Прогрес рухаєтеся широкими кроками – деколи здається, що ми навіть не встигаємо йому здивуватися.
Ще 10 років тому електромобілі були дивиною з телевізора, в основному зі спортивних новин про перебіг Сонячних перегонів (http://ecoclubrivne.org/solar-race/). 5 років тому ми думали: «Ну це «вони» можуть собі дозволити побавитись такою іграшкою, а нам ще до цього таааак далеко.» І що? Сьогодні в Рівному вже є швидкісна зарядна станція для електромобіля і їх можна зустріти прямо на вулицях нашого міста. Так, поки що дуже мало але вони вже реально їздять, їх можна побачити, пощупати руками і навіть прокататися на ньому на тест драйві. І ми вже в всерйоз думаємо коли ж на роботу нас повезуть електроавтобуси. Фантастика стала реальныстю. Але про все по порядку.
Перш за все – що таке електромобіль — це автомобіль, що приводиться в рух одним або декількома електродвигунами з живленням від акумуляторів або паливних елементів тощо, а не двигуном внутрішнього згоряння. Електромобіль слід відрізняти від автомобілів з двигуном внутрішнього згорання і електричною передачею і від тролейбусів. (Вікіпедія)
Насправді, електромобіль був винайдений раніше, ніж двигун внутрішнього згоряння. Десь в період з 1832 по 1839 років Роберт Андерсон у Абердині сконструював прототип електромобіля. Проте з часом інтерес до них впав, більшої популярності набули звичні нам моделі авто.
Лише в кінці 60-х років 20-го століття про електромобілі знову почали говорити як про більш екологічну альтернативу автомобілям що їздять на викопному паливі (бензин, дизельне пальне). Ренесанс знову тривав не довго. Нафта, ціна на яку зростала в 70-х, подешевшала у 80-х і електромобіль знову перестав користуватися попитом. Хоча, робота конструкторів і механіків тривала.
Починаючи з 90-х років однією з тенденцій автомобілебудування стало зменшення навантаження на стан навколишнього середовища. Деякі країни почали приймати регуляторні документи, що обмежували шкідливі автомобільні викиди в атмосферу. Тоді розробкою електроавто зайнялися великі компанії – Ford (Ford Ecostar – максимальна швидкість 110 км/год, максимальний пробіг на одній зарядці 70-80 км); Renaissance Cars (Tropica – максимальна швидкість 100 км/год, максимальний пробіг на одній зарядці 110-130 км); Volkswagen (електричні версії моделей Golf, Jetta та модель CityStromer максимальна швидкість 100 км/год, максимальний пробіг на одній зарядці 50-90 км); Renault (Clio Electrique максимальна швидкість 100 км/год, максимальний пробіг на одній зарядці 100 км); Peugeot и Citroёn також мали свої розробки електромобілів.
(By Claus Ableiter (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons)
Окремо хочеться зупинитися на історії двомісного електромобіля EV1, розробку General Motors, серійне виробництво якого розпочалося в 1997 році. Він міг розігнатися до 130 км/год та проїхати на одній зарядці до 240 км. Було випущено 1117 штук EV1, проте, їх не продавали, а надавали водіям в оренду. Трагедія долі цих авто в тому, що всі вони (за виключенням двох, спеціально пошкоджених, музейних екземплярів) були знищені в 2003 році, коли компанія General Motors закрила цей проект. Бувші водії EV1 зібрали біля 2 млн доларів США для того, щоб вмовити General Motors продовжити проект але компанія не пристала на цю пропозицію. Водії намагалися перешкодити знищенню EV1 – мітингували та чергували біля ще цілих EV1 але їх розігнали за допомогою поліції, декількох активістів було заарештовано. Про ці події у 2006 році зняли фільм «WHO KILLED THE ELECTRIC CAR?» («Хто вбив електромобіль?») (http://www.whokilledtheelectriccar.com/). Але розвиток електроавтомобілебудування було не зупинити і у 2011 році вийшов фільм «REVENGE OF THE ELECTRIC CAR» («Реванш електромобіля») http://www.revengeoftheelectriccar.com/.
Фактично найпершим авто, яке перестало бути «дивним автомобілем для сміливих експериментаторів» і стало «звичайним авто для звичайних людей» став Nissan Leaf. Це перший автомобіль якій справді можна назвати масовим. Його почали випускати японці в 2010 році але найбільшого поширення він набув в Європі. Загалом в світі вже їздить біля 200 000 таких авто. В 2010 році його оголосили переможцем конкурсу «Європейський автомобіль року», а це вперше серед електроавтомобілів.
Наведемо короткі технічні характеристики:
- максимальний пробіг на одній повній зарядці акумулятора – до 160 кілометрів;
- повна зарядка акумуляторів за 8 годин від звичайної розетки і біля 30 хвилин від спеціальної швидкісної зарядки;
- електродвигун розвиває потужність 107 кінських сил і тяговий момент 280 ньютонів на метр;
- розганяється до 100 км/год за 7 секунд;
- енергоспоживання – 765 кДж/км (21 кВт•год/100 км).
Нещодавно і у Рівному з’явилася можливість придбати електрокари. Презентація електромобілів Nissan Leaf (з пробігом) відбулась 26 вересня під час Другої рівненської автомобільної виставки на території автомобільного містечка Автоград, що на Пухова, 85.
Придбати його можна за ціною від 15 000 $ США.
«Це дуже економічний автомобіль. Вам не треба буде купувати бензин, замінювати свічки, паливні фільтри, а регулярні технічні огляди стануть значно рідшими і суттєво дешевшими. Зарядити авто дуже легко – це можливо із звичайної розетки або на деяких заправках ОККО та WOG. Одного заряду залежно від стилю керування та ємності встановленої батареї вистачає на 120-250 км пробігу. З питань сервісу та ремонту можна звертатися до нас в автосалон Nissan у Рівному. Автомобіль має 3-річну гарантію та додаткову 5-річну гарантію на електробатарею.
В майбутньому ми плануємо розширити асортимент представлених електромобілів, а саме електрокари таких брендів як Renault, Toyota та Ford. У Рівному вже підкорює дороги електромобіль Tesla, а тепер на дорогах з’являться і Nissan Leaf. До речі, Tesla ми теж готові привезти під замовлення. В Автограді ви можете записатися і на безкоштовний тест-драйв – спробувати автомобіль на дорозі та переконаєтесь наскільки це зручний, надійний та легкий в керуванні автомобіль» – сказав Євген Заяць, керівник відділу продажу автомобілів Nissan Автограду.
Записатися на тест-драйв можна за телефоном (0362) 69-00-04, 0673624329, 0504351450 та на сайті – http://avtograd-rivne.com/.
Не менш популярні і електромобілі компанії Tesla Motors. Це, беззаперечно, найшвидші електромобілі з усіх існуючих на сьогодні моделей.Tesla Roadster — це перший спортивний електромобіль, серійне виробництво якого почалося в 2008 році.
Tesla Roadster | Tesla Model S | Tesla Model X | |
перший спортивний електромобіль | п’ятидверний седан | 6 або 7-місний кроссовер | |
Початок серійного виробництва, рік | 2008 | 2012 | 2015 |
максимальний пробіг на одній зарядці | 350 км | 330-420 км | до 418 км |
максимальна швидкість | примусово обмежена до 210 км/год | примусово обмежена до 210 км/год | примусово обмежена до 210 км/год |
час заряду батареї від звичайної розетки (на станции Tesla Supercharger) | 3,5 години | 4-5 годин (30 хвилин) | 4-5 годин (30 хвилин) |
розгон | 100 км/год за 4 секунди | до 100 км/год за 4,4 секунди | До 96 км/год за 3,8 секунди |
А якщо говорити про рекорди, то електромобиль Tesla Model S, в серпні цього року, проїхав 728 км на одному повному заряді батареї. На машині була встановлена батарея ємністю 85 кВт⋅ч). Вся подорож зайняла 18 годин 40 хвилин і середня швидкість становила 39 км/год.
Над популяризацією Tesla в Україні активно працює Tesla Club Ukraine https://www.facebook.com/teslaclubukraine. Вони можуть проконсультувати щодо потрібної версії електромобіля, порадити найкращу комплектацію. Також вони активно просувають встановлення швидкісних зарядних станцій Supercharger на заправках, біля кафе, ресторанів та інших громадських закладах. Заряджати електромобіль (і не тільки Tesla) на таких станціях можна буде безкоштовно – це одна з головних ідей компанії. За рік в Україні було встановлено біля 40 таких зарядних станцій. Деякі заправки ОККО та WOG також надають можливість для зарядки електромобіля. Слідкувати за появою нових Supercharger та знайти найближчу до вас можна на мапі – http://teslamotors.lviv.ua/?page_id=1160
Так у Рівному на вулиці Мельника 1, біля салон інтер’єру ІНТЕРІО нещодавно був встановлений Supercharger. Виходять на український ринок і інші моделі електроавтомобілів, такі як Renault Fluence ZE, існує модель Renault Kangoo з електромотором, Nissan NV200 та інші моделі.
Український електромобіль
Україна і сама готується випускати електроавтомобілі. Активні розробки ведуться фахівцями Інституту електродинаміки НАН на базі державного підприємства “Науково-виробничий центр “Енергоімпульс”. Їх мета – це серійне виробництва доступних електромобілів в Україні. Заявлено, що це будуть авто марки ЗАЗ Ланос Пікап та ЗАЗ Ланос Седан з пробігом до 250 км на одній зарядці і що овни будуть ледве не вдвічі дешевші закордонних аналогів (заявлена вартість – 15 000 доларів США.) Представлення електромобіля широкому загалу планується в квітні 2016 року, а до кінця 2016 року – випустити перші автомобілі.
Зараз розробники шукають інвестора для виготовлення першого авто. Для цього потрібно зібрати біля 200 тис. грн (70 тис. грн – на кузов, 20 тис. – на електромотор, 100 тис. – на акумулятори, 10 тис. – на зарядку, 7 тис. – н а електроніку і ще 10 тис. грн. на інші виробничі потреби). Ви можете детально ознайомитись з проектом «Доступний український електромобіль» та підтримати його фінансовим внеском за посиланням – http://na-starte.com/project/ukrainska-mriya/.
Тож давайте робити фантастику – реальністю!