Ядерний тероризм Росії: перше у світі захоплення ядерних об’єктів, які працюють – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Ядерний тероризм Росії: перше у світі захоплення ядерних об’єктів, які працюють

Ядерний тероризм Росії: перше у світі захоплення ядерних об’єктів, які працюють

Уперше в історії людство спостерігає акт ядерного тероризму на діючому ядерному об’єкті. Опісля захоплення Чорнобильської АЕС 24 лютого, 4 березня російські війська почали обстрілювати Запорізьку АЕС. Ворожа колона, склад якої налічував 100 одиниць військової техніки, вторглася на територію станції. Унаслідок обстрілів на Запорізькій АЕС спалахнула пожежа, яку через інтенсивні обстріли росіян рятувальники не могли загасити кілька годин. Згодом в Енергоатомі повідомили про пошкодження будівлі одного з енергоблоків станції та попередили, що це могло призвести до трагічних наслідків для всього світу.

Російські війська неодноразово підривали боєприпаси біля руїн навчально-тренувального центру та енергоблоку №1. У роковини Чорнобильської катастрофи, 26 квітня, над енергоблоками ЗАЕС зафіксували проліт ворожих ракет. 

Використовуючи станцію як військову базу та нехтуючи ядерною безпекою, росія продовжує тероризувати людство: під прицілом росіян перебувають усі шість атомних реакторів ЗАЕС. 

У матеріалі розповідаємо детальніше про захоплення Запорізької АЕС, чим станція може бути цікава росіянам та чи втручається у ситуацію МАГАТЕ.

ЗАЕС – найбільша атомна електростанція Європи

Запорізька атомна електростанція – найбільша в Європі, розташована поблизу міста Енергодар Запорізької області. ЗАЕС має шість енергоблоків, потужність кожного – 1 млн кВт. Перший енергоблок станції ввели в експлуатацію 1984 року, останній, шостий – у 1995 році після скасування мораторію на будівництво ядерних об’єктів в Україні. 

У п’яти із шести енергоблоків станції продовжували термін експлуатації ще на 10 років: роботу першого продовжили до 2025 року, другого – до 2026 року, третього – до 2027 року, четвертого – до 2028 року, п’ятого – до 2030 року. 

На станції діє “сухе” сховище відпрацьованого ядерного палива, що введене в експлуатацію у 2001 році. Відпрацьоване паливо (ВЯП) зберігається у 380 контейнерах. Прогнозують, що сховище забезпечуватиме зберігання відпрацьованих паливних касет найближчі 50 років (тобто до 2051 року, – Екоклуб), які вилучатимуть із реакторів протягом усього терміну експлуатації станції.

ВЯП у тисячу разів небезпечніше за звичайне ядерне паливо. Тому відпрацьоване паливо можна використати для створення “брудної” атомної бомби. Така бомба складається зі звичайної вибухівки та радіоактивного матеріалу:

На відміну від відомої всім, брудна атомна бомба вибухає завдяки звичайній вибухівці, а не атомній ланцюговій реакції. Але цей звичайний вибух поширює радіоактивні матеріали, роблячи територію чи певні об’єкти непридатними для життя. Руським злочинцям, які грабують ювелірні вироби та крадуть навіть пральні машини українців, зараз нічого не заважає витягти відпрацьоване паливо, що збергіється на ЗАЕС, та розсіяти вибухами в українських містах“, – говорить виконавчий директор Екоклубу Андрій Мартинюк.

Додамо, що після катастрофи на Фукусімі у 2011 році світу довелося переглянути безпеку атомних електростанцій. На всіх європейських АЕС провели оцінку ризиків та безпеки (стрес-тести). Під час випробувань вимірювали здатність ядерних установок витримувати ушкодження від землетрусів, повеней, терактів чи зіткнень з літаками. На основі результатів оцінювання сформулювали подальші заходи безпеки. Зокрема, для Запорізької АЕС рекомендували модернізувати резервні дизельні двигуни та забезпечити їх сучасними електронними системами управління до 2017 року. 

Яка ситуація на ЗАЕС зараз?

Станом на 9 травня на атомній станції досі перебувають військові країни-окупантки та персонал “Росатому” – російської державної корпорації з атомної енергетики. Попри присутність російських військ, станцію обслуговують українці, відбувається ротація персоналу. 

Компанія “Енергоатом” тримає зв’язок із станцію та формально продовжує відповідати за ядерно-радіаційну безпеку як оператор, хоча це викликає багато запитань:

“Ми не можемо відповідати за всі ті гарантії, які маємо, як оператор. Зокрема, за ядерний матеріал на станції. Фізична безпека об’єкта порушена через російських загарбників, які контролюють ситуацію щодо ротації персоналу, зберігання ядерного матеріалу, роботу з ядерним матеріалом. Персонал ЗАЕС повинен погоджувати всі свої дії з командиром російських військ,”розповів Петро Котін, керівник НАЕК “Енергоатом”,  в ефірі телеканалу UA:перший.

Гарантія ядерної безпеки на АЕС неможлива, якщо станцію повністю контролюють війська загарбника та персонал повинен узгоджувати свої дії з ними, стверджує координаторка проєктів Екоклубу Ольга Лящук:

“За повідомленнями Енергоатому, головного інженера ЗАЕС затримали в Енергодарі, тож він не зміг відвідати засідання Ради головних інженерів в Запоріжжі. На засіданні розглядали питання фізичної безпеки ядерних об’єктів та радіаційної безпеки. Про які гарантії безпеки можна говорити, якщо керівному складу ЗАЕС заборонено пересуватися навіть для вирішення службових питань?”

 Станом на 14 березня на Запорізькій АЕС були присутні 11 представників Росатому. Раніше Енергоатом оприлюднював їхні прізвища. Зараз на станції перебуває більше 500 російських військових та важка техніка.

На станції також перебувають вісім спеціалістів Росенергоатому – підрозділу російської державної атомної компанії “Росатом”. Вони вимагають щоденних звітів від керівництва станції про “конфіденційні питання” щодо роботи АЕС, пов’язані з адмініструванням та управлінням, технічним обслуговуванням і ремонтом, охороною станції та контролем доступу, а також поводженням з ядерним паливом, відпрацьованим паливом та радіоактивними відходами, повідомляє МАГАТЕ.

“Персонал перебуває під великим тиском. Вони (російські війська, – Екоклуб) вимагають повісити портрет путіна та “колорадські” стрічки, щоб відсвяткувати 9 травня. Думаю, всі ходили і плювали на цей портрет”, поділився Петро Котін.

Водночас пресслужба Енергоатому інформує, що поточна потужність енергоблоків ЗАЕС цілком достатня для повноцінної життєдіяльності населення та роботи промислових об’єктів”.

У чому небезпека?

Унаслідок обстрілів російськами військами Запорізької АЕС пошкодилася будівля першого енергоблоку. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що обстріли станції можуть спричинити вибух, у 10 разів більший, ніж на Чорнобильській станції у 1986 році.

Росіяни неодноразово підривали боєприпаси на майданчику станції та поблизу будівель ядерних реакторів, що могло спричинити непоправні наслідки для людства.

Перебування на станції представників Росатому – небезпека для працівників. Працюючи в умовах тиску та узгоджуючи всі технічні плани із загарбниками, персонал не може повністю відповідати за ядерну безпеку об’єктів.

“Російські спеціалісти стверджують, що вони прийшли допомогти українцям керувати станцією. Українські спеціалісти не потребують такої допомоги. Російський персонал не може знати всіх нюансів роботи та процедур ЗАЕС, починаючи від змін, яких зазнала станція та процедури її управління внаслідок програми підвищення безпек внаслідок аварії на Фукусімській АЕС, а також – використання американського ядерного палива, досвіду роботи з яким російські атомники не мали взагалі. Припускаю, що наявність на ЗАЕС американського палива викликає гостру цікавість у російських атомників, адже вони не мали можливості його досліджувати раніше”, – говорить Ольга Лящук, координаторка проєктів Екоклубу. 

Додамо, що у листопаді 2021 року 4 енергоблоки ЗАЕС повністю завантажили паливом виробництва компанії “Westinghouse”. Від початку експлуатації до 2016 року усі блоки ЗАЕС працювали на паливі російського виробництва (ТВЕЛ). 

Доки на станції перебувають російські військові,  Енергоатом не має можливості здійснювати реальний нагляд за ядерним об’єктом, небезпеки зростають. Важливо створити безпілотну зону над всіма українськими АЕС та повернути контроль України над усіма ядерним об’єктами, стверджує Ольга Лящук.

“Запорізька станція стоїть на березі Каховського водосховища, далі по Дніпру — Чорне море. Тобто наслідки будуть для всіх погані”, – прокоментував Дмитро Гуменюк – начальник відділу аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.

Роль МАГАТЕ: чи вплине агентство на російську окупацію?

Встановлює стандарти ядерної безпеки і захисту довкілля та надає країнам-членам технічну допомогу МАГАТЕ. До складу агентства входять 164 країни-члени. Генеральним директором агентства є аргентинець Рафаель Гроссі, який має 6 заступників. Серед них – росіянин Михайло Чудаков. За три місяці повномасштабної війни МАГАТЕ досі не засудило вторгення росії в Україну. Найбільшу війну Європи із часів Другої Світової агентство називає “конфліктом”.

Україна постійно інформує МАГАТЕ про стан справ на атомних об’єктах, зокрема і Запорізької АЕС, що працює в умовах тимчасової окупації. 

4 травня Рафаель Маріано Гроссі та голова Держінспекції ядерного регулювання України Олег Коріков зустрілися у штаб-квартирі агентства у Відні. На зустрічі обговорили ситуацію щодо захоплення ЗАЕС та можливі заходи на шляху до звільнення станції:

“Ми підсумували прогрес у нашій допомозі Україні щодо ядерної безпеки та обговорили ситуацію на ЗАЕС, щодо якої МАГАТЕ готове виконувати свою незамінну роль”, – проінформував Гроссі на сторінці у Твіттері.

Того ж дня Гроссі також зустрівся із головою держконцерну “Росатом” Олексієм Ліхачовим. Тема розмови – захоплення російськими військами ЗАЕС. Деталей та результатів зустрічі не повідомляють, тож чи йшлося про можливі санкції проти Росатому наразі невідомо. 

Попри прохання та заклики посадовців посприяти у звільненні атомних електростанцій, МАГАТЕ бездіє у питанні безпеки ядерних об’єктів України. Реакція агентства щодо захоплення АЕС російськими військами обмежуються дописами у твіттері про глибоке занепокоєння та моніторинг радіаційних показників. Так, під час візиту в Україну 31 березня Рафаель Гросі на запитання журналістів, як може допомогти звільнити українські ядерні об’єкти, відповів

“МАГАТЕ – технічна організація і не бере участі у мирних чи політичних переговорах”.

Де дивитися інформацію про радіаційний рівень?

Інформацію про радіаційний рівень можна дізнатися на сайті Saveecobot – це онлайн-система, яка також щогодини оновлює інформацію про рівень забруднення повітря, зокрема вміст у ньому шкідливих речовин.

Інформацію про радіаційний рівень на Рівненщині публікує Рівненський обласний центр з гідрометеорології на офіційній сторінці у фейсбуці.



У попередній статті із циклу про “Ядерний тероризм росії” Екоклуб розповів про захоплення у лютому росіянами Чорнобильської АЕС та в чому саме полягала небезпека.