У серпні минулого року країни Європи відмовилися від закупівлі російського вугілля. А у грудні минулого року Рада ЄС завершила формальне затвердження 9-го пакету санкцій проти російської федерації. Поступове скорочення імпорту російських викопних енергоносіїв країнами Європи знижує доходи країни-агресорки. Це зменшує її можливості фінансувати відкриту війну проти України.
Та чи справді працюють усі заборони та домовленості щодо санкцій проти росії?
Новий рік – нові санкції
Через 11 місяців від початку повномасштабної війни в Україні залежність країн Європи і світу від російських енергоносіїв поступово зменшується. Так, у грудні минулого року, згідно зі звітом Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), доходи росії від експорту викопного палива знизились на 17% (порівняно з листопадом 2022 року).
Нагадаємо, що 5 грудня цього року набули чинності нафтові санкції ЄС проти росії: заборона на імпорт російської нафти. Також країни ЄС, Великої сімки та Австралія погодили цінову межу для одного бареля нафти – 60 доларів (так званий «прайс-кеп»).
І хоча багато країн Європи суттєво обмежили споживання або й зовсім відмовилися від використання російського газу, він все ще є основним видом викопного палива, який приносить постійний значний дохід росії.
Про що йдеться у новому звіті CREA
Головна тема звіту – нафтове ембарго країн ЄС та обмеження ціни на сиру російську нафту.
Щоденно росія отримує 20 мільйонів євро завдяки росту експорту очищених нафтопродуктів до ЄС та інших країн світу. Нині рф заробляє приблизно 640 мільйонів євро у день від експорту викопних енергоносіїв. Це на третину менше за денний рівень доходів у березні-травні 2022 року.
Попри значні скорочення закупівель, у грудні 2022 року країни ЄС все ще залишалися найбільшими імпортерами нафти та трубопровідного російського газу. Найбільше зріджений природний російський газ імпортує Японія. Китай, як і попередні місяці, залишається лідером імпорту російського вугілля.
Згідно з новими санкційними обмеженнями (дев’ятим пакетом санкцій ЄС проти росії), щоденно доходи країни-агресора зменшуватимуться на 160 мільйонів євро. За попередніми підрахунками, від 5 лютого ці скорочення сягнуть 280 мільйонів євро на день.
Санкції працюють, але…
Для транспортування своїх нафтопродуктів із балтійських і чорноморських портів росія не знайшла альтернативи суднам країн Великої сімки. А для продажу нафти Китаю у тихоокеанському регіоні росія продовжує використовувати танкери, застраховані у Великій Британії. Ринкова ціна продажу перевищує граничну ціну (60 доларів за барель).
Опісля 5 грудня 2022 року експорт сирої нафти росії, яку транспортують морем, майже не зменшився, незважаючи на ембарго (інформація станом на середину січня). Про це свідчать результати моніторингу редакції «BlackSeaNews» та «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень». Місячний обсяг експорту залишився на рівні одного мільйона тонн, як і в листопаді 2022 року. Власниками всіх танкерів, що перевозили російську сиру нафту до країн ЄС, є компанії, які зареєстровані в Греції.
За першу половину січня 2023 року до країн ЄС із порушеннями ембарго доставили близько 350 тисяч тонн сирої нафти рф.
Що далі
Необхідний постійний моніторинг за дотриманням санкцій проти росії, більше обмежень для морської торгівлі нафтою. А ще запровадження нових заходів для порушників, які причетні до торгівлі російськими нафтою та нафтопродуктами.
Експерти CREA разом із представниками ініціативи “Razom We Stand” підтримують подальше обмеження ціни на російську нафту “Urals” на рівні 25-30 доларів за барель (замість теперішнього обмеження верхньої ціни у 60 доларів). Вже зараз ринкова ціна за барель складає рекордні 37,8 доларів. Це майже вдвічі нижче за встановлене обмеження. Проте навіть за такою ціною, видобуток і транспортування нафти прибуткові для росії.
Експерти Київської школи економіки запропонували п‘ять наступних кроків для позбавлення росії 40 мільярдів доларів нафтогазових доходів у 2023 році. Вони включають:
– ліміт верхньої межі ціни на російську нафту до 50 доларів за барель;
– заборона імпорту російського трубопровідного та зрідженого газу до ЄС;
– запровадження санкцій проти “Газпрому”, “Газпромбанку” та російських нафтових компаній.
«Різні аналітики пропонують різні цінові обмеження на російську нафту. Проте навіть попри такі ліміти, ми бачимо, що світ готовий і далі купувати викопні енергоносії росії. Це сповільнюватиме справедливий енергетичний перехід на відновлювані джерела енергії (ВДЕ) та продовжуватиме живити війну проти України. Пам’ятаймо, що використання ВДЕ замість викопних енергоносіїв – це основа глобальної енергетичної безпеки» – стверджує координаторка проєктів ГО «Екоклуб» Наталія Лушнікова.
Ознайомитися зі звітом CREA українською мовою можна тут.
Переглянути обговорення наступних дій щодо ембарго та подальших санкцій на російські енергоносії можна тут.
Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу та «Моніторинг і просування санкцій проти російських енергоносіїв» за фінансової підтримки Grassroots Foundation. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу чи Grassroots Foundation.