Рівненський окружний адміністративний суд скасував позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД) для деревообробного підприємства “Кроноспан” у Городку. Його видав Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА, що зробив можливим будівництво потенційно небезпечного підприємства.
Рішення суду так і не набуло чинності, оскільки Кроноспан та департамент подали апеляцію. Невдовзі, 19 серпня, Кроноспан опублікував повідомлення про проходження нової процедури з оцінки впливу на довкілля.
Екоклуб проаналізував повідомлення та підготував пропозиції щодо проведення нової процедури з ОВД Кроноспану. У цій статті коротко оглядаємо наші пропозиції до того, як повинна відбуватися нова процедура з ОВД деревообробного підприємства, щоб діяльність заводу не шкодила довкіллю та здоров’ю місцевого населення.
Що пропонуємо
Перший звіт з ОВД Кроноспану отримав більше 15 коментарів та зауваг від громадськості. Проте розробники врахували лише частину з них.
Щоб зробити звіт доступнішим та зрозумілішим, варто додати інформацію про :
– підготовчі процеси будівництва,
– кількість та якість скидів і викидів, методи моніторингу за ними, плани та технології щодо їхнього зменшення; дії у випадку екстрених ситуацій;
– обсяги, клас та характеристики використаних природних ресурсів
– вплив на біорізноманіття, мікроклімат та зону санітарно-захисної смуги;
– заходи з екологічного менеджменту, кругової економіки, планованих результатів впровадження екологічних інновацій.
“Вважаємо, що необхідно глибше розкрити планову діяльність, що пов’язана з підготовкою будівництва, її реалізацією та подальшою експлуатацією промислового майданчика. Це суттєво впливає на роботу заводу. Процедура ОВД повинна забезпечити прийнятний вплив діяльності на довкілля та здоров’я людей”, – говорить кампейнерка Екоклубу Наталія Холодова.
Вплив на довкілля
У минулому звіті з оцінки впливу на довкілля Кроноспан вказав, що поруч із підприємством відсутні об’єкти природно-заповідного фонду. Розробники не проаналізували вплив на червонокнижних, регіонально рідкісних видів рослин чи тварин.
Екоцентр Рівненського Палацу дітей та молоді неодноразово наголошував, що діяльність підприємства впливатиме на лісовий заказник Урочище “Павлівщина”, що має унікальне біорізноманіття (більше про види флори та фауни читайте за цим посиланням). Цю заувагу Кроноспан проігнорував.
Екоклуб вважає, що під час нової процедури з оцінки впливу на довкілля Кроноспан повинен:
– детально описати вплив виробництва на прилеглі території у межах санітарної захисної зони, житлових зон та об’єктів природно-заповідного фонду;
– не лише деталізувати інформацію про те, скільки водних, земельних, лісових та інших ресурсів використають для будівництва заводу, а й додати їхню якісну характеристику та стратегію з очищення чи відновлення;
– глибше оцінити вплив на кліматичні зміни, додавши заходи з адаптації до них та їхнє пом’якшення.
Вплив на суспільство
Діяльність деревообробного заводу впливатиме на соціальну структуру: на здоров’я населення, його зайнятість, бізнес-середовище.
Екоклуб пропонує:
– оцінити вплив на соціально-економічні умови регіону (малий та середній бізнес, потенційну втрату робочих місць чи зміну розмірів податкових надходжень через посилення конкуренції на ринку деревини);
– описати ризики розвитку ракових та захворювань дихальних шляхів у місцевого населення, додати інформацію про наявний рівень захворюваності у населених пунктах поблизу Кроноспану.
Ознайомлюйтеся з іншими рекомендаціями за цим посиланням.