Екоклуб нагадав рівнянам про небезпеку “мирного” атому – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Екоклуб нагадав рівнянам про небезпеку “мирного” атому

Одна із особливостей Рівного – розташування поблизу нього одразу двох атомних електростанцій – Хмельницької та Рівненської. Думки рівнян з приводу такого сусідства неоднозначні. Нагадаємо, перші енергоблоки Рівненської були запущені у 80-х роках, на сьогодні два блоки із чотирьох працюють після завершення терміну експлуатації, тобто у понадпроектно. На Хмельницькій планують добудувати до двох діючих ще два енергоблоки (3,4), розмістивши нові конструкції на старі фундаменти. Таке добудовування не є безпечним та не отримало дозволу від Державної інспекції ядерного регулювання. Окрім загроз від використання старих блоків та будівництва нових, природоохоронці нагадують про ризики терористичних атак на атомні станції,  про що Екоклуб писав уже раніше. У зв’язку із цим активісти вирішили наголосити, наскільки важливо знати що робити під час аварії на АЕС.

До 30-тих роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції Екоклуб організував тренування щодо дій населення у разі радіоактивного забруднення довкілля. Захід відбувся 26 квітня в Національному університеті водного господарства та природокористування (НУВГП). У рамках тренування у навчальному закладі було оголошено про надзвичайну ситуацію та проведено евакуацію студентів і працівників до сховища, що знаходиться у стінах університету. Таким чином природоохоронці хотіли нагадати, що несправності у роботі АЕС у світі стаються щодня, а деякі з них супроводжуються викидами радіоактивних речовин у повітря, завдаючи шкоди людям та довкіллю.

Згідно із попереднім сценарієм, о 12.45 керівництво навчального закладу отримало дзвінок із повідомленням про ймовірний вибух на Хмельницькій атомній електростанції. У зв’язку з надзвичайною ситуацією відбулося термінове скликання членів штабу цивільного захисту НУВГП. Отримавши вказівки щодо плану евакуації та подальших дій від начальника штабу цивільного захисту, керівники кожної із ланок (сповіщення, правопорядку, медичного забезпечення) та розпочали виконання своїх обов’язків.

DSC_1091
Засідання членів штабу цивільного захисту НУВГП
DSC_1092
Начальник штабу цивільного захисту НУВГП Панасюк Василь Миколайович розповідає про отримання повідомлення щодо аварії та деталі евакуації

Студентів, котрі перебували під час тренування на заняттях та не були попереджені про тренування з радіаційного захисту, сповістили про небезпеку та спрямували до сховища. При вході до укриття біля радіаційного пункту на прибулих очікував дозиметрист із приладом для замірювання потужності радіоактивного випромінювання. Начальник штабу цивільного захисту ознайомив усіх із характеристиками захисного укриття, розповів про порядок прийому людей та їх дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Оповіщення про можливі радіоактивних опади та евакуацію
Оповіщення про можливі радіоактивні опади та евакуацію
Студенти прямують до укриття
Студенти прямують до укриття
Сховище розраховане на 200 осіб
Сховище розраховане на 200 осіб
Начальник штабу демонструє роботу вентиляції сховища
Начальник штабу демонструє роботу вентиляції сховища

Під час тренування стало відомо про погіршення самопочуття однієї зі студенток. Працівники медичної ланки надали їй першу допомогу.

Медичне забезпечення укриття
Медичне забезпечення укриття
DSC_1111
Надання першої допомоги
Студенти військової кафедри НУВГП
Студенти військової кафедри НУВГП

Студенти до тренувань поставилися з цікавістю та розумінням, адже поблизу Рівного знаходяться аж дві АЕС – Рівненська та Хмельницька. Два блоки Рівненської АЕС уже кілька років працюють у понадпроектний термін своєї експлуатації, що уможливлює виникнення таких надзвичайних ситуацій.

Андрій Мартинюк, керівник Екоклубу, розповідає про ризики та загрози від атомної енергетики
Андрій Мартинюк, керівник Екоклубу, розповідає про ризики та загрози від атомної енергетики

– Чорнобиль та інші аварії на атомних станціях довели, що немає жодної атомної станції, яка була би повністю безпечна. В останні роки з’явилася загроза, над якою ми раніше не замислювалися – небезпека терористичної атаки на атомне підприємство. Такі терористичні атаки вже були в історії людства у різних країнах, де закінчилися не так страшно, як могли, але були і обстріли з гранатометів по атомних об’єктах і потрапляння вибухівкою і т.д. Для нашої країни сьогодні це, на жаль, цілком можливий сценарій. Ми намагаємося навчити людей, що потрібно робити в разі небезпеки, і закликаємо пам’ятати про можливі ризики, – наголосив Андрій Мартинюк, Голова Ради “Екоклубу”.

Екоклуб висловлює подяку за допомогу в організації та надання необхідних ресурсів керівництву НУВГП та усім задіяним працівникам.

Публікації Екоклубу, подібні за тематикою:

Тероризм у атомній енергетиці

Неймовірне фіаско Areva в Чорнобилі

Тест на знання атомної енергетики

Екологи попереджають про небезпеки від експлуатації старих ядерних реакторів

Нові блоки на старий лад

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

Інна Белаш, прес-секретар Екоклубу,

Тел.: 0673634097

Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org