Новаторський підхід: як за допомогою відновлюваних джерел у Німеччині опалюють ціле село – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Новаторський підхід: як за допомогою відновлюваних джерел у Німеччині опалюють ціле село

Новаторський підхід: як за допомогою відновлюваних джерел  у Німеччині опалюють ціле село

Німеччина – лідерка з енергоефективності у Європі: до 2050 країна поставила собі за ціль скоротити споживання первинної енергії на 50%. Цю ціль  перевиконало німецьке селище Нехлін, що знаходиться на півночі від міста Берлін. Завдяки створеному енергетичному кооперативу, у селі щорічно виробляється більше 65 мільйонів кВт-год енергії на рік, а це – майже в сто разів більше, ніж потребують місцеві жителі для власного споживання.

У статті розповідаємо, як місцевим жителям вдалося повністю перейти на використання відновлюваних джерел енергії та яку користь це приносить селу.

Нехлін – село, наповнене енергією

Загальне виробництво енергії всіма системами становить приблизно 300 000 кіловат-годин (кВт-год) на рік (при енергопотребі села у близько 1 000 000 кВт/год.) Серед них:

– ТЕЦ на ріпаковій олії (потужністю 25 кВт).

– Ріпакова дизельна теплова електростанція (потужністю 5 кВт). Дизель на ріпаковій олії працює як автономний синхронний генератор і автоматично бере на себе місцеве енергопостачання навіть у разі збою загальної мережі.

– Пелетний котел (потужністю 30 кВт).

– Сонячна система опалення (потужністю 20 кВт).

– 11 фотоелектричних систем (45,5 кВт), розташованих на дахах будівель. Фотоелектричні системи системи накопичення енергії подають електроенергію в загальнодоступну мережу та, за допомогою резервного живлення від акумулятора, беруть на себе частину аварійного електропостачання.

Також у селі працює вітрова електростанція “Uckermark”, що розташована на околиці. Вітрові турбіни генерують приблизно 65 000 000 кВт/год енергії на рік. Тому значний залишок транспортують до Берліна.

Спосіб передачі та використання енергії

Вітроелектростанція та сонячні системи у Нехліні пов’язані через власну мережу. Це дозволяє використовувати енергію всередині, яку неможливо передати в загальну мережу. Цей спосіб є поєднанням генерації, перетворення енергії та споживання її на місці. 

Нехлін опалюють за допомогою вітрової теплоакумуляційної системи. Для цього використовують значну частину вітрової енергії. 

Невелика частина енергії – близько 5% – виробляється в особливо вітряні дні, що називають “піками” (коли вітер зі швидкістю 16 м/с приносить електроенергії у 64 рази більше). Піки енергії відбуваються приблизно 25 разів на рік, а їхня тривалість – близько 10 годин. Тож замість припинення роботи вітряних турбін, тобто їхнього повного вимкнення у “пікові” дні, енергію вітру зберігають у теплоакумулюючому резервуарі: там вода нагрівається електроенергією і зберігається вже як теплова енергія. Потім ця енергія надходить до місцевої тепломережі, щоб опалювати будинки.

Системи вироблення енергії з відновлюваних джерел мають різні форми власності. Так, вітрова електростанція належить одній із найбільших в Німеччині компанії з експлуатації вітрової енергії – Enertrag. Компанія налічує близько 2000 працівників і є найбільшим роботодавцем у регіоні. 

Місцева тепломережа в Нехліні (розподільна мережа в землі та енергетичний центр) фінансувалася державою і належить окремій компанії “Wärme für Nechlin GmbH&Co KG”. Більшість домогосподарств у Нехліні підключені до цієї місцевої тепломережі. Ціну, передбачену за контрактом, коригують таким чином, щоб вона завжди була дешевшою, ніж використання викопних видів палива.

Вигоди для громади від використання відновлюваної енергії

Оскільки село вдосталь забезпечене енергією, що вироблена з місцевих ресурсів, то може продавати її надлишки. Кошти від продажу спрямовують на  будівництво об’єктів інфраструктури: місцевої тепломережі, зупинки громадського транспорту, доріг, приміщення пожежної частини.  

Окрім того,  виробництво енергії з відновлюваних джерел допомагає створювати нові робочі місця, тому люди залишаються у селі, а не виїжджають з нього у пошуках кращої роботи. 

Також це турбота про довкілля: робота теплоенергосистеми щорічно економить 200 тонн викидів парникових газів у повітря, якщо порівняти з масляними системами опалення будинків.

Довідково:

Технічна реалізація проєкту вітрової електростанції “Uckermark

Вітрові турбіни з’єднані кабелем середньої напруги 20 000 вольт із 2-мегаватним нагрівачем безперервного потоку. Там вода нагрівається до 93 градусів за Цельсієм і подається до вітрового теплоакумулятора.

Звідти тепла вода (при необхідності) надходить у місцеву мережу централізованого теплопостачання.

Вітровий теплоакумулятор вміщує до мільйона літрів води. У вітряні дні накопичувальний бак нагрівається за кілька годин. Потім за необхідності накопичувальний бак віддає енергію в місцеву тепломережу, яка забезпечує теплом 35 будинків. Загальна ємність вітрового теплоакумулятора становить 38 000 кіловат-годин.

Після нагрівання та зарядки він може живити Нехлін протягом двох тижнів. 


російська війна та енергетична криза, спричинена нею, показує, наскільки українським громадам важливо розвивати власну енергонезалежність. Як почати свій шлях до енергетичної самодостатності? Що для цього потрібно зробити? Відповіді на ці та інші питання шукайте у посібнику для представників органів місцевого самоврядування від Екоклубу та Екодії. Або ж в онлайн-курсі  “Місцеві енергетичні проекти: де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на проекти у сфері енергетики і не тільки”

Якщо вас зацікавив досвід Нехліна і хочете детальніше дізнатися про те, як село відмовилося від використання газу та повністю перейшло на використання альтернативних джерел енергії, Екоклуб готовий поділитися контактами партнерів. Будь, ласка, надішліть свої запитання на пошту office@ecoclubrivne.org 

Ця стаття написана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.