Сонячна енергія для України: допомога німецьких партнерів під час відкритої війни – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонячна енергія для України: допомога німецьких партнерів під час відкритої війни

Сонячна енергія для України: допомога німецьких партнерів під час відкритої війни

За рік повномасштабної війни Україна отримала сотні тисяч тонн гуманітарної допомоги від партнерів з усього світу. Важливий внесок був і від німецьких партнерів. Із початку березня 2022 року Астрід Шнайдер, експертка із побудови інтегрованих фотоелектричних систем, спільно з компанією Eurosolar та німецьким кооперативом WeChange почали допомагати українцям: збирали кошти та надсилали компактні пристрої для заряду гаджетів, які живляться від сонячної енергії. Усе отримане обладнання Екоклуб відправляв до Харкова, Чернігова, Києва та інших куточків України. 

В інтерв’ю з Астрід Шнайдер ми розповідаємо, чому вона вирішила підтримувати українців та як відновлювані джерела енергії можуть допомогти вижити під час повномасштабної війни, зіграти важливу роль у післявоєнній відбудові. 

Астрід Шнайдер, експертка з інтегрованих фотоелектричних систем

Астрід, розкажіть, як ви дізналися про повномасштабне вторгнення в Україну? Які були ваші перші думки? 

— Я передчувала вторгнення ще до його початку. За тиждень перед ним пролунали кілька заяв, зокрема промова путіна. У ній він стверджував, що чимало людей хотіли б, щоб Україна приєдналася до росії. Фактичне вторгнення почалося ще до 24 лютого, до того, як танки вторглися на територію України. Я не могла більше працювати, бо відчувала, що щось відбувається. Це викликало в мені сильне напруження. 

Коли до вас прийшла ідея допомоги Україні? Як ви відчули, що українці потребують допомоги?  

— Ідея виникла одразу після початку відкритої війни. За два тижні до вторгнення я спілкувалася зі своєю подругою щодо того, як ми можемо захиститися та які існують варіанти. Вона сказала мені, що замовила радіо на сонячній батареї. Надіслала мені посилання, я теж його замовила. Отримала радіо за день до початку відкритої війни. Це була своєчасна доставка.  

Та, власне, ідея допомагати пристроями, що живляться від сонця, виникла із початком військового конфлікту в Палестині. Багато років тому ізраїльська армія відключила електроенергію у Палестині. Коли палестинський лідер Арафат давав інтерв’ю, щоб розповісти світовій пресі про ситуацію, його телефон розряджався, а в генераторі закінчувався дизель. Без електрики люди не можуть навіть зарядити свої телефони, щоб залишатися на зв’язку зі світом, отримувати допомогу та повідомляти про те, що відбувається.

Тож я подумала, чому ніхто з його підлеглих не приніс сонячну зарядку? Чому люди не використовують сонячну енергію під час таких ситуацій? І коли почалася війна в Україні, для мене було очевидним, що росіяни намагатимуться руйнувати об’єкти енергетичної інфраструктури.

Не можна було навіть уявити, що з часів Другої світової війни щось подібне може статися. Це нещадна агресія, від якої особливо потерпає мирне населення. Тож я хотіла надати якомога більше допомоги громадянам, і подумала, що найкраще – це забезпечити їх сонячними пристроями. 

Яким чином ви допомагаєте Україні? 

— Ми почали надсилати портативні сонячні зарядки і павербанки. Потім закупляли обладнання, яке може заряджати сонячні батареї. Згодом надсилали великі електростанції з інвертором. Завдяки ним десятеро людей одночасно можуть заряджати свої телефони чи ноутбуки. 

Як ви знаходили партнерів для допомоги і хто вони? Чому вони погодилися на співпрацю? 

— Через п’ять днів після початку відкритої війни, 1 березня 2022 року, у нас відбулася зустріч берлінсько-бранденбурзької групи EUROSOLAR e.V., яку очолює Готтхард Шульте-Тіггес. Один із членів, Пол, запросив Гельмута Вольмана з кооперативу, яким керують німці та німкені, – WeChange. Тож це був унікальний шанс для нас поєднати співпрацю між групою Eurosolar з багатьма експертами та ентузіастами, які знають усі технічні деталі сонячних пристроїв, і кооперативом із Німеччини, який уже мав глибокі зв’язки з громадянським суспільством України.

Але передусім ми повинні були отримати сонячні системи за вигідними цінами. На щастя, у Берліні є сонячна корпорація Sonnenrepublik. Власник Олівер Ленг тривалий час розробляв мобільні сонячні зарядки, зміг швидко надіслати нам перший багаж допомоги. 

Нам пощастило: ми швидко запустили проєкт Freedom energies for Ukraine. Перша допомога прибула до України надзвичайно швидко.

Як ви зібрали кошти на перший вантаж? 

— Часу на зволікання не було, ми діяли оперативно. Потрібно було просто почати і побачити, чи хороше це рішення та чи можливо налагодити постачання. Я зателефонувала кільком друзям, які працюють у сферах сонячної та відновлюваної енергетики. Вони мали достатньо грошей для початку фінансування. Згодом ми отримали 2 570,60 євро для першої купівлі. У нас були сумніви, як доставити допомогу з Німеччини так, щоб вона дійшла до Екоклубу, а не опинилася на прикордонному складі.

Один із моїх колег знайшов контакт із групою в Берліні, яка організовувала допомогу для України. Так ми знайшли перший спосіб доставки. Вони спрямували її так, щоб багаж потрапив до Екоклубу протягом кількох днів. 4 березня 2022 року ми відправляли першу партію, а 11 березня вона вже була в Рівному. 

Чи отримували ви позитивні історії про те, як сонячні пристрої допомогли українцям? 

— Пам’ятаю, коли нашу допомогу доставили до Харкова а Сум. Перший вантаж складався з 10 складних легких сонячних модулів, потужністю 50 Вт з акумуляторами, ємністю 24 000 мАг та ще кількох невеликих пристроїв.

Наша друга доставка 23 березня потрапила в Зеленодольськ, що на півдні України. Я вірю, що це допомагає українцям у такий важкий час. Зокрема, у Києві беруть із собою в укриття сонячну радіостанцію під час ракетної тривоги. Павербанки допомагають підтримувати дистанційне навчання в університеті навіть під час відключення електроенергії. 

Багато європейських країн надсилають Україні генератори. Як вважаєте, чи справді це хороше рішення? 

— У цій складній ситуації, під час війни, використання різних джерел енергії – найкраще рішення. У багатьох регіонах українці не мають надійного електропостачання. Тож генератори, незважаючи на всі наслідки для довкілля, є альтернативою під час кризових ситуацій. Вони можуть стати основою для систем, які працюють на відновлюваній енергії.

Відновлювані джерела енергії виконують дві функції: з одного боку, замінюють дизельне паливо протягом дня, з іншого боку, можуть забезпечити основне електропостачання для життєво важливих систем, навіть коли дизель закінчується (за допомогою батарей). 

Вважаю, що в України є шанс використовувати енергію вітру, але це залежить від місця розташування та кількості вітру в конкретному регіоні. Якщо говорити про сонячну енергію, то варто розуміти, що взимку геліосистеми вироблятимуть менше електроенергії, особливо на півночі. Але також не варто забувати про використання біомаси. В умовах відключень електропостачання Україні потрібні локальні рішення. 

Екоклуб розпочав проєкт зі встановлення сонячних електростанцій для об’єктів критичної інфраструктури. Чому ви вирішили долучитися? 

— Це чудовий проєкт. Лікарні по всій країні використовують величезні генератори, але дизель може закінчитися будь-коли. Це також велике навантаження на видатки з місцевого бюджету. Тому, коли я дізналася про проєкт Екоклубу, відразу зателефонувала своєму другові Мартіну Шахінгеру з pvXchange. Він запитав, як можна профінансувати цю чудову ідея. Сподіваємося, що незабаром ми зможемо забезпечити одну з лікарень сонячними панелями. Процес триває, pvXchange веде переговори з виробниками сонячних панелей. 

Яким Ви бачите майбутнє відновлення України? 

— Передусім Україна повинна виграти війну. Згодом розпочати реконструкцію. Важливо переконатися, що лобі з усіх сторін готові почати переговори. Останні новини показують, що в Україні дискутують про початок будівництва нових атомних енергоблоків. Я не розумію, чому деякі групи в Україні все ще лобіюють ядерне та викопне паливо.

Зараз Європейська асоціація сонячної енергетики веде перемовини з Європейською комісією щодо допомоги з обладнанням для виробництва енергії з відновлюваних джерел для України. Битва триває, і вона буде важкою. 

Досвід цієї війни показує, що ядерна енергетика не варіант для безпечного та сталого майбутнього. Потенційна шкода від роботи атомних електростанцій може обернутися катастрофою не лише для України, але й для сусідніх країн. Нині українська енергосистема преважно функціює завдяки централізованим викопним та атомним електростанціям. Щоб забезпечити більш екологічне та безпечне енергопостачання, Україна повинна створити децентралізовану енергетичну систему, що працюватиме на ВДЕ.

Україна має достатньо територій для встановлення вітрових та сонячних електростанцій. Згодом електроенергію, отриману з ВДЕ, можна експортувати у густонаселені райони Центральної Європи.