Зелена Стежка Рівного – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Зелена Стежка Рівного

 

За останній рік Рівне вибухнуло новими ідеями, проектами та ініціативами. Так наприкінці зими 2015 року активну молодь нашого міста збурила ідея Юрія Ойцюся облаштувати вздовж річки Устя зелену зону. Цей проект отримав назву «Зелена стежка м. Рівне».

Багатостраждальна річка Устя та її береги багато років не дають спокою городянам – сумно мати в місті річку і не мати змоги комфортно прогулятися її берегами. Адже про відносно комфортну прогулянку можна говорити лише на коротких відрізках її набережних.

Довідка: довжина річки 68 км, протікає в Рівненському та Здолбунівському районі, пронизує місто Рівне наскрізь.

І якщо вплинути на стан самої річки в цілому – це складна справа для пересічного громадянина – тут потрібен, безумовно, фаховий підхід, скупна дія влади, вчених та значні інвестиції – то зайнятися берегами можуть і прості люди.

Ми вирішили поговорити з Юрою – як зародилася ця ідея, як рухаються справи і які перепони стоять на шляху втілення його задуму.

– Юрію, як виникла ідея Зеленої стежки? Можливо, захоплюєтесь катанням на велосипеді з дитинства?

Не зовсім. У дитинстві я їздив як всі – без фанатизму. Не було такого, що велосипед – це 90% твого життя, захоплюватися почав вже пізніше. Перша поїздка була коли я вже працював в Квасилові, з другом в обід поїхали в поля покататися. Потім ще з одним моїм товаришем на позиченому ровері поїхали в Шпанів. Сам перший раз поїхав на Вишневу гору. Стало цікаво і якось так саме стало організовуватись.

– Знаю вас як організатора велосипедної ініціативи «Тур вихідного дня». Що це?

Спершу виникла ідея створити маршрути простих поїздок, викласти у вільний доступ та організувати поїздки новачкам. На форумі Рівело  (http://www.rivelo.com.ua/forum/index.php) мені віддали цілий розділ який я наповнював темами з маршрутами. Я сам був новачком і до мене такі ж самі новачки стали приєднуватись. Ми стали їздити по простим маршрутам. Багато хто зі мною починав їздив новачком – зараз їздить на дуже складних маршрутах.

Довідка: Тур вихідного дня – це добірка легких маршрутів для людей які мало катаються на велосипеді, не мають компанії або просто не знають куди поїхати. Це добірка вело-маршрутів по Рівненській області завдяки якій Ви можете їхати як з інструкторами так і самостійно. Сторінка на фейсбуці – https://www.facebook.com/groups/rivne.tvd/

– З цих ваших поїздок народилася ідея Стежки?

Якось до мене, як організатора ТВД, звернулись організатори змагань, здається до дня фізкультурника 2013, з пропозицією придивитися якійсь маршрут по місту. Ми вирішили проїхатись вздовж річки, навколо Басового Кута. І це був жах, звичайно. Ми тоді придивилися маршрут але змагання не відбулися і на пару років все заглохло. Там місцями взагалі їздити було не можливо. А потім, в кінці 2014 серед велосипедистів почалися розмови про створення велосипедної інфраструктури міста. Ніби мер щось хотів підтримати. І я запропонував, що чим ми зробимо одну коротеньку велодоріжку, то краще будемо мати фітнес-доріжку вздовж Усті. Що б вона не тільки велодоріжка була, а і просто для прогулянок, для спорту, з різними елементами – дитячими майданчиками, спортивними, місцями відпочинку.

фото_2_схема_карта

Довідка: концепція “Зелена стежка Рівного”.

ОСНОВНА МЕТА – розробка та створення інфраструктури для активного відпочинку вздовж берегової лінії річки Устя та оз. Басівкутське у м. Рівне.

ЦІЛЬОВА АУДИТОРІЯ: жителі м. Рівне усіх вікових груп та гості міста.

ЕЛЕМЕНТИ ІНФРАСТРУКТУРИ: Вело-, бігова доріжка, лижня (взимку) здовж берегової лінії річки Устя та оз. Басівкутське у м. Рівне замкнена у коло протяжністю 15 км; дитячі майданчики; спортмайданчики: волейбольний, баскетбольний, турніки; парк для велотріалу, скейт парк; місця для відпочинку; майданчики для гри в петанк; тенісні корти; скеледром; туалети; смітники; лавки.

ЗНАЧЕННЯ ЗС: сприяти об’єднанню громади та спільнот однодумців; популяризація здорового способу життя; створення спільного простору для спортивних занять, активного відпочинку, просто прогулянок та розвиткок комунікацій між жителями міста.

– Вас відразу підтримали?

Частина активістів ідею підтримали і ми почали обговорювати, пробувати щось робити. Нам порадили звернутися в Екоклуб, вони нас підтримали, активна молодь міста підтримала, ми навіть спробували проект написати але тоді не виграли. Тому почали своїми силами робити.

– Ви фактично «презентували» Стежку загалу на суботнику 28 березня 2015 року?

Так, до того часу ми вже намалювали приблизну схему стежки, об’єкти які б нам хотілося бачити на ній. Взагалі ідея чіткіша стала. Тоді прийшло багато людей. Ми добре попрацювали. Перед тим ми вперше прийшли до міської влади – нам дали на підтримку працівників – вони обрізали великі дерева, машинами вивозили сміття і гілки. Вивезли, правда, не все але все одно зроблено було багато. Ми прибрали відрізок між мостами на вулицях Пересопницька та Соборна.

фото_3_було_стало

– Як влада міста поставилась до цієї ідеї?

Усі сприйняли “на ура”. І мер і заступники підтримали. Фінансово, поки що, ніяк не допомагали але давали нам транспорт, вивозили сміття. Виділили маленьку кімнатку, як кладовку, для інструменту. Навіть хотіли дати приміщення на стадіоні Авангард але там має бути реконструкція – то поки що немає того приміщення.

– Чи були ті, хто висловлювався проти?

Та, в принципі, ні. Хіба хтось з чиновників казав: «То все не так просто, вас би на наше місце ви би зрозуміли, що воно таке» або «Все подобається, все класно але ж у вас все одно нічого не вийде». Але таких одиниці. Більшість, принаймні на словах, – за.

– Фінансову допомогу ви в результаті отримали?

Ні, поки що ні. Були пожертви від простих громадян. Деякі фірми нам допомагали. Так ми купили 2 тачки, лопати, граблі, фарбу.

– Другою знаковою подією була побудова дитячого памптрека. Це знову тільки активісти зробили?

Так, це ми робили, влада дала транспорт, привезла землю та обрізала дерева над памп треком, 2 рази приїздив трактор – рівняв землю, а фізично працювали хлопці, які потім на ньому і катались. Вони роблять всякі трюки на BMX-роверах. Взагалі задумка була робити два памп-треки – ще один дорослий. Але для цього треба проект, а проект дуже дорого коштує. Таких грошей ми не знайшли. Проте дитячий побудували. Там зараз катаються. Проводили, навіть, змагання. Їм трохи не вистачає лідера для подальшого розвитку. Тепер є хоч маленький памп трек і ми все таки надіємось облагородити навколо нього територію та створити повноцінний великий памп-трек

фото_4_памптрек

– Що наступне, які у вас плани далі?

Головна наша надія на зараз – це засідання Міської Ради 6 жовтня. Там будуть розглядати виділення коштів на проект реконструкції ділянки Зеленої Стежки – вул. Пересопницька – вул. Бандери (місце першого суботника). Всього там робіт і матеріалів по проекту на 1,7 млн грн. В проекті будуть відновлюватись деякі ділянки дорожнього покриття, стики між плитами закриються, встановлять пандуси – 8 штук, що б і на візочках могли заїхати і мами з дітьми; кущі виріжуть, дерева підріжуть; закриють колектор під пішохідним мостом. Там ж гадюшник, насправді, зараз. В центрі міста прямо – незрозуміло що. От його головне зараз прибрати – зробити цю ділянку прохідною і відносно комфортною.

Просто треба з чогось починати. Людськими силами це не зробиш. Якщо це не вистрелить – то невідомо що буде. Мабуть взагалі більше нічого не буде. За літо робота по Стежці взагалі загальмувалось трошки. Дуже важко підтримувати в людей ентузіазм. Якщо депутати проголосують «За», то це, безумовно, буде поштовхом в реалізації не тільки цієї частин Стежки, а і взагалі.

Довідка: з кошторисом на будівництво можна ознайомитися за посиланнями: скорочений кошторис – https://goo.gl/lFWuwB основні видатки на будівництво – https://goo.gl/PVuZKg

– А ви, доречи, якось підтримуєте порядок в тих місцях, на яких відбулися суботники?

Організовано великим натовпом – ні. Я ходив з друзями декілька разів прибирав.

Перед проведенням «Урбанпікнік» – був суботник. Ми допомогли організаторам Урбанпікніка (https://www.facebook.com/events/926676210718123/) в спілкуванні з владою, мером. Трохи допомогли їм інструментами – тачки, лопати. Допомогли встановлювати лавочки, які надало місто.

фото_5_лавочки

А перед тим був ще один суботник – розчистили доволі велику ділянку в гідропарку. Я тому і кажу, що підтримка проекту реконструкції на сесії Міської Ради – це було би дуже знаково для людей, для тих хто приходив на суботник – ось вони попрацювали, навели лад і влада підтримала їх. Вони побачать, що їх роботу оцінили і тоді вони знову прийдуть на наступні суботники.

фото_6_толока2

– А якісь політичні сили звертались до вас? Особливо зараз, перед виборами.

Ми відмовились від реклами політичних сил. Зелена Стежка не буде рупором політичних гасел. Але так, нам допомагали різні політичні сили. Ми їм дякуємо щиро але імен називати не будемо.

– З вашої сторінки на фейсбуці витікає, що навколо Зеленої Стежки вже реалізовані або заплановані інші маленькі і не дуже проекти?

Зелена стежка, як ідея, не прив’язується до якогось конкретного маршруту. Хтось приходить, хтось хоче щось робити – ми допомагаємо. Ідей дуже багато, як реалізованих так і запланованих. Це не ідеї суто Зеленої Стежки, просто нам вдається говорити з владою, ми виступаємо такими собі посередниками – містком між владою і бажаючими щось робити. Ось, наприклад, є ініціативний хлопець, який хоче щось робити але він не піде до мера. І мер не піде до нього. А ми підемо і до одного і до другого. І в результаті – щось таки буде зроблено.

Так, для прикладу, нам би хотілося, щоб художники продовжували розмальовувати наше місто, як це було зроблено в підземному переході на Боярці, вже є і ідеї і бажаючі малювати ще малюнки. Хочеться, що б в Рівному було приміщення, такий ковокинг центр для громадських організацій, що ведуть активну неполітичну діяльність. Що б була можливість зібратися, поговорити, спланувати нові події.

Існує ініціатива «Сад історій» – дуже багата тема, яку треба розвивати.

фото_7_сад

Довідка: Сад історій – це громадська ініціатива мешканців Рівного, що має на меті озеленення міста шляхом висадки дерев рівнянами до пам’ятних дат в їх особистому житті (одруження, народження дітей, річниці тощо) або житті міста. Сторінка на фейсбуці – https://www.facebook.com/TreesWithStories/

Щодо суто Зеленої Стежки – дуже хочеться відрізок Набережної від вул. Пересопниці до вул. Бандери, по стороні стадіону Авангард, зробити місцем відпочинку для рівнян, а не дорогою для авто. До речі, там висить два знак забороняючих проїзд – а машини все одно їздять. Хочеться зробити пішохідну зону, малюнки для дітей на асфальті, всілякі ігри. Озеленити, встановити лавочки і т.д. Зараз я шукаю архітектора який би погодився на волонтерських засадах зробити якісь оригінальний проект Набережної, – щоб було дійсно цікаво і комфортно для людей.

Але нам не вистачає часу, не вистачає людей. Я змінив думку, я раніше думав зробити все за один раз, тепер зрозуміло, що цей задум не на один рік Я ж працюю на зовсім не пов’язаній з усім цим роботі, все робиться тільки у вільний від роботи час, напливами. Тому – пишіть нам на фейсбук https://www.facebook.com/trailgreen/ приходьте до нас – роботи багато!