Якість атмосферного повітря впливає на стан здоров’я населення в місті. За оцінками ВООЗ, у 2016 році у всьому світі забруднення повітря у містах, так і в сільській місцевості спричинило 4,2 мільйона випадків передчасної смерті на рік. Ця смертність була зумовлена впливом дрібнодисперсного пилу, діаметром до 2,5 мкм (PM2,5), тривале вдихання якого спричиняє серцево-судинні та респіраторні, а також онкологічні захворювання.
Чимало державних постів моніторингу якості повітря встановлювали у 80-х роках минулого століття, проби з яких відбирають вручну, а про результати повідомляють раз на місяць. У зв’язку із збільшенням кількості транспорту у населених пунктах, будівництвом потенційно небезпечних для довкілля та здоров’я людей об’єктів, громадяни повинні мати альтернативу – громадський моніторинг якості повітря, що дає можливість відслідковувати його стан в режимі реального часу онлайн.
Що таке пости громадського моніторингу?
Це сучасні інструменти моніторингу та оцінки якості повітря, які самостійно та незалежно від держави встановлюють жителі населених пунктів. Порівнюючи із державним моніторингом, такі пости дозволяють оперативно дізнаватися інформацію про стан повітря, показують достовірні дані за кількома основними забруднювальними речовинами у режимі реального часу. Деякі виробники постів громадського моніторингу (як-от Ecocity) інформують про рівень забруднення повітря, вказуючи на сайтах онлайн-карт, чи безпечно перебувати на вулиці вразливим/не вразливим групам населення.
Якщо говорити про пости моніторингу від Ecocity, то такі прилади мають невеликий розмір, зазвичай кріпляться на зовнішню сторону вікна, під’єднуються до розетки. Через Wi-Fi пост передає інформацію про стан повітря в мережу. Інформація, яка доступна будь-яким користувачам, автоматично з’являється на онлайн-карті, – говорить Наталія Холодова, кампейнерка Екоклубу.
Пости громадського моніторингу вимірюють основні забруднювальні речовини: дрібнодисперсний пил (РМ 10 та РМ 2.5), чадний газ (CO), оксид азоту (NO2), аміак (NH3) та озон (O3). Такі прилади можуть вимірювати специфічні для певної території забруднювальні речовини: до прикладу, формальдегід, який необхідно вимірювати біля деревообробних підприємств, рівень радіації біля атомних станцій.
Громадський моніторинг повітря – це мережа постів, які встановлюють жителі населеного пункту на житлових будівлях, офісних приміщеннях, школах, церквах тощо. Мережа постів громадського моніторингу дозволяє більш якісно визначати якісь повітря у тому чи тому населеному пункті.
Навіщо слідкувати за станом повітря?
Навіть у непромислових населених пунктах є ризик, що рівні забруднювальних речовин у повітрі можуть бути перевищені. На це впливає кількість автомобілів, викиди від твердопаливних котелень, підприємства, що розташовані поруч. Окрім того, цілодобовий моніторинг стану повітря необхідний для оперативного інформування населення про надзвичайні ситуацій, які можуть трапитися на підприємствах чи поряд з ними.
Як я можу встановити пост громадського моніторингу?
ГО “Екоклуб” разом з міжнародним проєктом “Чисте повітря для України” за підтримки чеської громадської організації “Арніка” ініціювали розвиток мережі постів громадського моніторингу повітря на Рівненщині.
Відповідно до Меморандуму про співпрацю, 9 постів громадського моніторингу якості повітря встановлять у Рівному, Острозі, а також селищі Городок (Рівненський район).
До 26 травня ми шукаємо охочих, яким безкоштовно передамо прилади для встановлення. Якщо бажаєте встановити пост громадського моніторингу, просимо заповнити анкету за цим посиланням.
Також ви можете отримати консультацію та придбати пост моніторину на сайті за цим посиланням.