Як забезпечити економічні та довкіллєві інтереси: рекомендації Екоклубу до зміни оцінки впливу на довкілля в Україні – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як забезпечити економічні та довкіллєві інтереси: рекомендації Екоклубу до зміни оцінки впливу на довкілля в Україні

Як забезпечити економічні та довкіллєві інтереси: рекомендації Екоклубу до зміни оцінки впливу на довкілля в Україні

Оцінка впливу на довкілля – державний інструмент оцінки проектів, що можуть загрожувати довкіллю, який має забезпечувати досягнення природоохоронних норм та участь громадськості у прийнятті рішень щодо таких проектів. Наразі цей інструмент працює недосконало, оскільки є кілька засадничих проблем: дані про стан довкілля неповні, відповідальні державні органи не мають достатньо ресурсів та залежні від обласної влади. Перелічені проблеми розглянуті у дослідженні Екоклубу “Оцінка впливу на довкілля: умови та досвід реалізації в Україні”, яке було представлено 19 жовтня 2021 року.

Інвестиції у нові підприємства можуть нести розвиток громадам, а можуть призводити до забруднення повітря і вод, та хвороб людей. Знаходити баланс між цими факторами повинна оцінка впливу на довкілля (ОВД). Наразі цей інструмент працює недосконало через низку причин, висвітлених в опублікованому дослідженні.

– Уповноважені територіальні органи (зараз це департаменти чи управління екології обласних державних адміністрацій) не представляють інтереси громад, що можуть зазнавати впливу від діяльності підприємств, та залежні від політичної волі керівництва.

У сучасній системі ОВД немає єдиного відповідального, хто приймає рішення про проведення будь-якої діяльності, говорить Віталій Кітовський.

Ті, хто визнають допустиму діяльність, не несуть відповідальності перед територіальними громадами за своє рішення. Коли територіальні громади приймають рішення про надання земельної ділянки у користування, вони не дозволяють проведення шкідливої чи нешкідливої діяльності. Далі висновок видає департамент, що повністю залежить від голови ОДА. Так, під час певного конфлікту інтересів рішення  не буде незалежним. Остаточне рішення про початок діяльності надає Держінспекція містобудування, що перевіряють лише формальність: є позитивний висновок чи немає, їх не цікавить, якою буде планова діяльність, – розповідає експерт. 

– Органам,  які відповідальні за проведення ОВД, бракує кадрових, фінансових і експертних ресурсів. Тому часто вони не здатні дати кваліфіковану оцінку звіту ОВД, а відтак ці звіти суттєво залежні від суб’єктів господарювання, які їх замовляють. 

Кількість працівників на місцях, що аналізують, чи буде безпечною робота підприємств, різниться: у деяких областях це всього кілька людей, і в той час їм самотужки доводиться аналізувати подекуди сотні звітів, зауважує керівниця ЕДЦ “Правова аналітика” Мар’яна Винярська. – Загалом кількість працівників, які займаються питаннями підготовки висновків з ОВД у ОДА, – від 2 до 8 осіб (у середньому – 4 працівники). Найменше працівників – 2 у Волинській, Донецькій, Луганській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернівецькій областях. Найбільше працівників, зайнятих у сфері ОВД, у Харківській (6) і Одеській (8) областях. Кількість працівників, залучених до підготовки висновків з ОВД, не завжди прямо-пропорційно залежить від кількості висновків, які готують на обласному рівні.

– Відсутність або наявність неповної  інформації про стан довкілля.  Не всі ОДА забезпечили доступ до регіональних доповідей про стан довкілля для громадськості, у деяких з них – відсутня загальна структура.  “Рекомендуємо забезпечити порівнюваність результатів моніторингових спостережень як у часі, так і у просторі.  

Також важливо запровадити вільний онлайн-доступ до даних моніторингових спостережень у зручній формі: усі моніторингові спостереження, разом з різними видами досліджень відібраних проб повинні бути у вільному онлайн-доступі”, – стверджує аналітикиня Екоклубу Олена Кондратюк. 

Завантажити дослідження можна за цим посиланням.

Резюме дослідження українською

Резюме дослідження англійською

Контакти:

Наталія Холодова, кампейнерка Екоклубу,
Тел.: 098 787 40 54,
Ел. пошта: natalia@ecoclubrivne.org 
www.ecoclubrivne.org 

Дослідження виготовлено в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цього дослідження і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст дослідження несе виключно ГО «Екоклуб».