Екоклуб закликає утриматися від спалювання сухої трави – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Екоклуб закликає утриматися від спалювання сухої трави

Спалювання сухої трави перетворює маленьке багаття на неконтрольоване екологічне лихо. Минулого року таке “прибирання” полів призвело до нищення десятків господарських і житлових будівель, гектарів лісів та лугів, в тому числі знаменитої Долини нарцисів поблизу м.Хуст Закарпатської області. При цьому загинуло десятки тисяч звірів та птахів. ГО “Екоклуб” закликає утриматися від спалювання сухої рослинності, що завдає збитків людям і природі!

Пам’ятайте, спалюючи суху траву та рослинні залишки, ви: 

Наносите шкоду ґрунту і землі

Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує його структуру. За нормальних умов залишки трави і листя перегнивають, утворюють гумус і підживлюють ґрунти. Випалювання стерні і сухої рослинності посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель. Це призводить до деградації ґрунтів.

Отруюєте повітря

Згораючи, азот, що є складовою гумусу, потрапляє в повітря у вигляді токсичних оксидів азоту.

Вражаєте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних

Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні карцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань.

Пошкоджуєте рослини

Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі. Це призводить до зменшення біорізноманіття і стійкості екосистеми загалом.

Знищуєте птахів і тварин

Вогнем знищуються гнізда птахів,таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищуються тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні.  Під час пожеж гине багато комах, їх личинки і лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха непотрібна трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.

 Пам’ятайте, спалювання сухої рослинності призводить до неконтрольованих пожеж! Нерідко – до важких наслідків, в тому числі і з людськими жертвами.

За спалювання  трави (листя, очерету, стерні) передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.77-1 КУпАП у вигляді штрафу від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів. За особливо великі збитки – кримінальна відповідальність.

Якщо Ви стали свідками спалювання сухої рослинності:

  • повідомте поліцію (поліція зобов’язана прийняти виклик, приїхати на місце злочину і скласти протокол)
  • сфотографуйте порушення

Які альтернативи спалюванню листя?

Мешканці Рівного (як приватний сектор, так і ОСББ, юридичні особи) можуть скористатися послугами місцевого комунального підприємства КАТП 1728. Вивіз 4 кубометрів листя чи трави (це мінімальний об’єм, який можна замовити; вміщує пів машини ЗІЛ) буде вартувати близько 200 грн. Можна домовитися із сусідами та замовити таку послугу спільно кількома домогосподарствами. Потім ці відходи потрапляють до міського полігону, де поступово перегнивають. Інформацію про вивіз листя можна знайти на платіжках підприємства, а також зателефонувавши за контактами, вказаними на сайті КАТП 1728.

Ще один варіант, яким може скористатися приватний сектор –  компостування. Це безпечно для довкілля і навіть частково вирішує проблему накопичення побутового сміття. Також компост – це забезпечення вашого саду та городу органічними добривами з великою кількістю мікроелементів. Його можна використовувати як мульчу, яка, окрім функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

Як правильно робити компост детальніше тут.

Якщо йдеться про утилізацію рослинних решток на полях, хорошою альтернативою може бути їх використання як органічні добрива. Також можна налагодити виробництво солом’яних пелет та спалювати  їх і отримувати теплову енергію, необхідну для господарства. Ця практика широко використовується у Німеччині, Чехії, Польщі, інших європейських країнах. Кілька громад в Україні також планують запроваджувати подібні виробництва.

Долучайтеся до команди Екоклубу у боротьбі проти спалювання сухої рослинності та заради чистого і здорового майбутнього! 

Ставайте членом або волонтером нашої громадської організації! Заява та деталі

Бажаєте отримати листівку про спалювання трави – зверніться до нас за телефоном: 0673634097. Або роздрукуйте

Відеосюжет про шкоду від спалювання сухої трави із коментарем Екоклубу

Контакти:

33001 м.Рівне, вул.Петра Могили, 28, оф.35

тел./факс: +38(0362) 26-78-91

Моб.тел: (067)363-62-26

Ел.пошта: office@ecoclubrivne.org

Інші статті:

Будівництво з саману

Підтримка атомної галузі на плаву, або Чи можна витрачати розумніше європейські кошти?

Відпочинок на природі