Рівне велосипедне – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Рівне велосипедне

Останні декілька років здоровий спосіб життя стає все більш популярним. Зараз модно бути здоровим і підтримувати себе у гарній фізичній формі. І це, беззаперечно, дуже обнадійлива тенденція. Але як працюючому, сімейному міському жителю підтримувати себе в гарній фізичній формі?  Десь треба знайти час для занять спортом, дати своєму організму необхідний рівень фізичного навантаження. А це доволі складно при нашому ритмі життя. Проте є люди які знайшли вихід – і таким виходом став велосипед. Але велосипед не як спорт, а як засіб пересування. Їздити на роботу або по справам на велосипеді  – це, так би мовити, чотири в одному – економія часу, економія коштів, турбота про своє здоров’я і про навколишнє середовище. Проте всі ці плюси припадає один великий міну – наші вулиці не пристосовані для нормальної, безпечної їзди на велосипеді.

Для жителів переважної більшості європейських міст велосипед давно став другом і щоденним помічником, у нас же це, сподіваємось, поки що, прерогатива сміливої та завзятої молоді. І це, до речі, дуже сильно відрізняє наші міста від сіл, де ситуація із велосипедним рухом прямо протилежна. В селах велосипед –  це найперший помічник і ми спокійно можемо зустріти на сільському базарі 80-річну бабусю, яка вантажить на ровер мішок борошна і мирно їде додому. Велосипед в селі – помічник, друг, возик, дитячий візочок і маленький грузовичок. Не дарма в популярный грі «Що? Де? Коли?» було запитання «В 30-х роках 20-го століття в Англії відбулося зниження кількості генетичних хвороб серед сільського населення. Що послугувало причиною такого зниження?» і відповідь була «Поширення велосипеду – молодь почала їздити в більш віддалені села для прогулянок і знайомств.» В селі велосипед не здає свої позиції і до нині, і ми спостерігаємо дуже рідкісну картину коли село диктує моду місту. Але це, на жаль, не означає, що в селах велосипедна інфраструктура більш розвинена ніж в місті, просто там практично відсутній громадський транспорт, а діставатися роботи, поліклініки і базару якось треба.

В Рівному ж кількість активних велосипедистів зростає з року в рік. Динаміку доволі легко відслідкувати хоча б за кількістю учасників щорічного «Велодня». На самому першому Велодні у 2009 році було 80 учасників, а цього року – понад 1000!

Зрозуміло, що далеко не всі велосипедисти Рівного прийшли на Велодень, і далеко не всі учасники Велодня їздять на ровері щодня. Але так само зрозуміло, що така кількість велосипедистів вимагає певних дій щодо облаштування інфраструктури міста.

Ми поговорили з одним з активістів громадської ініціативи «Рівне велосипедне», архітектором Сергієм Ковальчуком про велосипедне життя нашого міста, про те, що турбує жителів які хотіли б їздити чи вже іздять на велосипеді, про те що робиться в Рівному для зручності пересування і чого хотілось би досягти.

Автор фото: Назар Старжинський, Велосипедом на роботу 17.09.15
Автор фото: Назар Старжинський, Велосипедом на роботу 17.09.15

Як ви вважаєте – Рівне може бути велосипедним містом?

Рівне – в нас дуже класне місто – воно компактне, воно зелене, воно тихе, воно більш-менш безпечне. Тобто це те, що нам дісталося у спадок. І в нас є великі перспективи і задача не втратити те, що ми вже маємо. Разом з тим, Рівне – місто маленьке, а проблема всіх міст – це транспорт. Місто взагалі формується навколо транспорту – як люди їздять на роботу, як люди пересуваються, як доставляють товари і таке інше. В Рівному, на сьогодні, ще доволі низький рівень автомобілізації населення – це 170 авто на 1000 осіб, наприклад, в Польщі – вже до 500 авто на 1000 осіб, в Німеччині – до 600 авто на 1000 осіб.

Але фактично автомобіль – це найменш ефективний засіб пересування і,  разом з тим, в Рівному він точно найкомфортніший засіб пересування. А чому? Бо немає розвиненого громадського транспорту і немає як поїхати безпечно велосипедом. А людям необхідно давати таку альтернативу. Тому в нас дуже великий шанс стати велосипедним містом, важливо його не втратити.

З чого почалася діяльність громадської ініціатива «Рівне велосипедне»?

Більше двох роки тому, на передодні Велодня, на заклик деяких громадських активістів, таких як Тимур Тимченко, Зураб Кантарія, ми зібралися в Парку на Зеленці, що б обговорити, що ж робити з тим, що в Рівному фактично немає як пересуватися на велосипеді. Зібралися активні велосипедисти і склали вимоги до міської влади щодо розвитку велоінфраструктури міста та зібрали під ними підписи велосипедистів, що приїхали на Велодень та через інтернеті. І потім ми подали ці вимоги до  міській владі. Нас направили в управління молоді та спорту.

І що, влада підтримала ваші ідеї?

Ну а як ви думаєте? Якщо їм кожен день «тук-тук-тук, добрий день! тук-тук-тук, а що там? тук-тук-тук а ми подали! тук-тук-тук а немає рішення?» то вони змушені щось робити. Таким чином ми добилися прийняття Концепції розвитку інфраструктури м. Рівне, а вже на основі її була прийнята в грудні 2013 року Програма розвитку велоінфраструктури в місті Рівному на 2014-2019 роки. Чомусь завжди влада думає, що раз велосипед – значить це спорт. І одне з наших досягнень, що за ці 2 роки ми донесли владі, що це різні речі – велоспорт і велотранспорт.

ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

– внесення змін до документів, що визначають ціннісні орієнтири громади міста Рівного та пріоритети розвитку міста;

– розробка чи внесення змін до місцевих регуляторних нормативних чи рекомендаційних документів у сфері містобудування;

– донесення до осіб, причетних до створення міської інфраструктури, правил та засад створення якісної велоінфраструктури;

– проведення досліджень стану транспортної інфраструктури відповідно до світового досвіду та визначення на основі цих досліджень необхідних параметрів майбутньої велосипедної мережі;

– розробка та впровадження заходів з популяризації дотримання Правил дорожнього руху всіма віковими групами велосипедистів та іншими учасниками дорожнього руху;

– розробка та впровадження заходів з популяризації велосипедного руху серед населення міста;

– влаштування зручних та безпечних місць для паркування велосипедів різного режиму використання біля державних, комунальних та приватних закладів для забезпечення потреб відвідувачів та працівників згаданих установ;

– розроблення та створення комплексної мережі велосипедних шляхів, які включатимуть велосипедні доріжки, велосмуги та інші елементи дорожньої мережі.

Ви можете ознайомитись із повним текстом програми за посиланням.  http://velotransport.info/wp-content/uploads/Rivne-Bike-program.pdf

Тоді ж була створена робоча група за участю чиновників, ДАЇ та активістів. Це була велика робота. Наша концепція була в дечому змінена, багато чого прибрали але основне що було нами дотиснуто – це рішення про розробку схеми велошляхів м. Рівне.

Створення схеми відбувається в 2 етапи, коштує вона 200 тисяч грн і це за умови, що дуже велику роботу провели самі активісти. Схему розробляють спеціалісти-транспортники кафедри міського будівництва та господарства Національного університету водного господарства та природокористування. Управління ЖКГ м. Рівне є розпорядником коштів і саме їм має бути передана ця схема в кінці жовтня.

Оскільки комплексної схеми організації дорожнього руху немає в Рівному взагалі (це схема в якій вказано все, що стосується руху, його інтенсивності, зупинки, розмітка, ширина дороги і ширина тротураів) то в нас не було нічого – ні даних по інтенсивності руху, скільки машин їздить, скільки громадського транспорту, скільки пасажирів, і, скільки велосипедистів.

І що, всі ці дані були реально пораховані прямо на вулицях нашого міста?

Так! Ми рахували транспорт на всіх основних магістралях міста. Наші активісти стояли на точках, рахували, міряли. Але проблема була в тому, що роботи розпочали восени  – тому дані по велосипедистам можуть бути дещо заниженими. І вже на основі цих даних розробляються маршрути велодоріжок та Схема велошляхів. Як там буде в результаті – побачимо. Але те, що було показано на презентації – нам сподобалось, хоча ми подали свої зауваження.

В липні відбулася попередня презентація Схеми. На ній будуть позначені не лише майбутні велодоріжки та велосмуги, а й місця для велопарковок, які варто облаштувати біля магазинів, лікарень, шкіл, та інших громадських об’єктах. Мер Рівного Володимир Хомко тоді вітав розробку такої схеми та обіцяв її, хоча б часткову, реалізацію.

Фото відділу інформаційно-аналітичного забезпечення виконавчого комітету Рівненської міської ради (з сайту http://4vlada.com/)
Фото відділу інформаційно-аналітичного забезпечення виконавчого комітету Рівненської міської ради (з сайту http://4vlada.com/)

 

А як щодо велодоріжки в Парку Хіміків, яка була влітку відкрита за участі мера та інших представників влади? Я знаю, що навколо неї досі тривають спори – чи вона там потрібна і взагалі чому саме там?

Ну в нас є ПДМ (Палац дітей та молоді). Там є діти які займаються учнівським самоврядуванням і вони зробили проект дитячої велодоріжки в Парку Хіміків. Міський голова якось обіцяв велодоріжки – ось він зробив. Тепер всі хто хоче поїхати на роботу велосипедом – їдьте на роботу велосипедом через Парк Хіміків. Насправді, це хороша річ щоб дітки займалися на тій велодоріжці, каталися. Проводити там дитячі змагання. Але чи варто було такі гроші на неї витрачати? Це питання пріоритетів. Можливо краще було дійсно гарно зробити якесь перехрестя, щоб воно було для всіх безпечне та комфортне – для велосипедистів, пішоходів, автотранспорту. Це як приклад. 

Велодоріжка в Парку Хіміків (http://charivne.info/)
Велодоріжка в Парку Хіміків (http://charivne.info/)

 

Зараз в місті відносно багато відбувається облаштувань вулиць – вкладають асфальт щось ремонтують. Чи враховуються при цьому рекомендації велосипедистів?

В нас взагалі проблема з реконструкціями вулиць. Просто роблять все по старому. Не враховуючи ні вже існуючих змін ні в перспективі. Просто як було зроблено в 80-х роках – так і роблять, просто кладуть новий асфальт, нові бордюри але реальних реконструкцій немає. А ми говоримо, що треба все врахувати, робити заново. Реконструкція вулиці робиться на 20-30 років  – а вони не врахували ні велосипедистів, ні пішоходів, ні зміну кількості автотранспорту. В нас 50% мешканців – маломобільні – це пенсіонери, інваліди, батьки з візочками. Для них проїхати по нашим вулицям – це проблема. І насправді все це передбачено Державними будівельними нормами та ДСТУ. Але цього не роблять.

Чи ви співпрацюєте ви із іншою ініціативою – Зеленою Стежкою м. Рівне, яка створюється і для велосипедистів також? (детальніше ознайомитись з ініціативою Зелена Стежка можна тут – http://ecoclubrivne.org/green-trai/)

Ми зараз активно спілкуємося з активістами Зеленої стежки. В нашій концепції велоінфраструктури м. Рівне існує гарний маршрут Північний – Басів Кут через Центр. І якщо дійсно Зелена Стежка буде якісно зроблена, по ній буде зручно їздити то вона однозначно накладеться на цей веломаршрут, по ньому тоді буде безпечно їздити, комфортно, через рекреаційну зону. Тобто однозначно ми за. Тим більше що це Набержна, ця територія має бути окрасою міста.

Чи є у вас єдність з іншими об’єднаннями велосипедистів нашого міста?

В принципі так. Хоча, деякі активісти вважають що розробка велодоріжок не на часі, бо зараз нормально не зроблять. Як показує досвід Києва чи інших міст України. Є певні дискусії навколо побудови велодоріжок чи вілосмуг, щодо правил пересування велосипедиста по вулицям. Але ми продовжуємо працювати і над поведінкою велосипедистів в тому числі.

Я так розумію ваша робота не закінчилась на прийнятті Програми розвитку велоінфраструктури. Ви продовжуєте працювати?

Ця наша ініціатива переросла в цілий рух. Ми починали займатися з вимог для велосипедистів, а прийшли до цілого урбаністичного руху «Рівне велосипедне».

Ми зараз стали так працювати, що владі не можливо про нас забути. Рівне велосипедне щомісяція подає до міської влади декілька проектів рішень, пропозицій, рекомендацій щодо облаштування міського простору в Рівному. Причому це конкретні пропозиції – на тому перехресті треба сповільнити рух, а на цьому  треба створити острівок безпеки. Ми готуємо аналітичні матеріали, для прикладу – можна почитати аналітику Андрія Шевчука «Що потрібно, щоб у Рівному було безпечніше пересуватися» http://4vlada.com/blogs/1190/43665

Окремо є люди, які займається велоспортом – Олександр Старжинський курує цей напрямок. Ось минулого місяця проводили чемпіонат з велотріалу.

Фото 3 фото - Саша Войтюк, Чемпіонат з ВелоТріалу м.Рівне 19.09.2015
Фото 3 фото – Саша Войтюк, Чемпіонат з ВелоТріалу м.Рівне 19.09.2015

Минулий навчальний рік ми проводили спільно з іншими активістами заняття в школах де навчали дітей Правилам дорожнього руху для велосипедистів, безпечній їзді на велосипеді.

Нас запрошують на радіо, на телебачення. Взагалі намагаємось усюди піднімати ці теми.

 

Корисні посилання:

Урбан-рух «Рівне велосипедне»: https://vk.com/velo_rivne

Типовий велосипедист Рівне: https://vk.com/rivne_velo це затишний інтернет-гараж для Рівненських велосипедистів

Форум РІВЕЛО: http://www.rivelo.com.ua/forum/viewforum.php?f=11

Спілка велосипедистів Рівного https://www.facebook.com/groups/1522251248015568/?fref=ts

Зелена Стежка Рівного: https://www.facebook.com/trailgreen?fref=ts

Тур вихідного дня: https://www.facebook.com/groups/rivne.tvd/ це добірка легких маршрутів для людей які мало катаються на велосипеді, не мають компанії або просто не знають куди поїхати.

Мапа твого життя: http://velomap.info/#50.6096;26.2643;r13 Тут можна побачити  велосипедні доріжки (як існуючі так і заплановані), проїзди, парковки, велосервіси та веломагазини, велопрокат, тренувальні майданчики, небезпечні ділянки дороги, меморіальні і декоративні велосипеди та, навіть, вільно доступні джерела води (бювети, колонки, джерела). Кожен велосипедист може додавати на карту будь-які (в межах правил) об’єкти.

 

Авторка: Лящук Ольга.