Вигідно і корисно: чому Net Energy Metering необхідний громадам – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Вигідно і корисно: чому Net Energy Metering необхідний громадам

Вигідно і корисно: чому Net Energy Metering необхідний громадам

Net Energy Metering – механізм підтримки генерації “чистої” енергії для власних потреб, що дозволяє використовувати електромережу як своєрідний “акумулятор”. Генерація електрики сонячними та вітровими електростанціями залежить від погоди, часу доби та пори року. Тому чисте вимірювання може відіграти значну роль у енергетичному переході. Мета механізму – допомогти генерувати і споживати електроенергію з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) без “зеленого” тарифу в обсязі, що забезпечить їхні власні потреби. Коаліція “Енергетичний перехід”, яку координує ГО “Екоклуб”,  долучилась до робочої групи із написання концепції цього механізму. Тож, що пропонують наші експерти, читайте далі.

Що таке Net Energy Metering?

Net Energy Metering (чисте вимірювання енергії) – механізм, що дозволяє власникам об’єктів відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) подавати в мережу надлишки виробленої енергії і споживати їх пізніше, коли виникає потреба. “Чисте вимірювання” – це різниця між спожитою електроенергією та тією, що передають в мережу. Якщо споживач виробив більше електроенергії, ніж спожив, цей надлишок зберігають на майбутнє. Таким чином, споживач не втрачає вироблену об’єктами ВДЕ енергію, а навпаки може використати її для власних потреб у майбутньому. Завдання цього механізму – знайти оптимальний облік зберігання надлишку енергії, який згодом може бути використаний споживачем. Залежно від національного законодавства це може бути: місяць, квартал або ж рік.
До слова, станом на сьогодні понад 70 країн світу застосовували Net Metering для стимулювання розвитку сфери відновлюваної енергетики.

Чи все так просто?

Ймовірно, найбільша технічна проблема полягає у тому, що оператор національної мережі має балансувати генерацію та споживання електрики. З економічної точки зору, на енергетичних ринках електрика часто найдешевша у періоди найбільшої генерації, а найдорожча – у періоди найбільшого споживання. Тож ті, хто використовує Net Metering, несуть частку витрат за користування послугами національної електричної мережі.

Чому Екоклуб долучений до Net Energy Metering?

Екоклуб та інші 6 організацій, що входять до коаліції (ГО “Екодія”,  ГО “Хмельницький енергетичний кластер”, ГО “Ekoltava”, ГО “Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку”, ГО “Місто Сонця”, ГО “Безпечний хаб “ПравоPolice”) зацікавлені, щоб люди брали участь у процесі переходу на відновлювані джерела енергії. 

“Ми розуміємо, що з’явилась можливість створити відповідні умови і залучити людей до енергетичного переходу. Ми вважаємо, що хорошим варіантом, де це може зараз спрацювати – ОСББ. І якщо ціни на електрику зростуть, то це ще більше стане цікавим для них”, – розповіла координаторка проєктів ГО «Екоклуб» Наталія Литвин. 

У чому користь механізму Net Energy Metering для громад та, зокрема, ОСББ?

– Більшість українців живуть в багатоквартирних будинках і технічно не спроможні встановити у себе потужності ВДЕ.

– ОСББ об’єднують мешканців будинків і дозволяють реалізовувати спільні ініціативи. 

– На дахах багатоквартирних будинків уже зараз встановлюють пілотні сонячні електростанції.

– Домогосподарства можуть згладжувати піки електроспоживання за наявності відповідних економічних мотивів.

Щоб механізм Net Energy Metering запрацював ефективно, важливо враховувати якомога більше рекомендацій з боку усіх зацікавлених сторін.

Тож, експерти коаліції “Енергетичний перехід” пропонують Держенергоефективності такі кроки для якісної реалізації механізму чистого вимірювання енергії:

– Створити умови для спільного (тобто довільними об’єднаннями фізичних та юридичних осіб) фінансування спорудження, управління та спільного використання утвореної електрики на умовах Net Metering.

– Об’єкти ВДЕ, що під’єднані за умовами Net Metering, не мають мати зобов’язання фізично знаходитися на земельних ділянках/об’єктах власників.

– Майбутні регуляторні акти урядовців мають містити економічні стимули реалізації таких графіків генерації та використання електрики, які б робили внесок у балансування на рівні країни.

– Унормувати та спростити розміщення сонячні електростанції на дахах багатоквартирних будинків (інтеграції у будівельні конструкції, під’єднання до електромереж).

– Створити правові умови (врегулювання чинного законодавства) та стимулюючі механізми для участі органів місцевого самоврядування чи комунальних підприємств у підтримці спорудження об’єктів ВДЕ, що працюватимуть на умовах Net Metering. (До прикладу, участь ОМС як співзасновника у енергетичних кооперативах, надання пільгових позик, сприяння у підключенні, типова документація тощо).

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.