Сьогодні складно уявити існування навіть маленького офісу без принтера, ксерокса або ж БФП (багатофункціональний пристрій). Більше того, у багатьох із нас принтер є вдома і ми друкуємо на ньому все, що нам здається необхідним.
Таке широке використання техніки для роздрібного друку, з одного боку, полегшує наше життя, з іншого – породжує цілий ряд екологічних проблем. І коли ми говоримо про екологічні проблеми, пов’язані з друком, передусім ми думаємо про папір та ту неймовірну кількість деревини, що йде на його виготовлення. І це правильний хід думок, але друк – це ще й картридж із тонером, що теж спричиняють шкоду навколишньому середовищу. І, можливо, навіть у більшій мірі, аніж папір – адже про шкоду лісам ми принаймні думаємо, а от про тонни пластмаси, що утворюють відпрацьовані картриджі – ні.
Кількість аркушів, що можна надрукувати, використовуючи один картридж – є одним з головних параметрів, яким ми керуємось при виборі принтера, ксерокса чи БФП. Цей показник може суттєво відрізнятися у різних виробників. Від цього також залежить будете ви обирати струменевий принтер чи лазерний.
Ми не будемо вдаватися в технічні тонкощі вибору принтерів, лише наголосимо на тому, що далеко не завжди дешевша модель реально зекономить ваші кошти. Під час використання ви можете витратити на чорнила, картриджі та ремонт набагато більше, ніж при купівлі дорожчої моделі, де викласти вам доведеться більшу суму коштів при купівлі, зате принтер буде дешевшим в експлуатації.
Основним витратним матеріалом в принтері є тонер або чорнило, що міститься в картриджах. Він і становить основну загрозу навколишньому середовищу, адже розкладання картриджа з тонером на звалищі може тривати до 1000 років. До того ж сам тонер не просто токсичний, а й має дуже дрібні часточки (3-4 мікрони), які ви можете просто вдихнути. А тому збір та утилізація картриджів має здійснюватися під контролем з дотриманням тих заходів, які дозволять знизити навантаження на природу та зменшити потенційну загрозу здоров’ю людини.
Саме тому ряд компаній, які займаються виробництвом принтерів, впровадили або впроваджують програму ресайклінгу картриджів.
Першопроходцем цієї справи була компанія Сanon, яка започаткувала свою Recycling Program в 1990 році. За твердженням компанії, абсолютно всі елементи картриджу можуть бути або використані повторно, або перероблені, або ж використані як паливо. Елементи картриджу виготовлені з ударостійкого полістиролу (HIPS), який можна переробляти декілька разів. У компанії також запроваджена програма, яка діє у 15 країнах, з повернення струменевих картриджів та картриджів з тонером для лазерного друку.
Компанія Hewlett-Packard також доволі давно впровадила програму з утилізації та переробки картриджів для друку. На сьогодні вони переробляють до 75% чорнильних картриджів та 24% картриджів з тонером для лазерного друку. Компанія надає можливість відправити їм відпрацьований картридж і подальша його утилізація лежить на їх плечах.
Компанія Dell пропонує споживачам своєї продукції безкоштовну переробку чорнила, тонера та картриджів. Необхідно лише обрати спосіб, яким ви відправите картридж на переробку. Для цього необхідно заповнити спеціальну форму за посиланням. Причому ця пропозиція діє як для великих компаній, так і для користувачів з одним принтером.
А компанія KYOCERA розробила лінійку продуктів ECOSYS, принтери якої позиціонуються як перші принтери без картриджів. Барабан принтера виготовлений на основі аморфного кремнію. Після використання такого картриджу його не треба викидати або замінювати повністю, потрібно лие засипати новий тонер.
Більшість компаній, що виробляють техніку для друку, мають програму з утилізації картриджів та тонерів з різними умовами. Про деякі додаткові приклади таких програм можна прочитати за посиланням.
Але є одне але – практично жодна з цих програм не підтримується в Україні. Хоча Україна знайшла вихід з ситуації і кількість фірм, котрі займаються перезаправкою або відновленням картриджів, постійно зростає. Популярність їм, щоправда, приносить не стільки екологічна свідомість громадян, скільки фінансова сторона питання, адже відновити або просто перезаправити картридж коштує значно дешевше, ніж купувати щоразу новий. До того ж питання з утилізацією остаточно відпрацьованих картриджів ще не вирішене.
Коли ми говоримо про відповідальне використання картриджів, варто розуміти, що є декілька можливих сценаріїв поводження з ними:
- Купівля щоразу нового, оригінального картриджу. Якби не ціна, то це був би непоганий варіант для країн, у яких наявна розвинена мережа прийому та утилізації відпрацьованих картриджів. Для України це не найкращий варіант, до того ж дорогий. З іншого боку, це, практично, єдиний варіант, який дозволить вам зберегти гарантію та офіційне сервісне обслуговування.
- Купівля сумісних картриджів. До вибору таких картриджів необхідно поставитися дуже серйозно, адже навіть невелика їх невідповідність обраній моделі принтера може призвести до критичних наслідків – поломки усього принтера, ксерокса, БФП.
- Повторна заправка картриджу тонером. Безумовний плюс цього методу – низька вартість, він дозволяє зекономити від 50 до 85% вартості нового картриджу. Проте він має і декілька мінусів. Передусім – якість тонера, яка може суттєво відрізнятися від оригінального тонера (хоча можна знайти фірму, яка використовує оригінальний тонер відповідних компаній). Сам процес перезаправки також має відбуватися з дотриманням всіх технологічних вимог, адже у випадку неякісно виконаних робіт тонер може просипатися з картриджу і, окрім шкоди для здоров’я працівника, він може суттєво зашкодити самому принтеру. Особливо важливо це для струменевих принтерів, в яких тонер може забруднити друкуючу головку і виправити це можна буде лише зміною самої головки, що є зовсім не дешеве задоволення.
- Ресайклінг або відновлення картриджів. Такий спосіб підходить в основному для картриджів лазерних принтерів. Під час цієї процедури замінюється не лише тонер, а й всі інші комплектуючі картриджа, також проводиться ретельна його очистка. Вартість відновлення картриджу становить біля 50% ціни нового картриджу, оскільки комплектуючі коштують не дешево. Якщо ж відновлення картриджу зроблено на належному рівні, то зміни в якості друку звичайна людина практично не помітить. Під час використання цього методу головна проблема – знайти справді відповідальну компанію, яка може це зробити, дотримуючись всіх вимог. Адже практично неможливо перевірити чи всі необхідні елементи (барабан, ракель, магнітний вал та інші) були замінені.
Вартість картриджу, його заправки або відновлення суттєво відрізняється в залежності від фірми-виробника та моделі принтера. За цим посиланням можна знайти порівняння вартості 1 копії, надрукованої принтером з оригінальним, сумісним або відновленим картриджем для різних моделей принтерів.
Що ж можна вважати критерієм екологічності, коли ми говоримо про друк в офісі? В принципі, нічого особливого придумувати непотрібно – ці критерії прописані в інструкції з екологічної сертифікації організацій офісного типу за програмою «Зелений офіс». «Ця сертифікації передбачає проведення оцінки відповідності організацій офісного типу на відповідність стандарту СОУ ОЕМ.08.036.067 «Адміністративні послуги (офіси). Екологічні критерії» і охоплює такі аспекти, як ефективне управління матеріальними та природними ресурсами, енергозбереження, якість оточуючого середовища робочої зони, поводження з відходами, закупівлі товарів і послуг».
Так, до обов’язкових вимог, яким має відповідати Зелений офіс, належать:
– Порожні картриджі для принтера заправляються для повторного використання або збираються.
– Не менше 30 відсотків офісної техніки (ПК, принтери, факси, копіювальні апарати тощо) використовують функцію енергозберігаючого режиму та відповідають класу енергоефективності «А», «А+».
Поряд з обов’язковими вимогами існують ще й додаткові умови і вони значно жорсткіші:
«Використання ПК та офісної техніки екологічно сертифікованої за програмою екологічного маркування І типу.
Використання офісної техніки, що поєднує в собі функції принтера, копіра та сканера, або використання моделі принтерів (та копірів), що можуть:
- працювати з картриджами, що підлягають повторному використанню чи переробці, з максимальною ефективністю використання чорнила чи порошку та/або
- швидко переходити в режим очікування з мінімальним використанням енергії та/або
- друкувати на папері, що є 100-відсотково переробленим».
Як бачимо, принципи не такі вже й прості до виконання. Їх варто почати виконувати ще на етапі вибору принтера або копіра. Тому, обираючи принтер в офіс чи для дому, намагайтеся думати не лише про гроші, а й про навколишній світ.
Але прогрес не стоїть на місці і вже існує принтер, який не потребує ані тонера, ані чорнил. Він збирає сонячне проміння в направлений пучок та випалює текст чи зображення до того ж працює він від сонячної батареї. Правда, друкувати він може лише в чорно-білому режимі. Читати більше
Мені здається, що саме за такими малюками-принтерами стоїть майбутнє «домашньої» типографії.
Автор Лящук Ольга