“Громадянське суспільство – це джерело актуальної інформації, контролю над процесами і партнерства для євроінтеграції”, – директор представництва фонду Гайнріха Бьолля в Україні Йоганнес Фосвінкель
11 -15 липня представниці Екоклубу на запрошення партнерських організацій Heinrich-Böll-Stiftung Kyiv та Heinrich-Böll-Stiftung European Union разом з колегами з українських громадських організацій взяли участь в адвокаційному візиті до Брюсселя.
Метою візиту був обмін думками щодо ситуації в Україні, кліматичних, енергетичних загроз та питань порушення прав людини, а також впливу війни на розвиток. Крім того, візит мав на меті сформулювати потреби та підтримку, необхідну для України та ЄС з точки зору реалізації порядку денного реформ, порядку денного подальшого розвитку та майбутньої реконструкції.
“Ми мали ряд зустрічей із членами Європейського парламенту, представниками комітету Регіонів, групи підтримки України Європейської комісії, фонду Гайнріха Бьолля, громадських організацій та ініціатив. Обговорювали дотримання принципів зеленої відбудови під час повоєнного відновлення країни, а також адвокацію відмови від викопного палива, насамперед російських енергоносіїв, які живлять війну в Україні”, –
розповідає кампейнерка Екоклубу Наталія Холодова.
Повідомлення, які ми доносили партнерам
Відмова від російського палива
За перші 100 днів російського вторгнення в Україну росія заробила на експорті палива 93 мільярди євро. Основний покупець – країни Європейського Союзу. З цих грошей росія фінансує продовження війни в України, нищення міст та щоденні вбивства українців.
Уряди у цей надскладний час повинні об’єднатися для порятунку України, миру та переведення світу на чисту і безпечну відновлювальну енергетику у швидкий і справедливий спосіб.
Це також означає завершення всіх торговельних відносин та вилучення інвестицій Газпром, Роснєфть, Транснєфть, Сургутнєфтєгаз, Лукойл, Російське вугілля та інші, припинення будь-яких фінансових сервісів для російських енергетичних компаній, які працюють у вуглевидобувній та нафтогазових сферах у всьому світі.
Зелена відбудова України
Хоча до завершення війни планувати відбудову важко, ми вважаємо, що це питання вже варто порушувати та бути готовими до складного, комплексного процесу.
Відбудова України повинна відбуватися за принципом “build back better” (“відновити краще, ніж було”) та з урахуванням природоохоронних аспектів.
Вимоги для членів ЄС є дороговказом для реформування України як можливого кандидата на вступ. Дуже важливо, щоб фінансування заходів з відбудови не допускало повернення до стану 24 лютого та нехтування природоохоронними вимогами. Екоклуб спільно з іншими громадськими організаціями розробили принципи зеленої відбудови України, які, на нашу думку, повинні бути враховані при відновленні.
Підвищення інституційної спроможності місцевих органів влади
Якісна та незалежна робота природоохоронних інституцій в країні, врахування природоохоронних вимог у діяльності національного уряду та органів місцевого самоврядування, забезпечення дотримання бізнесом природоохоронних вимог – ці питання завжди були слабким боком у розвитку України.
Великою мірою ці проблеми обумовлені збереженням радянських підходів до діяльності, браком досвіду та знань про хороше врядування на всіх рівнях влади.
Є великі ризики того, що до вказаних проблем інституційної спроможності влади додасться ще одна – прагнення продемонструвати економічні досягнення за всяку ціну під час повоєнного відновлення.
Для зменшення описаних ризиків слід:
- Доносити до української влади на всіх рівнях розуміння, що охорона довкілля, збереження та розвиток біорізноманіття є однією з основ ЄС. І вона має бути дотримана в Україні.
- Забезпечити передачу передових довкіллєвих знань та практик українським органам влади на всіх рівнях.
- Вбудувати запобіжники у процедури надання донорських коштів, які не дозволять ігнорувати довкіллєві вимоги, навіть за умов низької інституційної спроможності природоохоронних органів в Україні.
Важливість збереження та вдосконалення процедур СЕО та ОВД
Одними з основних процедур врахування довкіллєвих вимог та забезпечення участі громадськості є ОВД та СЕО. На період війни та повоєнної відбудови вимоги проводити ОВД скасовані. Однак, і до війни ці процедури працювали недосконало, що призводило до ухвалення вкрай сумнівних рішень.
Це посилює ризики реалізації загрозливих для довкілля проектів. Уже зараз Україна має розробити реформу ОВД та СЕО, яка б усувала очевидні недоліки:
- Необхідність проводити повні процедури ОВД, навіть для тих проектів, що не чинять загрози для довкілля та громад.
- Формальність під час проведення СЕО.
- Конфлікт інтересів у обласних адміністрацій, які, з одного боку, залучають інвестиції, а з іншої мають виконати процедури ОВД. Тісно пов’язана з цим проблема низької інституційної спроможності територіальних органів, відповідальних за проведення ОВД.
Збереження системи центрального теплопостачання в містах
Міські системи центральне теплопостачання є дуже важливим активом для переведення українських міст на низьковуглецеве опалення. Зараз ЦТ споживає біля 7 млрд куб газу на рік. Однак, через десятиліття недолугої державної політики у цій сфері існує реальний ризик колапсу ЦТ, який уже трапився у кількох містах.
Війна лише посилює ці ризики. Сьогодні росіянами пошкоджено чи знищено понад 300 котелень та пошкоджені теплотраси. Важливо, щоб термінова допомога містам, яка надається для забезпечення опаленням, не вела до руйнування системи ЦТ.
Надалі підтримка має надаватися на модернізацію ЦТ у напрямках підвищення енергоефективності, відмова від газу та вугілля, перехід на біопаливо і дотримання вимог до сталості біомаси, створення сталої моделі фінансування і управління.
Адаптація до зміни клімату
Зміна клімату уже впливає на якість життя людей і призводить до необхідності реструктуризації інфраструктури населених пунктів і громад у найближчі 10-15 років.
Питання адаптації муніципалітетів до зміни клімату може не бути пріоритетним під час післявоєнного відновлення. Екоклуб вважає за необхідне інтегрувати заходи з адаптації до клімату в стратегії повоєнного відновлення місцевого економічного та соціального розвитку, які враховуватимуть наслідки зміни клімату в таблиці.
Це також дозволить заощадити кошти на реконструкції інфраструктури населених пунктів і громад у найближчі 10-15 років. Деякі заходи з адаптації не вимагають значних інвестицій, якщо розглядати їх на етапі планування реконструкції інфраструктури.
Що думають європейці та їхні лідери про війну в Україні та повоєнне відновлення?
- Європейці не завжди розуміють, для чого їм підтримувати Україну. Тому нам надважливо розповідати про ситуацію в Україні, бажання українців жити в демократичному суспільстві, боротися з корупцією та доносити це як до жителів ЄС, так і до представників влади. Зараз завдання українців – забезпечити громадську підтримку серед жителів ЄС.
- ЄС не відмовиться від російського газу до закінчення зими 2022-2023. Навіть ті євродепутати, які підтримують Україну, говорять про нереалістичність відмови та ризик того, що ЄС розпадеться, якщо Німеччина вже зараз відмовиться від російського газу. Допускають пошук і купівлю газу у інших країн з авторитарним режимом.
- Про відбудову України ще рано говорити, треба закінчити війну. Зараз важливо дати Україні достатньо зброї для перемоги та вже після просувати реформи. Але відбудова повинна відбуватися на основі умов вступу України в ЄС. В України буде необхідність відбудовувати міста з нуля і цей шанс треба використати, щоб відбудувати краще.
- Зараз і Європі, і Україні треба максимально концентруватися на енергозбереженні. Централізоване опалення є ресурсом, який треба берегти та розвивати.
Цитати із зустрічей з партнерами
Річард Тіббельс, голова Підрозділу з питань двосторонніх відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішньої діяльності:
«Зелена трансформація необхідна для виживання за даних умов. Відбудова відповідно до стандартами ЄС збереже гроші у довгій подорожі до ЄС».
Віола фон Крамон, німецька політикиня, депутатка Європарламенту, колишня депутатка Бундестагу від партії Союз 90/Зелені:
«Це війна за свободу. Ви не маєте пояснювати нам необхідність зеленої реконструкції, проте ми маємо комунікувати з громадянським суспільством в Німеччині і інших країнах».
Єва ван де Ракт, директорка представництва фонду Гайнріха Бьолля:
«Голоси України мають бути почуті. Ми шукаємо шляхи підтримки вашої роботи».
Маркус Ліпольд та Рута Бальтауз – представники генерального енергетичного директорату і Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення та групи підтримки України від Європейської Комісії наголошують на відмові від уявлень про низьку ціну атомної енергії та висок вартість енергії з відновлюваних джерел.
Наталія Лушнікова, координаторка проєктів в Екоклубі:
«Важливою є довготривала підтримка інституцій Європейського союзу та активної громадськості країн ЄС у майбутній відбудові України. Для цього необхідне розуміння ключових кроків України в напрямку до енергонезалежного зеленого майбутнього.
Ми маємо чітко відповідати викликам післявоєнної відбудови, що постають вже зараз, в короткострокових планах має бути врахована необхідність збереження і реконструкція систем централізованого теплопостачання, зростання генерації ВДЕ, обов’язкове включення до планів відбудови населених пунктів заходів з адаптації до змін клімату»
Екоклуб продовжить комунікувати із міжнародними партнерами та працювати над просуванням відмови від викопного палива, зокрема російського, плануванням повоєнного відбудови країни за принципами сталого розвитку та енергонезалежності громад. Якщо ви маєте досвід, знання, бачення щодо розвитку енергоефективності, відновлюваної енергетики, зеленої відбудови, поліпшення національної природоохоронної політики та бажаєте поділитися із нами, надсилайте свої думки
Також Екоклуб регулярно організовує заходи для органів місцевого самоврядування, експертів та громадських організацій з перелічених тем, запрошуємо підписатися на розсилку новин, де ми анонсуємо ці події, а також грантові можливості розвитку