Нотатки обговорення «Net billing – підтримка відновлюваної енергетики після “зеленого” тарифу» – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Нотатки обговорення «Net billing – підтримка відновлюваної енергетики після “зеленого” тарифу»

Нотатки обговорення «Net billing – підтримка відновлюваної енергетики після “зеленого” тарифу»

В Україні вже багато років працює модель «зеленого» тарифу, яка стимулювала розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у муніципалітетах.  Нині ця модель має низку недоліків: зростаючі обсяги субсидіювання, що призводять до формування заборгованості, та відсутність стимулів для покриття власного споживання. Тож для забезпечення подальшого сталого розвитку ВДЕ в Україні потрібно запроваджувати нові підходи. Серед таких — механізм Net Billing, який може зменшити проблему субсидіювання та уніфікувати облік згенерованої електроенергії з ВДЕ для відпуску «у мережу». 

Наразі енергетична система України централізована, що робить її вразливою. Із 10 жовтня Україна пережила близько 15 масованих ракетних атак та 18 атак дронами-камікадзе на об’єкти енергетичної інфраструктури (станом на 10 березня 2023 р.). Близько половини об’єктів генерації електроенергії в Україні наразі недоступні через пошкодження чи окупацію. Серед них найбільша в Європі атомна електростанція — Запорізька АЕС.  Екоклуб провів обговорення «Net billing – підтримка відновлюваної енергетики після «зеленого» тарифу із представниками органів місцевого самоврядування (ОМС). Під час нього Владислав Максаков, представник Міністерства енергетики України, співрозробник законопроєкту №9011, розповів про особливості механізму Net Billing, його зручності та вигоди для власників сонячних та вітрових електростанцій (СЕС та ВЕС).


Щоб детальніше дізнатися про механізм Net Billing, його принципи роботи та які зміни відбудуться для власників сонячних станцій, дивіться запис обговорення на YouTube, або читайте його текстову версію у цьому матеріалі.


Владислав Максаков, державний експерт експертної групи розвитку відновлюваної електроенергетики, представник Міністерства енергетики України, співрозробник законопроєкту №9011

Підтримка виробництва енергії з ВДЕ приватними домогосподарствами та комунальними підприємствами

Цієї зими усі споживачі, зокрема українські муніципалітети, відчули значний дискомфорт через відключення електроенергії. Якби організації та підприємства мали власні резервні альтернативного джерела живлення, усі споживачі електричної енергії легше б переносили відключення. Першочергово мовиться про об’єкти критичної інфраструктури: водоканали, теплокомуненерго, лікарні, школи тощо. Тому Президент України у своєму зверненні від 28 грудня 2022 року оголосив про курс на децентралізацію енергетики із використанням ВДЕ.«Зелена» енергетика повинна стати невід’ємною частиною післявоєнного відновлення. Розвиток самовиробництва енергії з ВДЕ споживачами був закладений у плани ще до відкритої війни: згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів, передбачалося збільшення частки відновлюваної енергії у валовому кінцевому обсязі енергоспоживання майже втричі. Цей механізм самозабезпечення планувалося поширити не тільки на приватні домогосподарства, але й на всіх споживачів, зокрема в комунальній та державній власності.

Система чистого вимірювання (Net Metering та Net Billing) 

Міністерство підготувало законопроєкт №9011 щодо удосконалення умов підтримки малої розподіленої генерації з альтернативних джерел енергії. Цим законопроєктом передбачається втілення деяких положень Директиви (ЄС) 2018/2021 «Про заохочення до використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел» та Директиви (ЄС) 2019/944 «Про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії та внесення змін до Директиви 2012/27/ЄС» щодо визначення «активних споживачів». А також запровадження механізму підтримки так званої «системи чистого вимірювання». У світі понад 70 країн світу використовують таку систему, яка буває двох видів: Net Metering та Net Billing. 

Net Metering передбачає взаємозалік електроенергії в одиницях енергії (кВт*год). Наприклад, споживач встановив СЕС, яка за певний період виробила енергії більше, ніж було спожито для власних потреб. Надлишок виробленої енергії споживач відпускає постачальнику, який зараховує на рахунок споживача еквівалентну кількість кВт*год. Вона може бути використана споживачем у наступні періоди, коли СЕС не покриватиме власне споживання.  

Net Billing передбачає подібний механізм. У випадку надлишків енергії, постачальник викуповує її за ринковою ціною та зараховує ці кошти на особовий рахунок споживача. Тобто взаємозалік відбувається у грошових одиницях. У випадку недостатньої генерації енергії власною установкою споживач може використати ці кошти для оплати електроенергії від постачальника з мережі. 

Під час аналізу підходів Net Metering та Net Billing робоча група в Міністерстві враховувала, що нова модель має бути збалансованою, не призводити до додаткового субсидіювання за рахунок інших учасників ринку та бути орієнтованою на покриття власного споживання.

У випадку застосування механізму Net Metering може виникнути ситуація, коли вироблений надлишок продаватиметься за однією ціною і фіксуватиметься у кВт*год. А потім ці кВт*год будуть використані для споживання електроенергії (ЕЕ) із мережі вже за іншою ціною. Така різниця у ціноутворенні буде невигідною для споживача або постачальника. У такому випадку може виникнути потреба субсидіювати відповідну різницю.  

Механізм Net Billing передбачає, що всі розрахунки відбуваються в грошовому еквіваленті. Такий підхід уникає можливого субсидіювання у випадку різниці цін. Тим паче, європейською Директивою 2019/944 передбачено поступовий відхід від механізму Net Metering до більш збалансованого Net Billing. Наприклад, Польща здійснила перехід до Net Billing ще минулого року. 

Серед основних особливостей роботи механізму Net Billing в Україні, що передбачені законопроєктом №9011:

  • Механізм поширюється на всіх споживачів, зокрема  бюджетні організації та установи, які набувають статусу активного споживача; 
  • Механізм поширюється на обладнання, що виробляє ЕЕ з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру; 
  • Побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах мають право встановити обладнання, що генерує ЕЕ встановленою потужністю до 30 кВт, малі непобутові споживачі — до 50 кВт, інші споживачі — до 500 кВт; 
  • Запроваджується новий договір купівлі-продажу ЕЕ за механізмом самовиробництва, примірна форма якого затверджується Регулятором. Договір є додатком до договору про постачання ЕЕ; 
  • Побутові та малі непобутові споживачі укладають договір із постачальником універсальних послуг, а інші споживачі — із постачальником ЕЕ; 
  • Побутові споживачі здійснюють продаж надлишків ЕЕ за ціною РДН («ринок на добу наперед») у відповідній годині, інші споживачі здійснюють продаж надлишків аналогічно або за договірною ціною; 
  • Сальдування вартості відпущеної та придбаної ЕЕ здійснюється на погодинній основі протягом місяця. Накопичені на особовому рахунку кошти споживача за відповідний місяць можуть бути використані протягом 12 місяців.

Приклад функціонування моделі Net Billing для споживача: нарахування коштів за вироблену ЕЕ та списання за спожиту ЕЕ з мережі, дивіться у записі обговорення на YouTube за тайм-кодом.


Разом із тим, 30 березня на Засіданні Комітету з питань енергетики та ЖКП було оголошено про новий, альтернативний законопроєкт. Наразі є лише непублічна чернетка, проте було оголошено про намір реєстрації законопроєкту у найближчому часі. 

Олександр Мартинюк, Генеральний директор Директорату енергетичних ринків, зазначив, що раніше Міністерство енергетики України розробило чотири законопроєкти:

  • законопроєкт, що був підтриманий на Урядовому комітеті в кінці березня, і скоро має бути винесений на засідання Уряду, про вдосконалення аукціонної моделі підтримки й корпоративних договорів;
  • законопроєкт №9012 про гарантії походження електроенергії із відновлюваних джерел;
  • законопроєкт №8191 про продовження на два роки строку введення в експлуатацію об’єктів ВДЕ, які через складні поточні обставини не змогли завершити будівництво у 2022 році;
  • законопроєкт №9011, згаданий у цьому матеріалі, про реформу підтримки малої розподіленої генерації і запровадження механізму Net Billing. 

Зараз ці законопроєкти об’єднали в один із урахуванням пропозицій зацікавлених сторін. ГО “Екоклуб” слідкує за оновленнями щодо поточного та альтернативного законопроєктів.


Розвиток децентралізованої енергомережі України

Додамо, що крім запровадження моделі Net Billing, зокрема для ОМС, важливо створити додаткові стимули, які сприятимуть встановленню децентралізованих джерел електропостачання з використанням ВДЕ на громадських будівлях. 

Міністр енергетики України 4 березня під час розширеного засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України заявив, що плануються «державні програми стимулювання будівництва резервних систем живлення для критичної інфраструктури і домогосподарств». Ці програми передбачають встановлення сонячних панелей чи вітротурбін з установками для зберігання енергії та відповідним гібридним інвертором. Це дозволить СЕС чи ВЕС працювати як в автономному режимі, так і в рамках синхронізації з мережею.

Такі програми можуть передбачати часткову компенсацію виплат відсотків на встановлення об’єктів ВДЕ за кредитні кошти, у тому числі разом з установками зберігання енергії. Іншими варіантами допомоги та стимулювання можуть бути відшкодування частини капітальних витрат, або допомога із постачанням обладнання від міжнародних партнерів тощо.

Міністерство енергетики та Міністерство охорони здоров’я України заявили, що розпочали проект зі встановлення сонячних панелей для українських лікарень. Їх доставлять в Україну у межах реалізації проекту «Промінь надії». Очікується, що в Україну надійде 5 700 сонячних панелей виробництва італійської компанії Enel 350 Вт кожна, загальною потужністю близько 2 МВт. Відбудеться це за логістичної підтримки Механізму цивільного захисту ЄС та Енергетичного Співтовариства. Ця допомога є першим кроком у ширшій ініціативі ЄС щодо забезпечення автономних рішень в Україні, спрямованих на постачання електроенергії до громадських будівель.

ГО «Екоклуб» разом з іншими організаціями вже розпочали роботу із громадами в різних куточках України щодо оцінки потенціалу та підготовки до встановлення СЕС на лікарнях, водоканалах та освітніх закладах. Підготовлені проекти було направлено Міненерго та МОЗ з пропозицією розглянути можливість спрямування сонячних панелей, отриманих від ЄС, для реалізації відповідних ініціатив.

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.