На Рівненщині розвиватиметься мережа громадського моніторингу якості повітря – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

На Рівненщині розвиватиметься мережа громадського моніторингу якості повітря

На Рівненщині розвиватиметься мережа громадського моніторингу якості повітря

Чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдає довкіллю: російські окупанти обстрілюють заводи, підривають нафтобази; через інтенсивні обстріли виникають пожежі. Усе це спричиняє суттєве забруднення повітря, яким ми дихаємо. Високим залишається ризик хімічних атак і радіаційного забруднення.

Довкілля повинно бути пріоритетом, особливо під час війни, тому ГО “Екоклуб” разом з міжнародним проєктом “Чисте повітря для України” за підтримки чеської громадської організації “Арніка” ініціювали розвиток мережі постів громадського моніторингу повітря на Рівненщині. 

Відповідно до Меморандуму про співпрацю, 9 постів громадського моніторингу якості повітря встановлять у Рівному, Острозі, а також селищі Городок (Рівненський район). 

Забруднене повітря впливає на наше самопочуття та здоров’я. Доповіді про стан довкілля у Рівненській області показують стабільне перевищення рівня забруднюючих речовин: до прикладу, протягом 2021 року у Рівному показники формальдегіду були перевищені у 2-4 рази. Оскільки державні пости моніторингу повітря не дають нам змоги  відслідковувати стан забруднення у реальному часі, важливо мати справді оперативний  моніторинг. У селі Городок, де працює найбільший промисловий забрудник області – завод аміачних добрив “Азот”, та вже почав роботу деревообробний завод “Кроноспан”, донедавна не проводили жодного моніторингу повітря”, – говорить Наталія Холодова, кампейнерка ГО “Екоклуб”.

Екоклуб безкоштовно організує встановлення станцій моніторингу якості повітря “Ecocity” у мотивованих людей та\чи організацій, які готові встановити пости моніторингу на вікнах своїх будівель.

“Ми раді, що Рівненщина долучається до європейських систем безпеки довкілля. EcoCity – найбільша і найсучасніша мережа моніторингу якості повітря.  Встановлені у Рівному та довкола пости аналізуватимуть якість повітря за 19 показниками забруднення. Інформація всі охочі зможуть переглянути на електронній карті,зазначив Олексій Трелевський, голова громадської організації “Фрі Ардуіно” та куратор української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity”.  

Додамо, що у Рівному встановлені три стаціонарні пости моніторингу якості повітря. Усі пости спостереження  розташовані у частинах міста з інтенсивним рухом транспорту: на вулицях Небесної Сотні, Млинівській, Грушевського. Ступінь забрудненості повітря у місті визначає Рівненський обласний центр з гідрометеорології, працівники якого вручну відбирають проби, а про результати повідомляють раз на місяць. Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОВА публікує дані про забруднення раз на квартал.

Завдяки новим постам моніторингу жителі області зможуть отримувати інформацію про забруднення повітря різними речовинами, про рівень радіації у режимі реального часу онлайн.

Прoєкт «Чисте повітря для України» реалізується ГО “Арніка” (Прага, Чехія) за фінансової підтримки Програми Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (США). Наша спільна мета – покращити доступ до екологічної інформації та посилити участь громадськості у прийнятті рішень, об’єднати громадян для досягнення покращень.