Нотатки воркшопу «Як встановити СЕС на об’єкті соціальної інфраструктури: технічні та економічні особливості»  – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Нотатки воркшопу «Як встановити СЕС на об’єкті соціальної інфраструктури: технічні та економічні особливості» 

Нотатки воркшопу «Як встановити СЕС на об’єкті соціальної інфраструктури: технічні та економічні особливості» 

Дата: 18.09.2023 

Перелік спікерів: 

– Андрій Герус – голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг 

– Фарід Сафаров, заступник міністра енергетики 

– Віталій Власюк, радник міністра охорони здоров’я 

– Дмитро Сакалюк, експерт ГО “Екоклуб” 

– Катерина Звіргзде, координаторка зі зв’язків з органами влади WASH Міжнародної організації з міграції 

– Ілля Дергунов, асистент проєктів WASH Міжнародної організації з міграції 

– Юліана Оніщук, БО Фонд “Енергетична дія для України” 

– Дмитро Коваленко, член НКРЕКП 

– Станіслав Казаков, керівник Департаменту приєднань ДТЕК Дніпровські електромережі 

– Олексій Михайленко, експерт Clean Energy Lab 

– Євгенія Загуменнова-Крупович, експертка з ВДЕ IMPOWER 

Вступне слово. Про актуальність проєктів по забезпеченню об’єктів соціальної інфраструктури електричної енергії генеруючими установками.  

Андрій Герус, Голова Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП 

– Мета проведеного воркшопу – пояснити можливості для встановлення СЕС для об’єктів критичної інфраструктури – лікарень, водоканалів, шкіл, теплокомуненерго. Як правильно порахувати вартість об’єктів – яка окупність, де брати інформацію для розрахунків, як підготувати техніко-економічне обґрунтування для об’єктів, яка інша документація потрібна. 

– Динамічний тренд на встановлення СЕС розпочався в українських лікарнях у різних областях України минулого року. Ціль комітетуВРУ з питань енергетики та ЖКП на наступний рік – 100 встановлених сонячних електростанцій у медичних закладах України.  

– За новим законопроєктом №9011-д, якщо заклад генеруватиме більшу кількість електроенергії, ніж потребуватиме, власники установок зможуть продавати надлишки у мережу за системою net billing. 

– Росіяни цілять в енергетичну інфраструктуру України, тому розподілена енергетика вкрай необхідна. Вона не вирішить усіх проблем, але допомагатиме енергосистемі зменшити навантаження на неї вдень. ВДЕ-проєкти мають хорошу окупність –  усередньому 4-5 років залежно від регіону та тарифів.  

Міжнародні програми підтримки

Фарід Сафаров, заступник міністра енергетики 

– Із початку війни Міністерство енергетики організувало спеціальну лінію отримання гуманітарної допомоги для енергетичних підприємств. За цей час отримали 10 тисяч тонн від 30-ти країн Європи, Азії та США із різноманітним обладнанням, паливними матеріалами задля відновлення енергетичної інфраструктури.  

– Міністерство працювало над формуванням спеціального фонду підтримки енергетики. Він передбачає надання грантових коштів від країн ЄС до фонду, який управляється енергетичним співтовариством. У межах надання грантової підтримки, відповідно до заявок енергетичних компаній, USAID закуповує і передає обладнання енергетичним компаніям.  

– До Європейської Комісії звернулася італійська компанія ENEL, яка виготовляє сонячні панелі, і запропонувала надати  5 700 сонячних панелей, які можна було б використати до потреб енергетики. 

– Централізована енергетична інфраструктура вистояла під час масованих обстрілів від початку жовтня минулого року. Проте для сталого функціонування енергетичної системи потрібен розвиток розподіленої генерації.  

– Громади використовували генератори, але це невигідно для постійного забезпечення власного електропостачання. Тому варто розвивати газотурбінні установки, СЕС чи інші типи ВДЕ. 

– Міненергетики визначає, кому надати сонячні панелі від компанії ENEL. У планах – співпраця із Міністерством охорони здоров’я: обговорили потенціал пілотного проєкту і можливість подальшого встановлення СЕС для інших лікарень. МОЗ визначило лікарні, для яких потенційно нададуть 5700 панелей.  

– Міненергетики розмірковує, як реалізовувати проєкти з панелями від ENEL. Потрібно передбачити системи збереження та накопичення енергії, щоб під час відключень використовувати збережену енергію, вироблену із СЕС.  

ПРООН погодились провести проєктувальну частину робіт: вивчили кожен об’єкт, надали технічний опис робіт, необхідних для встановлення СЕС. Компанія ENEL надає тільки панелі без кріплень та іншого обладнання, тому міністерство шукає механізм, як компенсувати інші витрати на встановлення. Це вирішуватимуть спільно з UNDP та Фондом енергетичного співтовариства. Цього тижня Міненергетики отримає повний технічний опис для всіх лікарень, де будуть встановлені СЕС.  

– Японські колеги готові «під ключ» виконати проєкти, забезпечити устаткуванням та матеріалами лікарні, підтримати інші типи інфраструктури. Донори охочі фінансувати «зелені» проєкти у межах Європейського зеленого курсу. Співпраця з ними та іншими партнерами, громадськими організаціями, які консолідують такі проєкти, пряма комунікація громад та обласних адміністрацій дозволить отримувати таке обладнання безкоштовно. 

– Міністерство першочергово фокусується на відновленні/підтримці енергоб’єктів. Якщо громада домовляється з донором про передачу повноцінного комплекту обладнання, Міненергетики може допомогти оформити це як стандартну гуманітарну допомогу, спроєктувати логістичний маршрут постачання обладнання.  

– Ключовий аспект комунікації Міністерства енергетики з донорами – фокус на енергетичних компаніях, тепломережах, які потребують розподіленої генерації.  

Про споруджені дахові СЕС на лікарнях та водоканалах України

Дмитро Сакалюк, експерт ГО «Екоклуб» 

– Минулого року громадська організація «Екоклуб» з Рівного започаткувала проєкт «Сонячна допомога Україні». Його мета – забезпечити об’єкти критичної інфраструктури – лікарні та водоканали – відновлюваними джерелами електроенергії. Під час аварійних чи планових відключень електроенергії заклади працюватимуть незалежно від відсутності електропостачання із загальної мережі. 

Серед реалізованих проєктів станом на вересень 2023 року: 

Звягель, Житомирська область, міська лікарня.
Потужність СЕС – 32,4 кВт. Станція працює у парі з генератором. Запрацювала 29.12.2022​. Вартість під «ключ» – 25 490 USD. ​ 

Кошти отримані у рамках вебатону “Sustainability4Ukraine” від CSR.Europe, CSR.Ukraine та Dobro.UA та ГО «Екоклуб»​. За потреби 170 000 осіб можуть лікуватися у медзакладі. Вироблено електрики станом на 13.09.2023 – 25 866 кВт*год​. 

Дубно, Рівненська область, міська лікарня.
Потужність мережевої СЕС – 44 кВт. Запрацювала 26.06.2023. Вартість під «ключ» – 42 080 USD.

Кошти Посольства Німеччини, міської ради та ГО «Екоклуб». За потреби у медзакладі можуть лікуватися 169 000 осіб. Вироблено електрики станом на 13.09.2023 – 15351 кВт*год.

Житомир, Житомирська область, міська лікарня.

Потужність мережевої СЕС – 48 кВт. Запрацювала 04.07.2023​. Вартість під «ключ» – 36 393 USD. Обладнання від компанії SolSol, міської ради та ГО «Екоклуб».  
За потреби у медзакладі можуть лікуватися 118 000​. Вироблено електрики станом на 09.09.2023- 12138кВт*год​. 

Суми, Сумська область, міська лікарня.

Потужність мережевої СЕС, синхронізованої з генератором​ – 60 кВт. Запрацювала 05.07.2023​. Вартість під «ключ» 50200 USD (документація)​. Кошти ГО «Екоклуб» та міської ради​. За потреби у медзакладі можуть лікуватися 227 500 осіб. Вироблено електрики станом на 09.09.2023 – 16 158 кВт*год​. 

Кременчук, Полтавська область, міська лікарня.

Потужність мережевої СЕС – 60 кВт. Запрацювала 05.09.2023. Вартість під «ключ» 43 180 USD. Кошти ГО «Екоклуб» та міської ради. За потреби у медзакладі можуть лікуватися 44 800. Вироблено електрики станом на 13.09.2023 – 1469 кВт*год. 

Горенка, Київська область, амбулаторія.

Екоклуб – інформаційний партнер проєкту у Горенці, Київська область. Там узимку 2023 року встановили тепловий насос (20 кВт) та сонячну електростанцію (12 кВт) для зруйнованої амбулаторії. Втілили проєкт Greenpeace Центральної та Східної Європи, ГО «Екодія» та ГО «Екоклуб». Вартість – 56 000 EUR. Міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Габек 4 квітня на зустрічі із громадськими природоохоронними організаціями у відновленій амбулаторії анонсував нову програму підтримки - 1 млн. євро на тверді проєкти від Уряду Німеччини. 

СЕС у процесі будівництва: 

– Водоканал у  Бродах, Львівська область. Потужність СЕС – 100 кВт​ за власні кошти громади. 

– Водоканал у Звягелі, Житомирська область.​ Потужність СЕС – 150 кВт за кошти громади.​  

– Обласна стоматологія у Рівному. Потужність СЕС – ​34 кВт​. Кошти посольства Німеччини, громади, ГО «Екоклуб»​. 

Також у 2023 році Екоклуб завершить розроблення документації/будівництво у: 

– Ніжині, Чернігівська область, пологовий будинок​. 

– Броварах, Київська область, дитяча лікарня​. 

– Миколаєві, дитяча лікарня​. 

– Звягелі, Житомирська область, дитячий садочок​. 

– Сумах, об’єкт природо заповідного фонду​. 

Інші плани з будівництва СЕС у 2024 році: 

– Для водоканалів у Кам’янці, Чигирині, Богуславі – підтримка компанії «Скатек» на загальну суму 110 тис. євро​. 

– Для водоканалів у громадах, постраждалих від війни, на конкурсній основі сумарно на 260 тис. євро – підтримка Оксфам (зараз експерти Екоклубу розробляють ТЕО для громад, на основі яких відберемо об’єкти для співпраці). 

Екоклуб надає експертні знання: 

– Коростеню, який виграв кошти від німецької організації GIZ за наслідками розробки попередніх техніко-економічних обґрунтувань. 

– Вінниці, де розроблюють проєктно-кошторисну документацію для будівництва СЕС на трьох лікарнях. 

Про встановлені СЕС на водоканалах та об’єктах соціальної інфрастуктури

Катерина Звіргзде, координаторка зі зв’язків з органами влади WASH (водопостачання, санітарія та гігієна) 

– За минулий рік Міжнародна організація з міграції (МОМ) допомогла більше 200 водоканалам в Україні – від закупівлі реагентів до різних видів обладнання, створення спільних проєктів для генерації енергії. 

– КП «Чорноморськводоканал» забезпечує централізованим теплопостачанням 85% житлового фонду міста: близько 20 тисяч абонентів та 23 бюджетні установи отримують воду і тепло. На балансі водоканалу – 2 діючі резервуари чистої води, загальним об’ємом 20 тисяч метрів квадратних.  

– За останні два роки на водопостачальному підприємстві виконали переоснащення системи постачання води, центральної системи водопостачання. Загальна вартість проєктів – 65 мільйонів гривень.  

– Зараз місто розробляє оптимізовану схему водопостачання під час надзвичайних ситуацій. Унаслідок атак росіян у місті зруйновані об’єкти генерації електроенергії, підстанції, які живлять Одеську область, район.  

– Завдяки донорським і бюджетним коштам критичні об’єкти інфраструктури мають генератори, які тимчасово вирішують ситуацію.  

– Задля енергобезпеки міста для «Чорноморськводоканал» встановлюється СЕС, потужністю 140 кВт електричної енергії. Уже розроблені схеми приєднання установки до наявних електромереж, визначення потужності тощо. 

Ілля Дергунов, асистент проєктів WASH Міжнародної організації з міграції

Мета встановлення СЕС для КП «Чорноморськводоканал» – забезпечити електроенергією станцію доочистки води та резервуари чистої води – 20 тисяч кубометрів. 

Скриншот із презентації Іллі Дергунова.

У межах цього встановили дві автономні сонячні електростанції різної потужності: 

– 52,65 кВт потужність панелей / 114,4 кВт*год ємність акумуляторів для насосної станції з резервуаром чистої води. За умови великого навантаження станція допоможе водоканалу працювати безперервно вісім годин, за звичайних умов – до 2-3 доби подачі води. 

– 1,2 кВт потужність панелей / 5,2 кВт*год ємність акумуляторів для станції очистки води (хлораторної). 

Генератори підключені до СЕС та управляються системою автоматично. 

У майбутньому МОМ планує встановити на всіх резервуарах чистої води та комплексі насосної станції добудувати СЕС, де вже встановлені дизельні генератори. 

Станом на сьогодні станція доочистки води повністю від’єднана від мережі, а станція для резервуарів чистої води допомагає економити до 60% електроенергії. 

Наступний проєкт на черзі – у місті Миколаїв. МОМ також передає обладнання для встановлення СЕС на лікарнях: 17 комплексів обладнання передали для західних та південних областей. 

Кампанія «100 сонячних шкіл» та «50 сонячних лікарень»

Юліана Оніщук, співзасновниця Благодійної організації Energy Act for Ukraine Foundation  

Мета благодійної організації – встановити 100 СЕС для шкіл та 50 СЕС для лікарень за 5 років. За рік реалізували проєкти на суму 450 тисяч євро, встановили СЕС у: 

Чернігівській обласній дитячій лікарні.

Це провідна дитяча лікарня в області. На момент аналізу не мала генераторів. Пережила обстріли. Та була прихистком для більше ніж 200 людей у березні 2022 року. 

Деталі: 

– Встановлене обладнання: панелі – Jinko; інвертор та сторедж – ZSC Azzuro. 

– СЕС живить корпус реанімації та інтенсивної терапії новонароджених дітей. Кількість пацієнтів: 67 ліжок (реанімація та хірургія).  

– Термін втілення проєкту: 4 місяці (лютий-травень). 

Дані моніторингу роботи СЕС на Чернігівській лікарні. Скриншот презентації Юліани Оніщук.

Ірпінському академічному ліцеї «Мрія»

Станція покриватиме 35% річного споживання і живить перший корпус, бомбосховище, комп’ютерні класи. 

Деталі: 

– СЕС, потужністю 24 кВт. Системи збереження – 49 кВт/год. Інвертор – 20 кВт. (52 сонячні панелі 385 Вт – Qcells). 

– Інвертор – SMA. 

– Cистема збереження – Hoppecke Batterien. 

Дані моніторингу роботи СЕС на Ірпінському ліцеї. Скриншот презентації Юліани Оніщук.

Іванківській центральній районній лікарні

Лікарня пережила 36 днів окупації, постійні відключення та проблеми із роботою генераторів. 

Деталі: 

– Встановлене обладнання: панелі – Jinko; інвертор та сторедж – ZSC Azzuro. 

– СЕС 20 кВт живить корпус реанімації та інтенсивної терапії новонароджених дітей 

– Термін реалізації проєкту: 4 місяці (лютий-травень). 

Дані моніторингу роботи СЕС на Іванківській ЦРЛ. Скриншот презентації Юліани Оніщук.

Чернігівському ліцеї №3

Деталі: 

– Встановлене обладнання: панелі – Jinko; інвертор та сторедж – ZSC Azzuro. 

– СЕС, потужністю 20 кВт, живить приміщення для навчання дітей 1-6 класів (зокрема, комп’ютерні класи), освітлює приміщення. 

– Термін реалізації проєкту: 4 місяці (червень-вересень). 

Скриншот презентації Юліани Оніщук.

Форми та особливості співфінансування

Дмитро Сакалюк, експерт ГО “Екоклуб” 
 

– Екоклуб застосовує 3 способи співфінансування: донорські кошти, власні кошти, та пожертви обладнанням.  

– Донорські кошти можуть потрапляти напряму до Екоклубу чи громади. У такому випадку Екоклуб оцінює та обирає виконавця на конкурсних основах, надає супровід реалізації проєкту, нагляд за якістю виконання робіт.   

– Перерахунок коштів на рахунки громади є складнішим через бюрократичні процеси, (бюджетне законодавство).  

 - Розрахунок безпосередньо донором за будівництво станції: Екоклуб виконує підготовчі та наглядові роботи.  

– Власні кошти: Екоклуб супроводжує на всіх етапах через брак досвіду та знань, оскільки зазвичай це перший досвід громади.  

– Якщо обладнання потрібно доставити в Україну, Екоклуб допомагає з логістикою, документальним супроводом. Сподіваємося на допомогу із перевезенням обладнання від міністерства, щоб пришвидшити процеси. 

– Важливо щоб громада робила свій внесок у проект – до прикладу, підготовка актів обстеження чи проєктно-кошторисної документації чи навіть співфінансування.   

– Юридична частина роботи під час реалізації проєкту СЕС надважлива, і може зайняти значно більшу частину часу, а ніж саме будівництво СЕС.  

– Екоклуб має напрацьовану договірну, процедурну базу і готовий поділитися нею зі всіма охочими. 

Звідки гроші? 

– Дрібні пожертви людей та бізнесу з усього світу  – це джерело вичерпується, пожертв стає все менше, відповідно, менший розмір донатів.  

– Оксфам, Європейська кліматична фундація, грантова підтримка урядів та Єврокомісії.  

– Адресні пожертви іноземних компаній – велика ніша, з якою варто працювати. Вони можуть розглядати Україну як великий тестовий майданчик для впровадження передових рішень.  

– Власні кошти громад – можливість зменшення спроможності фінансування громад через перерозподіл ПДФО. 

Чому в одних громадах СЕС вдається спорудити, а в інших – ні? 

– Якісні вихідні дані. Для отримання фінансування потрібно мати розрахунки. Дані мають бути деталізованими і правдивими.  

– Співфінансування – показних зацікавленості громади. 

– Готовність працювати швидко – терміновість реалізації проєктів. Потрібно бути готовими швидко реагувати на запити партнерів. Перевагою буде наявність енергоменеджера в громаді, який швидко збиратиме інформацію. 

– Надання відповідей на додаткові запити – готовність до щоденних контактів і співпраці.  

– Готовність брати відповідальність, просувати та відстоювати рішення на місці.  

– Вирішення будь-якого питання «на місці» самостійно без супроводу Екоклубу.  

Як «народжується» СЕС: крок за кроком 

Підходи до спорудження СЕС можуть бути різними, Екоклуб ділиться власним досвідом. 

– Відбір громади та об’єкта. Фокус Екоклубу – лікарні та водоканали. Важливими є політична воля та якісні вихідні дані, готовність до співфінансування.  

– Підготовка попереднього техніко-економічного обґрунтування. Перша оцінка здійсненності проєкту, для того щоб говорити з донором мовою цифр та фактів. Уже розроблено 30 попередніх ТЕО і ще планують розробити до кінця року більше 20. Це лише приблизний розрахунок, у випадку будівництва розрахунки уточнюють.  

– Обстеження об’єкту або виготовлення ТЕО. Розроблюють, якщо є ґрунтовні напрацювання щодо фінансування, кінцеві технічні рішення, ПКД  (основа для технічного завдання на проєктування, оцінено стан даху, електричної мережі).  

– Виготовлення акту обстеження даху/земельної ділянки. На цьому етапі чітко зрозуміло, хто фінансуватиме рішення. Акт гарантує виконання робіт.   

– Виготовлення ПКД (проєктно-кошторисної документації) – гарант співфінансування (підписана угода на фінансування). Враховуйте брак проєктантів. Експертиза максимально може займати 10 днів. ПКД – термін в середньому 6 тижнів.  

– В Україні брак підрядників. Рекомендуємо деталізувати технічне завдання для проєктувальників, щоб вони не допускали помилок.   

– Розділяти фінансування проєкту на перший/другий пускові комплекси. Якщо фінансування з місцевого бюджету чи донорських коштів, кожен платить за свою частину роботи.  

– Експертиза. Із досвіду Екоклубу, експертиза займає в середньому до трьох тижнів. Найшвидша – 10 днів. ПКД виготовляють до шести тижнів. Швидкість залежить від досвіду проєктантів. 

– Будівництво. Екоклуб допомагає готувати і/або готує тендерну документацію – залежно, хто проводить тендер. Досвід показує повну відсутність якісного технагляду: Екоклуб щоразу залучає спеціалістів до контролю якості будівництва. Подібна ситуація трапилася у Бродах: підрядник порушив проєктні рішення.   

– Станція на даху на 100 кВт з підрядниками, з якими співпрацює Екоклуб, усередньому будується за 10 днів. Екоклуб допомагає будувати переважно мережеві СЕС. Монтувати сонячні електростанції можна у будь-яку пору року. Першу СЕС завдяки Екоклубу збудували у грудні минулого року.  

– Інформаційна кампанія. Вона важлива, щоб показати як відновлювані джерела енергії можуть змінити життя громадян, особливо в умовах війни. Разом із громадами Екоклуб проговорює їхню залученість до процесу. В умовах війни намагаємося не називати точних адрес розташування медичних закладів, щоб уникнути потенційних атак. Чим відкритіша громада, тим легше залучати фінансування та шукати партнерів для втілення нових проєктів. До прикладу, Звягель вже планує/будує чотири СЕС на інших об’єктах. Висвітлюючи результати роботи станції та першу економію, у жителів громади з’явився запит на розвиток ВДЕ – це їхня безпека у кризових ситуаціях.  

– Проблемні технічні та організаційні питання. Екоклуб стикався з проблемою погодження операторів систем розподілу. У Житомирі не погодили просту схему підключення незважаючи на прохання представників влади та підрядника.  

– Будівництво у санітарних зонах. Якщо працюєте з водоканалами, особливо біля водозаборів, є обмеження щодо погодження будівництва та розташування станції.  

– Відсутність даних. Часто в об’єктів, для яких будують СЕС, немає погодинного графіка споживання. Це не дозволяє якісно розрахувати потрібні потужності сонячної електростанції. Якщо плануєте побудувати СЕС для лікарні, важливо мати перелік усього обладнання медзакладу та його споживання.  

Особливості роботи з підрядниками, які будують СЕС

Екоклуб розробив процедуру відбору підрядників:  

– Складаємо попередній список відповідних підрядників, які відповідають внутрішньо визначеним критеріям.  

Де знаходити підрядників: рекомендації, відкриті джерела (інтернет виставки тощо).  

– Формуємо однакове технічне завдання по якомусь теоретичному об’єкту. 

– Визначаємо перелік потенційних підрядників.   

На що ще звернути увагу?  

– Чи дотримується підрядник техніки безпеки. 

– Визначити заздалегідь питання оренди будівельної техніки за місцем будівництва (часто підрядник намагається перекласти це на замовника). 

– Юридичні моменти:  

Коли ви відібрали список підрядників – зробіть базову процедуру незалежної оцінки компанії (due diligence) – борги, характер судових справ, opendatabot. 

Підрядник запропонує свою форму договору генпідряду.   

– Зверніть увагу на порядок розрахунків.  

– Підрядник повинен надати календарний план з етапами робіт. 

– Терміни: передивитися перелік обставин, що подовжують термін проєкту.   

– Гарантії: повинні бути прописані в договорі (гарантія на обладнання і роботи).  

– Фіксація курсу в договорі (якщо виріс, переглядати). 

– Антикорупційне застереження . 

Етапи проєкту: 

– Етап ініціації – визначаємо проєкт, розробляємо ТЕО. 

– Етап реалізації . 

– Підготовчий.  

– Стадія проєктування та регуляторні документи.   

– Отримання та обладнання. 

– Будівництво. 

– Етап закриття проєкту. 

   На що звернути увагу на етапі будівництва: 

– Відповідність ТЕО запропонованому рішенню та наявність ліцензій у підрядника (ліцензії за класами наслідків). 

– Дотримання графіку робіт (календарного плану або діаграми Ґанта), визначення можливих причин затримки. 

– Наявність резервного фонду обладнання. 

– Питання авторського нагляду. 

– Звітність та відкрита системна комунікація. 

– Врахування можливих ризиків. 

– Питання гарантій та обслуговування. 

Діаграма Ганта – перелік всіх дій проєкту, які слідують одна за одною. На графіку відображають їхню послідовність або взаємозв’язок між ними. Підрядник надає ще до старту проєкту.  

Вивчені уроки:  

– Визначіть критерії та процедуру відбору підрядників. 

– Розробіть детально пропрацьований договір генпідряду.   

– Отримайте обґрунтування проєкту та календарний план від підрядника. 

– Вивчіть усі етапи проєкту. 

– Врахуйте можливі ризики. 

Завантажити презентацію Дмитра Сакалюка:

Presentation of the Ecoclub. Installation of SPP (1696 downloads )

Встановлення СЕС у власних електромережах на об’єкті соціальної інфраструктури (НКРЕКП)

Дмитро Коваленко, представник НКРЕКП 

Законодавство та нормативні акти:   

– Закон України «Про ринок електричної енергії» Статті 58 та 58-1. 

– Кодекс систем розподілу Глава 4.12 розділу V. 

Варіанти експлуатації СЕС:  

– Без можливості відпуску електричної енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання (Виключно для покриття власних потреб). 

– З можливістю відпуску електричної енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання (Продаж надлишків). 

Дозволена потужність генеруючих установок з можливістю відпуску електричної енергії. Відповідно до статті 58-1 Закону України «Про ринок електричної енергії», активний споживач та/або споживач має право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії:  

– непобутові споживачі, зокрема енергетичні кооперативи, потужністю до 150 кВт з метою продажу за «зеленим» тарифом, відповідно до статті 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії»;  

– малі непобутові споживачі, потужністю до 50 кВт, з метою продажу виробленої, але не спожитої електричної енергії за механізмом самовиробництва, відповідно до статті 9-6 Закону України «Про альтернативні джерела енергії»;  

– непобутові споживачі потужністю, що не перевищує величину дозволеної (договірної) потужності електроустановок такого споживача, призначених для споживання електричної енергії з метою продажу виробленої, але не спожитої електричної енергії за механізмом самовиробництва відповідно до статті 9-6 Закону України «Про альтернативні джерела енергії».  

Встановлення генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання (Виключно для покриття власних потреб):  

– Відсутнє обмеження щодо встановленої потужності генеруючих установок. 

– Виконання споживачем технічної вимоги, визначеної Кодексом систем розподілу (пункт 4.12.2 глави 4.12): «улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу». 

– Повідомлення ОСР про встановлення генеруючої установки шляхом направлення заяви (Додаток 11 до Кодексу систем розподілу) (Декларативний принцип). 

– Внесення ОСР зміни до Паспорту точки розподілу. 

Встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання (Продаж надлишків):  

– Встановлена потужність генеруючих установок (інвертора) не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, та потужність дозволену Законом України «Про ринок електричної енергії».  

– Виконання споживачем технічних вимог, визначених Кодексом систем розподілу (пункт 4.12.2 глави 4.12), щодо недопущення погіршення нормативних параметрів якості електричної енергії в мережі та безпеки постачання генеруючими установками споживача. 

– Повідомлення ОСР про встановлення генеруючої установки шляхом направлення Заяви (Додаток 11 до Кодексу систем розподілу) та однолінійної схеми. 

– Проведення представниками ОСР обстеження генеруючої установки та внесення змін до Паспорту точки розподілу. 

Механізм самовиробництва – обмежена потужність видачі до 50 %, потужності дозволеної до споживання. Щоб збільшити дозволену потужність:    

– Якщо потужність генеруючих установок, встановлених з можливістю відпуску електричної енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання, перевищує потужність, дозволену до споживання, то необхідно збільшити дозволену потужність шляхом отримання послуги з приєднання. 

– Зараз послуга з приєднання надається відповідно до Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.03.2022 № 352. 

– Якщо у споживача є бажання відпускати електричну енергію у мережу, необхідно, щоб потужність дозволена споживачу (згідно договір на розподіл), відповідала потужності, яку споживають або планують встановити у власних мережах.  

Практичні кейси реалізації   

Непрості питання: просто про складне. Дмитро Сакалюк, експерт ГО «Екоклуб» 

Як СЕС змінює умови роботи об’єкту:  

– СЕС є додатковим джерелом електрики у кінцевого споживача, підвищуючи надійність електропостачання. 

– СЕС з акумуляторами дають певну автономність (важливо підібрати правильно ємність акумуляторів та лінії живлення обладнання). 

– СЕС генерують у кілька разів дешевшу від дизель-генераторів електрику. 

– Вимагають високих початкових капіталовкладень. 

Важливі обмеження:  

– Фінансові. 

– Площа даху/земельної ділянки. 

– Графіки енергоспоживання лікарнею.  

– Ціль, яку потрібно досягнути. 

– Інші (площа приміщень, вентиляція, персонал, стратегічне бачення тощо). 
 – Підрядні організації та обладнання. Брак надавачів послуг з розробки документації: передТЕО; ТЕО; ПКД; акти технічного огляду будівель. 

Рекомендації :

Створити стимулюючі умови для муніципалітетів: 

– Шаблони документації. 

– Сприяння від енергопостачальних підприємств. 

– Технічні консультації. 

– Створити доступні кредити у національній валюті або зі страхуванням ризиків.

– Підвищувати обізнаність та фаховість представників муніципалітетів. 

– Забезпечити фаховий технічний нагляд. 

– Розвиток сектору проектування. 

Практичний кейс: Житомир. Встановлення сонячної електростанції, потужністю 48/36 кВт (DC/AC) в терапевтичному корпусі КП “Лікарня №1” Житомирської міської ради

Борис Пахолюк, директор  КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради

Житомир з 2012 року є підписантом ініціативи «Угода мерів» . У 2018 році став першим містом в Східній Європі, яке підписало політичну декларацію про повну відмову від викопних видів палива. 

– Терапевтичний корпус побудовано у 1984. 

– Термомодернізовано у 2017-2019 (ESP, бюджет громади): -44%. 

– Липень 2022 – конкурс від ГО «Екоклуб» (фінансування для СЕС). 

Онлайн-калькулятор (розрахункові дані): серпень 6298 кВт*год, рік 50430 кВт год. Згенеровано за серпень 5927 кВт*год (94,1%), 47456 кВт год очікувана генерація за рік. Очікуваний обсяг генерації за 25 років 996212 кВт год (з врахуванням зниження продуктивності панелей за 25 років до 83,1% від номінальної потужності). 

За попередніми розрахунками, СЕС перекриватиме приблизно 20% річної потреби е/е терапевтичного корпусу (або приблизно 5% від споживання е/е тринадцятьма будівлями стаціонару). Термін окупності складає близько 4 років. 

Основні проблемні питання:  

– Розробка ПКД (підрядники). 

– Взаємодія з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва – ЄДЕСБ. 

– Взаємодія з обленерго/РЕМ. 

Досвід монтажу СЕС для Київської центральної міської лікарні 

– Медичний заклад розрахований на 300 ліжок, працює більше 1000 медперсоналу. Лікарня пережила окупацію, тому автономність та енергонезалежність були пріоритетами під час відновлення. 

– Середнє споживання електроенергії медзакладу – 400 кВт. Тому метою будівництва СЕС було розвантажити мережу і зменшити споживання. 

– Гібридна сонячна електростанція змонтована для роботи інфекційного відділення. Її потужність – 24 кВт. Отримали завдяки посольства Хорватії в Україні. Також СЕС має три інвертори по 19,5 кВт, акумулятори – 48 кВт. Акумулятори дозволяють забезпечити безперервну роботу інфекційного відділення протягом восьми годин. 

– Завдяки роботі СЕС лікарні економить до 250 тисяч гривень на послугах з електропостачання. 

– Також медзаклад має генератори. Вони дозволяють живи станцію у випадку розрядження акумуляторів. У закладі наявна система моніторингу вироблення/споживання електричної енергії. 

– Іншу СЕС на 24 кВт змонтували для дитячої поліклініки. Її отримали завдяки благодійному фондові, тому термін монтажу склав 2 тижні. Якщо б медичний заклад встановлював СЕС самостійно, орієнтовний термін освоєння коштів склав би 4 місяці. 

Досвід монтажу СЕС для Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги 

Сонячна електростанція, що працює у парі з тепловим насосом, забезпечує амбулаторію електрикою навіть в умовах планових чи аварійних відключень. Із середини травня до нині амбулаторія працює автономно. 

Загальна потужність СЕС – 12 кВт  (загальна кількість – 28 сонячних панелей). Додатково також встановили акумулятор, що накопичуватиме надлишкову електроенергію. Його ємність –  8 кВт. 

Потужність теплового насосу типу “ґрунт-вода” – 20 кВт.  Серед усіх видів система “ґрунт-вода” – найбільш економна у використанні. 

Економія завдяки ВДЕ у цілому за рік – 30% на платі за комунальні послуги.  

Інший проєкт – мобільна сонячна електростанція на 25 кВт, яка повністю покриває потреби моно-амбулаторії. У літній період працює повністю автономно. 

Особливості обслуговування СЕС 

Юліана Оніщук, БО «Енергетична дія для України»

Будь-яка СЕС потребує обов’язкового системного обслуговування протягом всього часу функціонування сонячної станції (до 25 років). 

Такі витрати – обов’язок громади або окремого об’єкту. 

Несвоєчасне обслуговування станції може призвести до аварійної ситуації та негарантійних несправностей станції. Підрядник не оплачуватиме ремонт негарантійних випадків. 

Продуктивність та ефективність сонячної станції залежить від своєчасного сервісного обслуговування. 

Сервісне обслуговування СЕС для об’єкту соціальної інфраструктури має такі складові: 

– Супроводження будівництва, навчання та складання пам’ятки для персоналу. 

– Постійний системний моніторинг роботи станції. 

– Планове обслуговування. 

– Очистка панелей. 

Будівництво, навчання та пам’ятка: 

– Визначте відповідального технічного спеціаліста. 

– Спеціаліст супроводжує процес аудиту об’єкту та будівництва. 

– Узгодьте схему підключення та конфігурації та функцій обладнання. 

– Проведіть навчання вирішення базової проблематики, огляду та моніторингу. 

– Визначення контактної особи для вирішення аварійних випадків. 

– Створення пам’ятки із календарем огляду та обслуговування. 

Із чого складається мінімальне планове обслуговування: 

– Виїзду підрядника на об’єкт мінімум 1 раз на рік. 

– Детальний аналіз даних системи моніторингу та помилок до виїзду (за весь рік) 

Під час виїзду: 

1) огляд станції, обладнання, з’єднань, клем, кабелів, ізоляції; 

2) перевірка кріплень; 

3) вимірювання опору заземлення; 

4) перевірка струмів – вхідний, вихідний, заряду розряду батарей, у мережі; 

5) програмне оновлення за необхідністю; 

6) випробування дії пристроїв автоматики, сигналізації, засобів зв’язку; 

7) очистка панелей за необхідністю. 

Чи можна обслуговувати самому? Можливо, але за умови ліцензії на електромонтажні роботи та проходження спеціального навчання по роботі з окремими видами обладнання. 

Моніторинг станцій. Моніторинг здійснює замовник та/або підрядник. Ви можете здійснювати моніторинг самі, але детальну аналітику з щомісячною звітністю робить підрядник. Систему моніторингу підключають з метою оперативного виявлення і вирішення проблем, які можуть знизити продуктивність станції. 

Такий контроль в режимі реального часу повідомляє та обробляє сигнали тривоги на станції. Моніторинг зазвичай доступний через будь-який інтернет-браузер будь-якою людиною, що має доступ. 

Відповідальна особа зі сторони замовника повинна розібратися, як користуватися моніторингом і здійснювати постійно. 

Щоденний контроль та звітність зі сторони підрядника надається за умови договору на обслуговування. 

Чистка панелей: 

– Мийте раз на 4 роки. 

– Моніторинг та огляд покажуть рівень зниження ефективності.  

– Панелі добре самоочищаються після зими. 

– Зимою, зазвичай, панелі не чистять.  

– Враховуйте рівень запиленості конкретної локації. 

– Теоретично можлива очистка власними силами (тільки у відповідності до рекомендації виробника панелей та дотримання техніки безпеки). 

– Якщо виникла необхідність мити панелі, це повинні робити професіонали. 

Гарантії

1-2 роки на проведені роботи. 

10-25 років на сонячні панелі. 

5-10 років на інвертор. 

5-10 років на системи збереження енергії. 

– Зафіксуйте умови заміни обладнання в гарантійних випадках. 

– Уточніть у підрядника факт наявності замінного фонду обладнання. Інакше ви відправлятимете обладнання виробнику, а це може зайняти дуже багато часу. 

– Закуповуйте +3-5 запасних панелей. 

– Краще купувати обладнання через вашого підрядника, бо зазвичай він і є представником виробника, відповідно і має гарантію. 

– Якщо у вас трапився негарантійний випадок (вдарила блискавка), то фінансові витрати – на замовнику. 

– Планове обслуговування знижує ризики настання негарантійних випадків. 

Економічний ефект від роботи генеруючої установки та додаткові преференції

Олексій Михайленко, експерт CLEAN ENERGY LAB

Що робити із надлишками, як рахується окупність проєкту. 

Дані, які необхідно приготувати майбутньому активному споживачу. 

▪ Погодинний графік споживання за повний календарний рік. 

▪ Якщо немає погодинного, профіль будується вручну з місячних даних та наступних даних: 

▪ Максимальна потужність приєднання. 

▪ Перелік основних приладів та їх потужностей. 

▪ Характер функціонування обладнання, робочих змін, перерви на обід. 

▪ Врахування сезонних змін (кондиціонування, опалення, свята, інше). 

▪ Географічні координати та доступні площи для встановлення СЕС (креслення в ідеалі). 

▪ Параметри даху (орієнтація, матеріал, кут нахилу). 

▪ Земля для наземного встановлення СЕС (зазвичай дорожче, більше ризиків затінення). 

▪ Графік споживання vs графік генерації СЕС. 

Фактори на які варто зважати: 

– Кінцева ціна е/е буде змінюватись з часом. Для більшої точності проєкту варто звернутись до експертів для моделювання довгострокової ціни. 

– Максимальна потужність СЕС має задовольняти умові обмеження відпуску надлишків до 50% від потужності приєднання. 

– Податковий ефект від СЕС. Зменшення витрат на е/е – це збільшення прибутку для оподаткування. СЕС на балансі – це амортизація і зменшення прибутку для оподаткування. 

Що і якої потужності ставити?
Активний споживач може значно знизити свої витрати на електроенергію із власною СЕС:

– «Вигода» для самоспоживання буде довготривалою. Кінцева ціна на електроенергію навряд зменшиться у майбутньому, ймовірно, продовжить збільшуватися за поточних умов регулювання та енергоміксу у результаті цього. 

– Встановлення СЕС суто для продажу надлишків недоцільне. Інструмент активного споживання слугує саме для власного доступу споживачів до дешевшої відновлювальної енергії. 

Збільшення потужності СЕС на стороні споживача буде зменшувати загальне споживання в системі у денні години, що призведе до падіння цін для профіля СЕС. 

– Чи треба ставити накопичувач, щоб максимізувати власне споживання? Залежить від цілі. З комерційної точки зору, перенос енергії батареями коштує дорожче, ніж споживання з мережі. 

Стратегії відповідно до цілей: 

– Максимізація дохідності вкладень – менша потужність СЕС, для мінімізації надлишків. 

– Максимізація економії витрат на е/е – більша потужність СЕС, уникання мережевих обмежень. 

– Забезпечення резервного живлення – розгортання «мікромережі» із сумішшю технологій відповідно до тривалості потенційних відключень.  

– Економічна доцільність будується не на ринкових цінах, а на внутрішній вартості «втраченої» енергії. 

– Закон про зелену трансформацію було прийнято у червні, набув чинності 27 липня 2023 року, тож більшість регуляторних актів для його втілення поки що на стадії розробки. 

– Закон запроваджує новий систему підтримки ВДЕ за механізмом самовиробництва. Держава гарантує в активного споживача викуп електроенергії, яку виробили на власних установках за спрощеним порядком. 

До активних споживачів, відповідно до закону, відносять будь-яких, які: 

– Споживають електричну енергію. 

– Виробляють енергію на власні установці. 

– Зберігають та продають надлишки у мережу. 

– Беруть участь у заходах з енергоефективності та управління попитом. 

– Виробництво активними споживачами е/е для власного споживання не є професійною діяльністю, але за умови, що генеруючі установки не перевищують 5 мВт. Це той поріг, з якого діяльність вважають професійною і вимагає отримання ліцензії. 

– Закон встановлює певні обмеження щодо потужності установок для певних категорій споживачів – малих непобутових споживачів – обмежена потужність – 50 кВт. 

– Сумарна потужність генеруючих потужностей не може перевищувати встановленої потужності установок споживання. 

– Підтримка активних споживачів здійснюється на підстави договору купівлі-продажу за механізмом самовиробництва, який укладається між активним споживачем та постачальником електроенергії чи постачальником універсальних послуг, залежно від типу споживача. 

– Договір купівлі-продажу є примірним. Форма примірного договору має бути схвалена регулятором. Він є додатком до договору про постачання електроенергії споживачу. Порядок укладання договору купівлі-продажу за механізмом самовиробництва визначатиметься правилами роздрібного ринку. Поки що зміни до нього не затверджені. 

– Малі побутові (із приєднаною потужністю до 50 кВт) споживачі зможуть обирати варіанти продажу або постачальнику універсальних послуг, або звичайному електропостачальнику. 

– Споживачі з приєднаною потужністю більше 50 кВт укладатимуть договір за механізмом самовиробництва з постачальником електричної енергії за ціною, яка буде результатом домовленості сторін у договорі. 


Ознайомитися
із презентаціями всіх спікерів
.

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.