Прес-реліз
Проект “Мала енергоефективність з великими можливостями” показав перспективи економії тепла
27 грудня 2011 року громадська організація “Екоклуб” представляла результати виконання проекту “Мала енергоефективність з великими можливостями”. Проект був підтриманий Програмою малих грантів Глобального екологічного фонду, що впроваджується Програмою розвитку ООН.
Проект був реалізований на базі Млинівського державного технікуму ветеринарної медицини, директор якого виступив з ініціативою реалізації такої діяльності. У рамках проекту було здійснено цілий ряд заходів, направлених на підвищення ефективності використання енергії у бюджетних установах. Зокрема, утеплено близько 500 вікон двох гуртожитків технікуму, видано два посібники з енергозбереження, встановлено інформаційний куточок з енергоефективності та впроваджено заходи з енергозбереження у п’яти школах Млинівського району.
Найбільше зусиль та ресурсів було витрачено на утеплення вікон у гуртожитках адже через старі дерев’яні вікна втрачається близько 50% всього отриманого тепла. Технологія утеплення була розроблена у Швеції та адаптована Екоклубом для українських умов. В основі технології лежить використання силіконової стрічки в якості прокладки між рамою та коробкою вікна. Також ліквідовуються всі дрібні шпарини між склом там стулкою та проводиться інший дрібний ремонт вікна. Цей захід дозволяє скоротити споживання тепла на 15%, при цьому ціна робіт приблизно у 10 разів менша від встановлення нового вікна.
«Більша частина робіт з вікнами була виконана працівниками та студентами технікуму. Завданням Екоклубу було навчити як правильно ремонтувати та утеплювати вікна, контролювати процес та забезпечувати матеріалами. В результаті у гуртожитках стало значно комфортніше, а споживання тепла знизилось. Цього можна досягти практично у будь-якій будівлі, де вікна не гнилі, а люди хочуть щось змінити на краще» – зазначив Голова Ради Екоклубу Андрій Мартинюк.
«Найбільші та найшвидші вигоди від енергозбереження зараз можна отримати в комунальній сфері, особливо у бюджетних установах. Сьогодні в Україні існує доволі розвинена законодавча база з енергозбереження, проте її втілення ускладнене через брак фінансування та відсутність ініціативи зі сторони відповідальних органів влади. Реалізація заходів з енергоефективності повинна починатись з впровадження системи енергоменеджменту. Без цього будь-які заходи у даній сфері втрачають ефективність. Крім того, наявність такої системи – це основна передумова для залучення коштів з позабюджетних фондів. Питанням як все це впроваджувати у бюджетних закладах присвячений наш посібник. Він був підготовлений двома знаними експертами та розповсюджений серед усіх без винятку органів місцевого самоврядування – загалом біля 12 тисяч рад. Ми щиро вдячні за велику допомогу з поширення наших публікацій начальнику відділу енергоефективності, заступнику начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Рівненської облдержадміністрації пану Гузу Валерію Петровичу.» – розповіла координатор проекту Ольга Лящук.
У рамках проекту було підтримано 5 заходів з підвищення ефективності використання енергії у п’яти школах Млинівського району. Зокрема, утеплено дах, замінено лампочки на енергоефективні, відремонтовано котел та встановлено нову електроплиту. У результаті не лише скоротилось споживання енергії, а й поліпшились умови навчання та роботи у школах.
Школи чотирьох районів Рівненської області отримали простий та привабливий посібник «Як заощадити енергію та власні гроші? Поради на кожен день.» У ньому у доступній формі розповідається, що кожен може змінити у своєму щоденному житті для збереження довкілля. Цій же цілі присвячений інформаційний куточок, розміщений на території Млинівського технікуму. Крім згаданих питань, у ньому розміщені детальні матеріли про утеплення вікон, оцінку ефективності будівель, спорудження сонячного колектора та сонячної сушарки, компостування, а також загрози та наслідки змін клімату в Україні. Інформаційний куточок доступний для відвідування усім зацікавленим.
“Парадоксальною є ситуація, коли енергозбереження в Україні цікавіше міжнародним інституціям, ніж нашій владі” обурюється Ольга Лящук. “Ми постійно працюємо над зміною ставлення влади та популяризацією енергозбереження. В Млинові на семінар були запрошені представники райдержадміністрації, що б на власні очі побачити яких ми досягли результатів. Чудово, що нам разом вдалось реалізувати цей проект і ми щиро вдячні Глобального екологічному фонду, підтримка якого зробила його можливим. Але ще краще, коли б такі проекти будуть підтримані нашою владою. На жаль, зараз немає навіть механізмів, які б робили самоокупними проекти з енергозбереженя у бюджетних установах. Вони обов’язково повинні бути сформовані, без цього важко говорити про поширення такого позитивного досвіду”- продовжує Ольга.
На завершення, пан Мартинюк підбив підсумки проекту: “Щиро вірю що наші зусилля не пройшли марно і подібна діяльність буде поширюватись. Наша основна мета – формування наступної громадської позиції стосовно енергозбереження: це вигідно і це потрібно”.
Контакти:
Ольга Лящук
м. Рівне, вул. Лісовської, 5
тел/факс +38 (0362) 26 78 91
Для листів: Рівне, 33023 а/с 73
E-mail: office@ecoclubrivne.org