Євродепутати відреагували на суд Кроноспану з Екоклубом – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Євродепутати відреагували на суд Кроноспану з Екоклубом

Євродепутати відреагували на суд Кроноспану з Екоклубом

У листі до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова євродепутати закликають внести до політичного порядку денного питання захисту довкілля, а саме: екологічні витрати лісової промисловості, недосконале виконання Закону “Про Оцінку впливу на довкілля” (ОВД) та відсутність безпеки екоактивістів.

Лист, написаний за ініціативи депутатки Віоли фон Крамон-Таубадель, заступниці голови делегації Європейського парламенту в Комітеті Парламентської асоціації Україна-ЄС, підтримали 25 її колег із Європейського парламенту: https://cutt.ly/NuNGvV4

“За дослідженнями 2018 року*, 40 % української деревини, що експортується до ЄС, заготовляється або продається незаконним шляхом. Хоча ми вітаємо та підтримуємо іноземні та внутрішні інвестиції в українську економіку, екологічні витрати, спричинені надмірною вирубкою лісу та забрудненням повітря через деревину, повинні враховуватися компетентними органами”, – йдеться у заяві. 

Однією із причин цього є недосконалість виконання українського природоохоронного законодавства, зокрема Закону “Про оцінку впливу на довкілля”.

Закон “Про оцінку впливу на довкілля”, що був ухвалений 2017 року, був вимогою в рамках Угоди про Асоціацію Україна-ЄС. Європейська спільнота доклала чимало зусиль для його розробки та впровадження. Сподіваємося, українські урядовці та народні депутати відгукнуться та забезпечать його повномасштабне виконання. Це вкрай необхідно для ефективного захисту довкілля та безпеки громад”, – коментує Андрій Мартинюк, виконавчий директор ГО “Екоклуб” .

Просто зараз Екоклуб перебуває у судовому процесі із підприємством, власником якого є міжнародна корпорація Кроноспан, що будує біля Рівного деревообробний завод та планує інвестувати 200 мільйонів євро. Позов представники Екоклубу отримали за свої зауваження у процесі громадських обговорень звіту з оцінки впливу на довкілля. Депутатки та депутати Європарламенту обурюються цьому факту класифікуючи його як стратегічний позов проти участі громадськості.

Задля поліпшення виконання Закону “Про оцінку впливу на довкілля”, слід у процесі прийняття рішень про будівництво та діяльність потенційно небезпечних об’єктів:

  1. Створювати експертні групи з ОВД із залученням незалежних експертів для надання допомоги компетентним органам у процесі прийняття рішень.
  2. Розробити підзаконне законодавство щодо ОВД, включаючи офіційні вказівки щодо різних типів проектів.
  3. Забезпечити якісні звіти про ОВД шляхом залучення експертних груп та організацій громадянського суспільства.

У листі євродепутати просять в українських урядовців та парламентарів виправити недосконалості оцінки впливу на довкілля з тим, щоб ці процедури відповідали вимогам Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. А також створити такі правові рамки, які б гарантували безпеку активістам.

Контакти:

Інна Мулявка, прессекретарка ГО “Екоклуб”, 067 363 40 97, press@ecoclubrivne.org