Ще одна можливість зекономити – утеплення труб у підвалі – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Ще одна можливість зекономити – утеплення труб у підвалі

Опалювальний сезон 2015-2016 року наближається до завершення, а багато хто з нас так і не зміг звикнути до сум у платіжках за опалення. Багато кого рятують субсидії, але також багато хто розуміє, що це тимчасове полегшення. Певна частина нас обурюється і кляне владу та надавачів комунальних послуг, інша частина думає, як же реально зменшити витрати на опалення. Дуже сприяє таким роздумам встановлення лічильника тепла на будинок. І, якщо значна кількість господарів вже потурбувалася, або має в планах, утеплення власних квартир, то розмова про опалення місць загального користування (підвалів, горищ, сходових клітин) лише розпочинається.

На сьогодні існують держані програми з утеплення будинків або самі мешканці організовують проведення таких робіт. Тож існує немало будинків, де була проведено утеплення і горищ, і підвалів, і сходових клітин. Але існує ще один осередок втрати тепла, який не так помітний, як тріснувша шибка між першим і другим поверхами, але втрати тепла від якого також можуть призводити до збільшення рахунків за опалення.  Мова йде про утеплення труб опалення, що розташовані всередині будинку – у підвалі.

Цієї зими за допомогою тепловізора ми подивилися на труби опалення у звичайному багатоповерховому будинку. Що таке тепловізор можна коротко почитати тут. Ми ж лише нагадаємо, що внизу фото є температурна шкала, за якою можна визначити, яку температуру має той чи інший об’єкт на фото. Наприклад, на фото, наведеному нижче, деякі елементи труби мають температуру до +40 градусів, в той час, як стіни – -2.фото 2

Що ж необхідно робити, для того, що б запобігти таким втратам тепла – зрозуміло, що – утеплювати, але як? З роз’ясненнями ми звернулися до представників теплопостачальної компанії та ЖЕКу.

Коментар ТОВ “Рівнетеплоенерго”:

“Відповідальність за утеплення внутрішньобудникових мереж покладено на балансоутримувача будинку. Згідно «Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду» перед початком опалювального сезону балансоутримувач повинен виконати теплоізоляцію будинку. Вартість цих робіт вже закладено в квартирну плату, тобто, люди постійно сплачують за проведення цих робіт. Люди вже оплатили ці роботи і тому можуть слідкувати і вимагати від балансоутримувача їх виконання.

Зі свого боку ми відповідаємо за теплоізоляцію всіх наріжних ліній. Останні роки всі заміни труб відбуваються лише на попередньо ізольовані, які будуть служити біля 50 років.

Цілком зрозуміло, чому це питання почало турбувати мешканців, адже згідно інвестиційної програми Теплоенерго у 2016 році на всі будинки буде встановлено теплові лічильники. І якщо раніше опалення горищ, підвалів це були наші витрати, то тепер всі внутрішні витрати оплачує споживач. Тобто тепер це будуть ваші витрати.

Ситуація, коли люди планують самі збиратися додатковими грошима на утеплення труб вважаю крайньою, адже навіщо тоді платити квартплату? ЖЕК отримав за гроші і якраз зараз, наприкінці опалювального сезону повинен провести обстеження підвалу та визначити скільки треба утеплити труб – 10-20-30 метрів. І провести ці роботи до початку нового опалювального сезону”.

фото 3

Підсумуємо. Якщо вас турбує стан труб опалення у вашому підвалі ви маєте звернутися до свого ЖЕКу або до керівництва ОСББ із проханням провести огляд та усунути недоліки існуючої теплоізоляції. Причому варто не гаяти часу, адже згідно пункту 2 розділу VIII. «Системи теплоспоживання споживачів» тих самих «Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду»:

 «У місячний  термін,  але  не  пізніше  травня поточного року, після  проведення  огляду   представниками   балансоутримувача і виконавця  послуг  складаються  переліки  заходів,  необхідних для підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого  опалення,
вентиляції  та  ГВП  до  експлуатації  в  наступному опалювальному періоді.»

Саме в перелік зазначених заходів і включено відновлення теплової ізоляції. А в пункті 4 того ж розділу, зокрема, зазначається, що:

«підготовлена     до    опалювального    періоду    система теплоспоживання споживачів (системи опалення,  вентиляції та  ГВП) повинна відповідати таким вимогам:  

     трубопроводи систем опалення,  вентиляції та ГВП повинні бути пофарбовані  у  відповідний  колір  та не мати ділянок з порушеною ізоляцією;»

фото 44

«Дійсно, мешканці, в межах квартирної плати, оплачують і поточний ремонт систем теплопостачання і гарячої води. Поточний ремонт включає в себе теплоізоляцію труб до 6-10 метрів. Якщо пошкоджено більше 10 метрів ізоляції, то такі роботи відносяться до капітального ремонту, який ми теж проводимо. В кінці кожного опалювального сезону наші працівники проводять огляд мереж будинків, що обслуговуються нашим ЖЕКом та складають перелік необхідних робіт. Також, якщо споживач побачив, що десь немає утеплення, то йому треба нас про це повідомити і ми усунемо цей недолік.

Теплоізоляцію труб ми проводимо сучасними методами, тобто ми відійшли від практики використання руберойду. Натомість ми використовуємо спеціальний утеплювач для труб різного діаметру. Самостійно проводити теплоізоляцію труб не варто, оскільки складно дотриматися правильної технології. Але в моїй практиці ще такого не було – щоб хтось сам визвався ізолювати труби в підвалі.

Окремо хочемо відмітити важливість закриття підвалу будинку на ключ. Оскільки буди непоодинокі випадки пошкодження нової теплоізоляції або, навіть її викрадення

фото 5

Ще одну проблему, яка виникає при утепленні підвалу і погана теплоізоляції труб – це підвищення температури в самому підвалі. Багато жителів використовують підвал як місце зберігання городини та консервації, тому суттєве підвищення температури може негативно вплинути на збереження овочів. Пенсіонер Олександр ділиться:

«Нам утеплили і стіну і підвал. Ми дуже раді були і платимо за тепло менше, ніж он сусіди (сусідній будинок), але підвал… В мене картопля лежала завжди до березня, а цього року вже м’яка стала, цибуля он росте. В підвалі стало тепліше. Он труби які гарячі. Я найшов одіяло старе, то замотав трубу біля себе, але ж хтось зірвав. Навіть трьох днів не повісило».

Куди ж поділося з батареї ковдра пенсіонера Олександра? Швидше за все його прибрали працівники ЖЕКу або інші стурбовані мешканці будинку, адже така самодіяльність (хоч і продиктована добрими намірами) може дорого коштувати для всього будинку.

По-перше, ізоляція ковдрами, старим лахміттям, ватою, меблевими набивками може призвести до руйнації труби через вологу, яка буде накопичуватися в такому «утеплювачі». По-друге, це небезпечно з огляду на можливість виникнення пожежі. І тоді точно всім буде не до теплоізоляції труб.

Тому мешканцям, які переймаються теплоізоляцією труб варто, все ж таки, звернутися до спеціалістів з утеплення та прослідкувати за використанням правильних та ефективних матеріалів. Тим більше, що їх вибір доволі широкий – це і мінеральна вата, і пінополіуретанова теплоізоляція, і спінені полімерні матеріали і спеціальна фарба.

Таким чином, для тих, хто справді переймається збереженням тепла, а значить і природних ресурсів, та своїх коштів, після закінчення опалювального сезону необхідно проконтролювати  виконання робіт з утеплення пошкодженої теплоізоляції труб опалення та гарячого водопостачання в своєму підвалі.

Автор Лящук Ольга