Пентагон розкрив Бушу очі. Секретна доповідь по змінах клімату – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Пентагон розкрив Бушу очі. Секретна доповідь по змінах клімату

Секретна доповідь аналітиків Пентагона, у якій говориться про неминучі і дуже небезпечні зміни клімату на планеті, чотири місяці пролежала під сукном у Білому домі через небажання адміністрації президента США зважати на проблему, що загрожує інтересам енергетичного і нафтового лобі країни. Але якщо не прийняти термінових заходів, попереджає Пентагон, під загрозою виявиться життя більшості жителів планети. Vip.Lenta.Ru публікує повний переклад статті з британського видання The Observer, що довідалося про існування цієї доповіді.

Зміна клімату в найближчі 20 років може стати причиною катастрофи планетарного масштабу, викликавши війни і природні потрясіння, жертвами яких виявляться мільйони людей.

У секретній доповіді, забороненій до поширення керівництвом Міністерства оборони США, яка все ж потрапила у розпорядження журналістів британського видання The Observer, говориться про погрозу затоплення, якому можуть незабаром піддатися найбільші міста Європи. Як повідомляється в доповіді, на території Великобританії до 2020 року може встановитися сибірський клімат. Одночасно з цим по усьому світі почнуться сильна посуха, голод, масові безладдя і конфлікти з застосуванням ядерної зброї.

Різка зміна клімату може призвести до анархії. Влади багатьох країн можуть удатися до атомної зброї з метою збереження прісної води, енергоносіїв та запасів продовольства, що закінчуються. На думку вчених, що вивчили доповідь, погроза такого розвитку подій набагато серйозніша, ніж погроза тероризму.

“Розрив сформованих політичних відносин і військові конфлікти будуть відбуватися повсюдно, – відзначається в доповіді. – Людське життя знову буде цілком залежати від зброї”.

Зміст доповіді може стати неприємною несподіванкою для Білого дому, чиї представники неодноразово заявляли, що проблеми зміни клімату не існує зовсім. Крім того, результати досліджень навряд чи порадують самого президента, який неодноразово стверджував, що національна безпека США – одна із головних задач його адміністрації.

Дослідження, результатом якого стала доповідь, було проведено за розпорядженням військового радника Пентагона Ендрю Маршала (Andrew Marshall). Він от уже тридцять років має дуже помітний вплив на розвиток американської військової думки. Саме його ідеї лягли в основу революційних перетворень, розпочатих у збройних силах США нинішнім главою Пентагона Доналдом Рамсфелдом.

Як думають автори доповіді – консультант ЦРУ, що раніше працював у нафтовій компанії Royal Dutch/Shell Group Пітер Шварц (Peter Schwartz) і каліфорнійський фахівець з бізнес-стратегій Даг Рендалл (Doug Randall), запобігання глобальному потеплінню “повинне з наукової проблеми перетворитися в одну з задач програми забезпечення національної безпеки”.

За словами Рендалла і Шварца, сценарій, викладений у доповіді, є “дуже ймовірним і має для США настільки серйозну небезпеку, що заходи для запобігання описаних у ньому подій повинні бути прийняті негайно”. Буквально через рік сильні повені можуть порушити звичний плин життя мільйонів людей в усьому світі, вважають автори доповіді.

На минулому тижні адміністрація Буша зазнала серйозної критики з боку ряду авторитетних учених. Вони обвинуватили Білий дім у навмисному доборі результатів досліджень в області екологічної безпеки відповідно до політики, що проводиться адміністрацією, у замовчуванні даних, що суперечать її інтересам. Джеремі Саймонс (Jeremy Symons), колишній фахівець американського Агентства з охорони навколишнього середовища, відзначив, що сам факт того, що звіт Пентагона затримався з виходом на чотири місяці, підтверджує намір Білого дому “замовчати” погрозу зміни клімату. Проте, провідні фахівці з вивчення клімату думають, що їхні голоси все-таки будуть почуті і змусять Білий дім глянути на проблему глобального потепління як на реально існуюче явище. Крім того, фахівці сподіваються змусити американське керівництво підписати міжнародні угоди, що обмежують заподіювану промисловістю шкоду навколишньому середовищу.

Недавно група видатних британських учених відвідала Білий дім, де в бесіді з працівниками адміністрації висловила побоювання, викликані зміною клімату на планеті. За деякими відомостями, американці вкрай різко відреагували на заяву британців, що стверджували, що суспільна думка США досконало не знайома з цією проблемою. Так, один із британських учених навіть заявив, що адміністрація Білого дому направила в Лондон скаргу на професора сера Девіда Кінга (David King), наукового радника Тоні Блера, що назвав позицію американського керівництва з проблеми глобального потепління “неприпустимою”.

Проте, за словами професора, що входив у делегацію, Джона Шелнхьюбера (John Schellnhuber), що був головним радником німецького уряду з проблем навколишнього середовища, а нині голови дослідницької групи в Тінделловському центрі вивчення змін клімату (Великобританія), той факт, що глобальне потепління викликає тривогу в аналітиків Пентагона, може змусити Буша переглянути своє відношення до цієї проблеми.

Сер Джон Хогтон (John Houghton), колишній голова британської Метеорологічної служби і перший великий британський чиновник, що заявив, що проблема глобального потепління не менш небезпечна, чим проблема міжнародного тероризму, заявив: “Якщо вже Пентагон порахував потрібним присвятити клімату спеціальну доповідь, значить мова йде про щось дійсно серйозне”.

Схожої думки дотримується і Боб Уотсон (Bob Watson), головний науковий консультант Всесвітнього банку і колишній голова Міжурядової ради по зміні клімату. “Чи може Білий дім ігнорувати думку людей з Пентагона? Ця доповідь не може бути проігнорована, – інформація, що міститься в ній, занадто серйозна. Варто пам’ятати про те, що основна задача адміністрації Буша – забезпечення національної безпеки.

Пентагон – це вам не збіговисько горланів і не купка лібералів, це досить консервативна структура. І отже, якщо глобальне потепління дійсно являє собою загрозу для національної безпеки й економіки США, Бушу прийдеться реагувати. Адже Пентагон, а ще й нафтове лобі – це ті структури, з якими нинішня президентська адміністрація звикла рахуватися”, – відзначає вчений.

“Виходить, що президент США відмахується від проблеми глобального потепління як від дрібниці, а в цей час на іншому березі Потомака в Пентагоні готуються до воєн, викликаних зміною клімату. Якщо Буш буде і далі зневажати думкою членів власного кабінету, може створитися дуже небезпечна ситуація”, – розвиває думку Уотсона активіст Greenpeace Роб Гетербок (Rob Gueterbock).

Уже зараз, за даними Рэндалла і Шварца, запаси життєвих ресурсів Землі не відповідають кількості проживаючих на ній людей. До 2020 року справлятися з “катастрофічною” недостачею прісної води і джерел енергії стане ще складніше, і по усьому світі почнуться військові конфлікти. Автори звіту попереджають про можливість повторення подій, що відбулися близько 8200 років тому, коли погіршення кліматичних умов спричинило глобальні неврожаї, голод, епідемії і масові міграції населення.

В інтерв’ю видання The Observer Рэндалл заявив, що раптова і багатоаспектна зміна клімату може призвести до загальносвітового хаосу. “Це дуже сумна перспектива, – говорить аналітик. – Мова йде про незвичайну ситуацію, коли національній безпеці країни загрожує не зовнішній ворог, з яким можна боротися силою зброї, а сила, керувати якою неможливо”. Рэндалл також побоюється, що запобігти катастрофі, можливо, уже не вдасться. “Ми не знаємо, наскільки далеко зайшов процес, – говорить автор доповіді. – Необоротні зміни можуть початися вже завтра, а ми ще п’ять років не будемо про це здогадуватися”.

“Наслідки глобального потепління для деяких країн можуть виявитися неймовірно важкими. Однак уже зараз очевидно, що обмеження використання викопного палива могло б багато в чому полегшити рішення проблеми”, – додав Рэндалл.

За словами Уотсона, страшні картини недалекого майбутнього, намальовані аналітиками Пентагона, настільки зворушують уяву, що можуть навіть вплинути на результат майбутніх президентських виборів у США. Так, відомо, що головний кандидат на президентське крісло від Демократичної партії Джон Керрі схильний вважати можливість зміни клімату серйозною проблемою. Можливо, що вчені, впавши у відчай привернути увагу діючої адміністрації до проблеми глобального потепління, спеціально згущають фарби в надії, що Керрі скористається даними Пентагона в ході своєї передвиборчої кампанії.

Безсумнівно, той факт, що за авторами доповіді стоїть фігура згадуваного вище Ендрю Маршалла, Керрі тільки на руку. 82-літній Маршалл – легенда Пентагона, голова секретної групи аналітиків (The Office of Net Assessment), що відповідає за стратегічну оцінку факторів, що створюють погрозу національній безпеці країни. Прозваний серед співробітників Міністерства оборони Йодой за свій багатющий досвід, Маршалл, по слухах, був одним з тих, хто підштовхнув керівництво Пентагона до поновлення робіт зі створення системи протиракетної оборони США.

Саймонс, що залишив Агентство по охороні навколишнього середовища в знак протесту проти втручання політиків у його роботу, відзначає, що спроба Білого дому покласти пентагонівську доповідь під сукно – ще один приклад того, що адміністрація Буша навмисно ховає докази кліматичних змін, що насуваються: “Доповідь Пентагона – черговий довід, який свідчить про те, що уряд мусить припинити ховати голову в пісок і визнати наявність проблеми”.

За словами Саймонса, головна причина небажання Овального кабінету вважатися з думкою вчених – близькі зв’язки між адміністрацією, з одного боку, і енергетичним лобі вкупі з нафтовими компаніями, з іншого. “Адміністрація закриває очі на дійсність заради спокою купки нафтових і енергетичних магнатів”, – стверджує він.