Сонячні станції як просування стійкої до зміни клімату енергії в Молдові – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонячні станції як просування стійкої до зміни клімату енергії в Молдові

Сонячні станції як просування стійкої до зміни клімату енергії в Молдові

Вступ

Зміни клімату є серйозною небезпекою для енергетичного сектору Молдови. На ефективність, виробництво та доставку електроенергії впливають підвищення температури повітря, нестабільні опади, часті та тяжкі природні катаклізми. Молдова, що сильно залежить від імпорту електроенергії, стикається зі зростанням цін на електрику та природній газ. Проблему посилює нестабільність національної валюти, через що місцеві споживачі потерпають від високих рахунків.

Дефіцит енергії та, як наслідок, високі ціни впливають на розвиток людства. У зв’язку із цим впровадження адаптаційних заходів є критично важливим.

Віорел Неага, директор бізнес-інкубатора міста Синжерея, що на півночі Молдови, ініціював проєкт «Відновлювана енергетика для підприємців». Цей проєкт підтримує використання сучасних технологій відновлюваної енергетики як засіб адаптації до змін клімату, оскільки вони сприяють автономії споживачів, забезпеченню стабільності постачання та, у середньостроковій перспективі, стабільним прибуткам.

Проєкт фінансується Міністерством довкілля Австрії через Австрійське агентство розвитку та за підтримки ПРООН в Молдові. Його реалізовував Офіс зі зміни клімату при Міністерстві довкілля Молдови.

Валеріан Колон, національний консультант з енергетичного сектору:

«Для вирішення кліматичних проблем необхідно застосувати наявні міждисциплінарні знання та розвивати інституційний потенціал енергетичного сектору. Використання відновлюваних джерел енергії є пріоритетом для Молдови, адже сприяє розвитку розподіленої енергії та підвищення енергетичної незалежності сільських територій. Це одне з пріоритетних рішень адаптації до зміни клімату».

Засоби реалізації

Бізнес-інкубатор пана Неаги здобув грант на закупівлю та встановлення 54-ох фотоелектричних сонячних панелей із загальною потужністю 13 кВт. Мета закупівлі – підвищити енергоефективності та сприяти розподіленому виробництву енергії для 17-ти підприємств бізнес-інкубатора міста Синжерея.

Ферма “Ocara Stefan Dumitru” також здобула грант на придбання та встановлення 54-ох фотоелектричних сонячних панелей загальною потужністю приблизно 10,5 кВт. Електроенергію, вироблену панелями, використовуватимуть для холодильної камери, де зберігають фрукти та аґрус, та перекачування води в резервуар, розташований у саду.

Результати проєкту

Грантоотримувачі підвищили свою енергонезалежність і скоротили річне енергоспоживання на 35-40 %. Встановлюючи сонячні панелі та переходячи на відновлювані джерела енергії, бенефіціари проєкту підвищують ефективність своєї діяльності та зменшують вразливість до зміни клімату, особливо в сільській місцевості Молдови.

Успіх пілотного проєкту мотивує місцевих підприємців будувати плани на майбутнє, використовуючи нові технології. Ці проєкти проторюють шлях стійкій до зміни клімату енергетиці в Молдові і наочно демонструють, як можна стабільно виробляти електроенергію, використовуючи різноманітні заходи.

Найважливіше

17-ть підприємств та їх 47-м співробітників у бізнес-інкубаторі Шингереї отримають переваги від пілотних проєктів і вироблятимуть електроенергію для себе.
Вирощування щорічно не менше 3 тонн аґрусу на площі 70-т соток.
Зниження річного споживання електроенергії на 35-40 %.
Зменшення річних викидів CO2 більш ніж на 6,5 тонн.
Пропагування довкіллєво безпечних технологій.

Джерело

Ця стаття перекладена в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.