Програма для ОСББ “Енергодім”: як розробити проєктну документацію та провести експертизу стану будівлі – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Програма для ОСББ “Енергодім”: як розробити проєктну документацію та провести експертизу стану будівлі

Програма для ОСББ “Енергодім”: як розробити проєктну документацію та провести  експертизу стану будівлі

Другий етап роботи з Фондом енергоефективності у рамках програми “Енергодім” передбачає подачу Заявки №2, що включає розробку низки документів та проведення процедур, без яких участь у програмі неможлива: виготовлення проєктно-кошторисної документації, проведення експертизи. Про процедуру оформлення документів Заявки №1 ми розповідали у цій статті.

Пошук та вибір проєктувальника є найважливішим кроком другогоетапу: від проєтувальника залежатиме, наскільки якісно виконана проєктна документація, за скільки часу та коштів вона буде зроблена, яка буде кошторисна вартість всього проєкту, терміни реалізації проєкту та, як наслідок, комфорт у приміщеннях. 

Які документи потрібно готувати під час подання Заявки №2, як шукати досвідченого проєктувальника та на що потрібно звертати першочергову увагу під час подання Заявки №2, розповідає регіональний представник Фонду енергоефективності Михайло Лук’яник.

Передусім експерт рекомендує підходити до участі у програмі “Енергодім”, маючи певну “фінансову подушку” чи невеликий депозит: 

Не рекомендую залучати банківський кредит саме на виготовлення проєктно-кошторисної документації (ПКД). Як свідчить практика, якщо ОСББ налаштовані серйозно, то зібрати гроші на проєкт можуть, тим паче, що потім отримають відшкодування від Фонду у розмірі 70 %.

Під час розробки  проєктно-кошторисної документації потрібно зважати на низку документів: Програму підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків “Енергодім”, Порядок дій учасників програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків “Енергодім”, Додаток до програми: Вимоги до обладнання та матеріалів (Розділ 9 Програми)

Основні технічні вимоги Програми викладені в таких розділах:

– “Розширеному описі заходів з енергоефективності, часткове відшкодування вартості яких бенефіціару, може бути здійснене фондом за Програмою” (Додаток 1 Порядку дій).

– “Технічних вимогах до заявок та проєктів” (Додаток 14 Порядку дій).

– “Вимоги до обладнання та матеріалів” (Додаток 2 Порядку дій).

Алгоритм дій подачі Заявки №2

Михайло Лук’яник наводить покрокову інструкцію алгоритму подачі Заявки №2.

– Найважливіший етап – пошук та вибір проєктувальника. Експерт радить спілкуватися з головами інших ОСББ, які можуть порадити проєктувальників, що співпрацювали з численними будинками у вашому місті. Так ви зможете напрацювати базу контактів та зібрати позитивні/негативні відгуки про спеціалістів.

– Збір вихідних даних: технічний паспорт, виїзд на місце, проведення замірів (обов’язки обраного проєктанта). 

– Розробка ПКД (обов’язки обраного проєктанта).

– Проведення експертизи ПКД.  Експерт радить використовувати послуги проєктної компанії: за його словами, це обійдеться ОСББ дешевше та пройде швидше.

Зазвичай опісля розробки ПКД і проведення експертизи вартість робіт змінюється. Якщо загальна вартість буде перевищувати ту вартість, що затверджена загальними зборами, або якийсь із заходів ОСББ захоче додати/забрати, доведеться провести загальні збори та зробити Витяг з Протоколу загальних зборів. Якщо перелік заходів не змінюється, гранична вартість не збільшується, достатньо буде скоригувати опис по окремих заходах.

– Збір пакету документів. 

– Отримання часткового відшкодування: 70 % вартості проєктно-кошторисної документації та експертизи. 

Вибір проєктувальника

Від проєктувальника залежатиме, наскільки якісно виконана проєктна документація, за скільки часу вона буде зроблена, яка кошторисна вартість всього проєкту, терміни реалізації проєкту та комфорт у приміщеннях. 

Один проєктувальник зможе все реалізувати за три місяці, а інший виконуватиме ті самі роботи вісім місяців. Які критерії відбору? Не шукайте найдешевшого. Повинен бути достатній штат фахівців у випадку будь-чого, які можуть один одного замінити або допомогти щось зробити. Проєктувальники повинні бути компетентними, тож користуйтеся відгуками від інших голів ОСББ. Обраний проєктувальник повинен мати досвід та хорошу репутацію, – говорить Михайло Лук’яник.

Збір вихідних даних

Перед розробленням проєктно-кошторисної документації потрібно пам’ятати про:

– Завдання на проєктування, що можна знайти на сайті Фонду Енергоефективності. 

– Створення опису проєкту:  для проєктувальника важливо, що хоче модернізувати ОСББ.

– Технічні умови.

– Обстеження конструкції (обстежують ті конструкції, з якими будуть мати справу під час модернізації);

– Будівельні матеріали чи обладнання: які будівельні матеріали ОСББ використовуватиме. Також інколи йдеться про технічні моменти. Зокрема, як саме це буде реалізовуватися.

Обстеження будинку 

Під час обстеження будинку ОСББ звертає першочергову увагу на:

– фундамент;

– зовнішні стіни, прорізи (віконні і дверні прорізи – як ОСББ буде їх утеплювати, облаштовувати відкоси, чи залишаються старі двері/вікна, яким чином будуть встановлювати нові вікна/двері, де саме, на якій відстані, як будуть зшиватися утеплювачі. У рамках програми “Теплі кредити” жоден будинок не був правильно утеплений); 

– у якому стані дах (якщо це скатний дах, важливим є стан дерев’яних конструкцій);

– кондиціонери та балкони (чи зашиті всі балкони, яким чином балкони будуть утеплювати); клаптикове утеплення (у якому стані, що з ним буде робити ОСББ – клаптикове утеплення заборонене законом, людина за свій кошт має його демонтувати). 

– загальний технічний стан;

– виявлення дефектів;

– що необхідно зробити;

– узгодження технічних рішень (яким чином ОСББ буде втілювати модернізацію).

Проєктно-кошторисна документація складається з чотирьох основних частин: пояснювальна записка,  робочі креслення (опалення та вентиляція, тепломеханічні рішення, електротехнічні рішення, архітектурно-будівельні рішення), організація будівництва та кошторис. 

Кошторисна частина є важливим елементом. Якщо в описі стоїть кілька різних напрямків, варто робити окремими локальними кошторисами. Деякі проєктанти, не маючи досвіду роботи, зазначають усі напрямки в загальний кошторис, але не розписують все окремо в локальних кошторисах. Це – помилка, – розповідає експерт.

Зазначимо, що на сайті Фонду міститься Альбом технічних рішень: користування ним полегшить для проєктувальника розробку над проєктно-кошторисною документацією. Альбом містить три томи:

Том 1. Текстова пояснювальна записка щодо архітектурно-будівельних рішень під час здійснення заходів з енергоефективності у багатоповерхових будинках. 

Том 2. Креслення вузлів облаштування огороджувальних конструкцій теплоізоляційної оболонки будівель.

Том 3. Пояснювальна записка щодо інженерних рішень, типові схеми встановлення вузлів обліку теплової енергії та ІТП (індивідуальних теплових пунктів). 

Рекомендуємо ОСББ прописувати у договір з проєктувальником пункт про обов’язковість його використання під час проєктування.

Експертиза 

Експертизу проводить експертна організація, що відповідає визначеним критеріям відповідно до Наказу Мінрегіону від 15 серпня 2017 року №204. 

Замовником експертизи може бути або ОСББ, або проєктувальник, якщо це передбачено договором на виконання проєктно-вишукувальних робіт.

Терміни проведення експертизи різняться: для об’єктів класу наслідків СС1 (будинок до 4 поверхів; до прикладу, заміна дверей або вікон) кошторисна частина – 15 календарних днів, а для об’єктів класу наслідків СС2 (для будинків, у яких більше 4 поверхів) та клас наслідків СС3 (капітальне будівництво – до прикладу, заміна перекриттів – комплексна, не важливо від поверховості) – 30 календарних днів. 

Зазвичай про розробку ПКД та експертизу ОСББ завчасно домовляються ще на етапі подачі першої Заявки. Тоді запрошують до будинку проєктувальника, який на загальних зборах або зборах правління намагається зрозуміти, що хочуть змінити жителі.

Критерії перевірки проєктувальника

Як вже зазначали раніше, від проєктувальника залежатиме, наскільки якісно буде виконана проєктна документація, а як наслідок від частини – успішна чи не успішна модернізація будинку. Михайло Лук’яник наводить для учасників програми “Енергодім” критерії перевірки проєктувальника:

– Проєктувальник повинен мати дійсний сертифікат відповідного класу наслідків. Цей сертифікат надає проєктувальник або його перевіряє ОСББ. 

Також важливо зауважити, що:

– Експертна організація повинна бути в базі Мінрегіону.

– Експертний звіт не повинен містити зауважень. Тобто, якщо звіт містить зауваги проєктувальника, ОСББ дарма витратило гроші. 

– Проєктні рішення повинні складати окремо до кожного заходу. Скільки заходів в протоколі, в Описі проєкту, у формі коригування опису – стільки має бути локальних кошторисів до кожного з них окремо.

– Заходи, що визначені ПКД, повинні відповідати Вимогам до обладнання та матеріалів (Додаток 2 порядку Дій).

Михайло Лук’яник радить звертати увагу на технічні вимоги до теплоізоляційних матеріалів: застосовані характеристики матеріалів повинні бути відображені в проєктній документації, оформлені відповідними протоколами випробувань. До слова, Фонд рекомендує надавати їх як додаток до проєктної документації:

а) для теплоізоляційних виробів:

– теплопровідність в умовах експлуатації відповідної кліматичної зони вашої громади;

– група горючості;

– міцність на стиск/границя міцності при стиску;

– границя міцності при розтягу у напрямку перпендикулярному до поверхні;

– термін ефективної експлуатації.

б) для теплоізоляційних виробів заглиблених конструкцій:

– теплопровідність в умовах експлуатації відповідної кліматичної зони вашої громади;

 – міцність на стиск/границя міцності при стиску;

– термін ефективної експлуатації;

в) для збірної системи фасадної теплоізоляції: 

– стійкість до кліматичних впливів. 

Вимоги до огороджувальних конструкцій (стін):

Нижче наводимо вимоги до різних типів огороджувальних конструкцій:

– Для фасаду:

Проєктним рішенням має бути передбачено влаштування теплоізоляційного шару згідно теплотехнічного розрахунку. Типові товщини теплоізоляції наведені нижче і складають  не менше:

– Перша температурна зона, до якої належать більшість територій України (за ДБН В.2.6-31):

а)  для теплоізоляційних виробів на мінеральній основі – 150 мм;

б) для теплоізоляційних матеріалів на органічній основі – 120 мм;

– Друга температурна зона, до якої належать південні області України (за ДБН В.2.6-31):

а) для теплоізоляційних виробів на мінеральній основі – 120 мм;

б) для теплоізоляційних виробів на органічній основі – 100 мм.

Якщо проєктним рішенням передбачається влаштування теплоізоляційного шару по основному полю з меншою товщиною, то в складі проєктної документації має бути наявний розрахунок приведеного опору теплопередачі конструкції (з урахуванням теплопровідних включень) та на його основі підібрана товщина теплоізоляційного матеріалу згідно з розділом 5 ДСТУ Б В.2.6.-189:2013.

Проєктним рішенням має бути передбачено влаштування конструктивних вузлів (парапетів, стиків, укосів, відливів, примикань до віконних та дверних прорізів).

Якщо буде інша товщина, менша від цих норм, повинен бути розрахунок, чому саме така товщина. Так само укоси, відливи мають бути передбачені проєктним рішенням, яким чином це будуть втілювати. До прикладу, всі віконні та дверні прорізи обов’язково повинні бути утеплені мінеральною ватою. Звідси виникає багато цікавих речей: 1. Мінеральна вата вимагає іншої системи – силіконової, що є дорожчою, відтак і дорожча фарба, штукатурка тощо. 2. Якщо ви утеплюєте будинок пінопластом, а прорізи робите тільки з мінвати, ви не зможете утеплити акриловою системою, тому що вона не зможе працювати разом з ватою: вона не дає можливості вийти зайвій вологості з вати. Силіконова система працюватиме і з ватою, і з пінопластом, – говорить Михайло Лук’яник.

Вимоги до інженерних систем є такими:

– Для обліку – наявний сертифікат відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженого типу. Наявний паспорт на засіб вимірювальної техніки чи інша технічна документація, що підтверджує клас точності. 

– Індивідуальний тепловий пункт повинен бути оснащений: регулятором теплового потоку; погодозалежним контролером; відповідними датчиками температури.

– Автономна будинкова система опалення повинна мати паспорт на котел чи іншу технічну документація, що підтверджує коефіцієнт корисної дії. 

– Теплоізоляція трубопроводів: проєктними рішеннями має бути передбачено відображення на кресленнях та в специфікації марки та товщини теплоізоляційних ділянок трубопроводів в неопалювальних приміщеннях. 

– Опалювальні прилади: проєктними рішеннями має бути передбачено відображення на кресленнях типу/типорозміру опалювальних приладів. 

– Балансування системи опалення: проєктними рішеннями має бути передбачено відображення на кресленнях марки та типорозмір автоматичних балансувальних клапанів. Проєктними рішеннями має бути передбачено відображення на кресленнях марки та типорозміру терморегуляторів чи електронних регуляторів з функцією автоматичного регулювання перепаду тиску або обмеження витрати теплоносія. 

– Прилади-розподілювачі теплової енергії: проєктними рішеннями передбачено встановлення приладів  – розподілювачів на опалювальні прилади, що обладнані автоматичними регуляторами температури.

Ці прилади-розподілювачі можна встановити, якщо проєктом передбачено встановлення не менше, ніж 50 % по всьому будинку, – наголошує Михайло Лук’яник.

– Рекуперація: наявний паспорт на рекуператор чи інша технічна документація, що підтверджує коефіцієнт рекуперації. 

Перелік документів, що подаються для затвердження проєктної документації (Заявка №2)

– Заявка №2 затвердження проєкту;
– Копія документу з кодом доступу/Статуту;
– Копія паспорта та ІПН голови правління ОСББ;
– Копія зведеного кошторису проєктної документації;
– Копія письмового звіту (висновку, оцінки) експертної організації щодо проєктної документації;
– Копія(ї) договору(ів) на виконання проєктних робіт з розробка проєктної документації та її експертизи;
– Копія(ї) Акта(ів) приймання-передачі наданих послуг за договором на виконання проеткних робіт з розробки проєктної документації та її експертизи.
– Копії платіжних документів, що підтверджують оплату послуг з розробки проєктної документації та її експертизи.
– Копія договору про надання послуг з супроводження проєкту;
– Копія Акта приймання-передачі наданих послуг за договором про надання послуг з супроводження проєкту.
– Копія платіжних документів, що підтверджують оплату послуг за договором про надання послуг з супроводження проєкту;
– Кошторисна документація на електронному носії або в електронному вигляді у випадку подання через Вебпортал електронних послуг (формат *.ims, *.imd, *.imp, *.bsdu, *.bds, *.bpdu).
– Копія проєктної Документації на електронному носії або в електронному вигляді у випадку подання через веб-портал електронних послуг (формат .pdf). Лист-підтвердження відповідності електронної версії проєктної документації її оригіналу, який пройшов експертизу. Додаткові документи. Форма коригування Опису проєкту (за потреби).
– Гарантійний лист. Опис, якщо змінюється пакет.
– Витяг з протоколу. Повідомлення про пов’язаних осіб.
– Повідомлення про членів Правління та головного бухгалтера. Згода на обробку персональних даних.
– Повідомлення про впровадження Заходів з енергоефективності третіми особами. Повідомлення про отримання фінансування з інших джерел.

*вказані документи повторно подаються лише у випадку змін, що мали місце між подачою 1-ї та 2-ї заявки.

Порядок розгляду Заявки №2 такий:

1. ОСББ готує Заявку і пакет документів.

2. Банк або кур’єрська служба надсилає/передає документи.

3. Фонд схвалює Заявку і визначає розмір гранту

4. Фонд повідомляє своє рішення ОСББ.

5. ОСББ отримує грант.

Додаткова інформація:

– Фонд Енергоефективності перевіряє всі документи, що стосуються Програми та виплати ренти. 

– Передбачено 3 етапи фінансування = 3 етапи подання та розгляду Заявок і пакету документів. 

– Оплата робіт на останньому етапі може здійснюватися покроково – не більше 5 кроків.

– Термін розгляду Заявки №2 – 35 робочих днів.

– Термін виплати гранту – 30 робочих днів.

Додамо, що під час підготовки документів на участь в програмі “Енергодім” (та інших етапів взаємодії з Фондом) представники ОСББ можуть звернутися за консультацією до регіонального радника, який допоможе розібратися з усіма процедурами та умовами програми. Інформацію про регіональних радників та їхні контакти можна знайти за цим посиланням. 

Стаття та серія вебінарів відбувається у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції “Реанімаційний пакет реформ” (РПР), а також у рамках проекту “Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.