Громадський парк у Берліні як приклад альтернативного використання території – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Громадський парк у Берліні як приклад альтернативного використання території

Громадський парк у Берліні як приклад альтернативного використання території

Темпельгоф – громадський парк у Берліні, що є прикладом альтернативного використання території. Раніше на місці парку був аеропорт. Згодом територію планували забудувати, однак місцеві відстояли право на зелену зону. Зараз берлінці використовують парк для прогулянок, дружніх посиденьок, спостереження за птахами або овечками, тренуються, бігають,  катаються на велосипедах, скейтбордах тощо.

Зробивши з аеропорту парк, берлінці отримали ще одну зелену зону у місті. А ще покращили якість життя, зберегли поселення червонокнижних птахів, створили нове туристичне місце.

У цій статті коротко розповідаємо про досвід міста Берлін, як альтернативно використати територію без шкоди для довкілля.

Із аеропорту в парк

До 18 століття територію використовували для ведення сільського господарства.  У 1923 році земельну ділянку офіційно визнали аеропортом Темпельгофодним із перших летовищ у Берліні. Під час другої Світової війни та Холодної війни аеропорт активно використовували для різних цілей: збирання зброї в ангарах, доставки продовольчих вантажів, використання частини території аеропорту для нацистського-концентраційного табору відомого як Columbia-Haus

Згодом територію Темпельгофа використовували для комерційних цілей. У 2007 році суд офіційно ухвалив рішення про закриття аеропорту. Причина – концентрація внутрішніх і міжнародних перевезень в одному аеропорту Берлін-Шенефельд. Опісля відбувся референдум проти закриття, проте потрібної кількості голосів не назбирали.

У парку досі є старі літаки, що нагадують про аеропорт.

Із моменту закриття парк був місцем для проведення музичних фестивалей, ярмарок, публічних виступів. Міська рада Берліну планувала забудувати територію колишнього аеропорту, однак у 2014 році жителі відстояли право на цей парк. Парк Темпельгоф зараз – це більше 300 гектарів території з доріжками для велосипедистів, бігунів, облаштовані місця для вигулу собак, катання на скейтбордах та роликах, майданчики для запусків  повітряних зміїв, місця для барбекю та зелені зони для відпочинку. Із 2011 року в Темпельгоф реалізують проєкт громадських садів, до якого можуть долучитися всі охочі.

Теперішнє використання

Темпельгоф зараз – одне з улюблених місць для відпочинку туристів та місцевих жителів. Робочі години парку – зі сходу до заходу сонця (змінюються відповідно до кожного сезону). Зважаючи на масштаби території, готуйтеся виділити більше чотирьох годин на прогулянку парком. А щоб знайомство із Темпельгоф було приємнішим та активнішим, на місці можна орендувати велосипед чи електросамокати. Станом на листопад 2022 року оренда велосипеда коштувала від 8 євро за день, залежно  від прокатної компанії. 

Парк налічує десять різних входів. По всій території та при вході встановлені стенди з картами, що ілюструють, де знаходяться відвідувачі. 

На території парку розміщені невеликі інформаційні стенди про його історію,  можливі поселення птахів, що занесені до Червоної книги.  Зі стендів дізнаємося, що один із зникаючих видів птахів у Німеччині – жайворонок.  У Темпельгоф також триває пілотний проєкт зі створення пасовищ на полі для зникаючих видів овець. 

Інформаційні стенди у парку

Серед недоліків Темпельгофа – відсутність тіні та відносно більша швидкість вітру порівняно з іншими парками Берліну через розташування дерев на околицях парку.

Більше про Темпельгоф читайте за цим посиланням.

Стаття видана у рамках проєкту «Формування структурних змін у вугільних регіонах України», що реалізується у співпраці із Austausch e.V. та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

Austausch e.V. –  це міжнародна недержавна благодійна організація, яка працює в сфері освіти, демократії, екології, громадських ініціатив та прав людини. Austausch e.V. пов’язує між собою людей і організації та зміцнює контакти між різними секторами суспільства.