Єдина українська платформа гарантій походження електроенергії: що це та у чому її користь? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Єдина українська платформа гарантій походження електроенергії: що це та у чому її користь?

Єдина українська платформа гарантій походження електроенергії: що це та у чому її користь?

Україна – кандидат у члени Європейського Союзу, тож повинна адаптувати своє законодавства до європейських норм у сфері декарбонізації, енергоефективності та відновлюваної енергетики. Cаме зараз Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України працює над створенням Єдиної Української платформи гарантій походження електроенергії. 

Що це за механізм та у чому його переваги для України, коментує Наталія Литвин – координаторка Коаліції “Енергетичний Перехід” та проектів ГО “Екоклуб”.

Що це за платформа та чому вона важлива?

Наталія Литвин – координаторка Коаліції “Енергетичний Перехід” та проектів ГО “Екоклуб”.

“Гарантія походження – це електронний документ, який підтверджує, що електрична енергія вироблена частково або повністю із відновлюваних джерел. Його видають на вимогу виробника електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) для передачі кінцевому споживачу. 

Під час першого етапу така платформа гарантій походження об’єднуватиме три реєстри –  біометану, електроенергії з ВДЕ та енергії, виробленої внаслідок високоефективної когенерації (комбіноване виробництво тепла та електроенергії, Екоклуб). Потім до цієї платформи планують додавати інші реєстри, зокрема, гарантій походження «зеленого» водню та інших видів енергії.

Додамо, що до кінця 2022 року Україна зобов’язана прийняти Директиву Євросоюзу 2018 «Про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел» (RED II), у якій йдеться про запровадження гарантій походження електроенергії. Європейський механізм підтвердження походження енергії повинен запрацювати в Україні, щоб вона стала повноцінним гравцем на ринку електроенергії у країнах Європи. 

Ефективна система обігу гарантій походження в Україні стане стимулом для виробництва, споживання та експорту енергії з ВДЕ в європейські країни та зробить галузь конкурентоспроможною, привабливою для інвесторів. В умовах воєнного стану подібний процес – це стратегічний крок у напрямку до вирішення проблеми енергетичної залежності”. 

Що це означає для громад та бізнесу?

Механізм потенційно призведе до зниження тарифу на передачу електроенергії, а також до зменшення обсягу перехресного субсидування на ринку електроенергії (коли тарифи на окремі види послуг значно перевищують їхній економічно обґрунтований рівень, водночас тарифи на інші послуги не покривають навіть витрат на їхнє надання). 

Гарантії походження дозволять українським експортерам купувати саме «зелену» електроенергію, що дозволить уникнути оподаткування. Частина українського бізнесу залежить від експорту продукції в країни Євросоюзу. Водночас країни Євросоюзу працюють над втіленням Зеленої угоди, де одним із ключових елементів є Механізм прикордонного вуглецевого коригування (або ж – Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM, – Екоклуб), тобто оподаткування на викиди вуглекислого газу на кордоні з країнами Євросоюзу. 

Усі нормативно-правові акти щодо Єдиної української платформи реєстрів гарантій походження публікуватимуть на сайті Держенергоефективності для громадського обговорення. Екоклуб разом із експертами коаліції “Енергетичний перехід” залучені до процесу створення платформи. Упродовж наступних шести місяців ми плануємо залучати представників органів місцевого самоврядування до коментування рішень щодо платформи, де це буде релевантно та стосуватиметься роботи представників органів місцевого самоврядування. 

Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.