Чому українським громадам важливо зберегти центральне опалення – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чому українським громадам важливо зберегти центральне опалення

Чому українським громадам важливо зберегти центральне опалення

Розвиток центрального опалення в українських громадах особливо важливий під час післявоєнної «зеленої» відбудови. Це допоможе їм стати енергонезалежними,  зменшити витрати на енергоносії, створити робочі місця та відмовитися від використання викопних видів палива.

Михайло Лук’яник, координатор проєктів Екоклубу, розповідає про переваги центрального опалення (ЦО) та як встановлені теплові насоси дозволять громадам заощадити кошти.

Михайло Лук’яник, координатор проєктів Екоклубу

Переваги розвитку ЦО

Порівняно з використанням індивідуального, ЦО має низку переваг. Перша – ефективність. Вартість центрального опалення у розвинених країнах дешевша, аніж індивідуального. В умовах ринкових цін на енергоресурси та за можливості розумного регулювання, оператор центрального опалення може інтегрувати в систему тепло, отримане із різних джерел. Це дозволяє оперативно реагувати на ринкові умови та альтернативні новітні джерела. І як результат, зменшувати його вартість.

Друга превага – екологічність. Наявність ефективних котлів у системі ЦО, які відповідають вимогам щодо шкідливих викидів, забезпечить кращу екологічну ситуацію у громаді, аніж велика кількість безконтрольно встановлених малих котлів, камінів, грубок. Чимало країн Європи інтегрують у системи ЦО джерела «зеленої» енергії – сонячні колектори, сонячні батареї.

Третя перевага – безпека. Інколи це є найбільшою перевагою ЦО, оскільки вартість життя неспівмірна з усіма іншими. Чимало людей, які використовують індивідуальне опалення, щороку гине внаслідок отруєння чадним газом.  

Чому ЦО складно зберегти

Найперше – це зношеність системи, а як наслідок – великі втрати при транспортуванні тепла та витрати на ремонти мереж. Брак коштів та постійний контроль із боку держави за формуванням тарифу гальмує процес повної заміни теплопроводів. Це призводить до частих аварійних ситуацій і перебоїв із теплопостачанням.

Особливості системи роблять вироблення гарячої води збитковими, тому у багатьох споживачі її не отримують у неопалювальний сезон. Раніше проєктування системи ЦО відбувалося з врахування температурного режиму подачі теплоносія (станом на сьогодні змінений через його високу собівартість). Тому багато помешкань погано прогріваються, і власники шукають альтернативу. Порівняно з такою системою, індивідуальне опалення дозволяє з одного боку досягти комфортної температури у приміщенні, з іншого – економити за необхідності.

Встановлення теплових насосів у системах ЦО

Встановлення теплових насосів в системах ЦО дозволить громадам заощадити кошти під час виробництва одиниці тепла чи гарячої води, покращити екологічну ситуацію. Громада отримає найдешевше джерело тепла протягом наступних 20-30 років (попри значні первинні витрати, які, за розрахунками Екоклубу, окупляться за період від двох до 10 років залежно від особливостей насосу). У майбутньому ці системи можна поєднувати з іншими джерелами «зеленої» енергії.

Серед недоліків – вартість як самих насосів, так і проведення супутніх будівельних робіт (за потреби).

Екоклуб разом із залученими експертами розробив попередні техніко-економічні обґрунтування (передТЕО)  для чотирьох громад щодо встановлення теплових насосів на десятьох об’єктах. Ми дослідили можливість інтеграції такого обладнання, описали переваги, які отримає громада, та порахували фінансову складову кожного проєкту – його окупність за теперішніх умов.

Наступний крок – це допомога громадам у впровадженні пілотного проєкту. В майбутньому ми хочемо розробити та  представити системний механізм фінансування встановлення теплових насосів через модель «ЕСКО».

Підсумковим документом після розробки усіх ТЕО  стане «Альбом технічних рішень» – прикладний інструмент для громад щодо оцінки можливості встановлення теплових насосів на окремих об’єктах.

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.