Збереження центрального теплопостачання – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Збереження центрального теплопостачання

Збереження центрального теплопостачання

Чому для нас це важливо

Центральне опалення – цінний ресурс для українських громад. Його збереження та розвиток допоможе громадам стати енергонезалежними, зменшити витрати на енергоносії, створити робочі місця та відмовитися від викопних видів палива, що суттєво скоротить викиди парникових газів. 

Міські системи централізованого теплопостачання (ЦТ) важливі для переходу на низьковуглецеве опалення після перемоги. ЦТ дозволить українським громадам ефективніше використовувати енергетичні ресурси, забезпечить стабільне та регульоване теплопостачання. 

Зараз ЦТ має негативний імідж серед кінцевих споживачів. Причина – низька якість послуг, спричинена десятиліттями тарифної політики та браку інвестицій. Деякі міста вагаються щодо необхідності утримувати центральне опалення у майбутньому та відмовляються від нього (місто Івано-Франківськ). Це небезпечний прецедент, який в майбутньому значно ускладнить перехід опалення у місті на чисті технології.  

Що для цього робимо

– Сприяємо у створенні пілотних проєктів у муніципалітетах (ВДЕ: СЕС, теплові насоси, тощо) задля впровадження новітніх технологій в системах ЦТ (шукаємо партнерів та кошти на реалізацію). 

– Розробляємо типові договори між споживачами та постачальниками. Вони дозволять більш ефективно експлуатувати та розвивати систему центрального опалення, стимулюючи впровадження операторами ЦО заходів з енергоефективності. 

 – Допомагаємо муніципалітетам розробляти техніко-економічні обґрунтування на розвиток відновлюваних джерел енергії у системах центрального теплопостачання. 

–  Шукаємо дотичні міжнародні програми розвитку центрального теплопостачання для муніципалітетів та залучаємо наші міста до участі в них. 

Які результати маємо

– Розробили 11 техніко-економічних обґрунтувань щодо встановлення теплових насосів для чотирьох громад України (міста Луцьк, Звягель, Хмельницький, Костопіль). 

– Розробили примірники типових контрактів/договорів, які дозволять операторам ЦТ розширити перелік послуг для споживачів, а саме отримувати прибуток не лише від продажу тепла, а й від впровадження енергоефективних заходів. 

Як долучитися до цієї діяльності

– Слідкувати за новинами та дізнаватися про можливості для українських громад. 

– Поширювати інформацію про успішні приклади та досвід у втіленні ВДЕ-проєктів. 

– Поширювати інформацію про наші проєкти в своїх громадах. 

ОСТАННІ НОВИНИ

  • Конференція: «Реформа центрального теплопостачання: використання теплових насосів»
    За останні десятиліття кількість споживачів централізованого теплопостачання в Україні зменшилась удвічі. Цьому сприяли недосконала державна політика, відсутність належних ремонтних робіт, зростаюча заборгованість теплокомуненерго за газ та низькі тарифи. Це призвело до зношеності мереж, в яких втрати тепла подекуди сягають 20-30%. Чи варто Україні відмовлятися від центрального теплопостачання? Який європейський досвід можуть перейняти українські громади? Про […]
  • Центральне опалення в громадах: посібник для операторів
    Системи центрального теплопостачання в Україні побудовані ще за старими стандартами. Через це мережі та обладнання зношені, а регулювання вартості газу й теплової енергії державою унеможливлює зміни всередині сектору. Як наслідок, користувачі не отримують якісних послуг, а громади шукають можливостей для дотацій. Водночас системи центрального опалення та гарячого водопостачання є важливим ресурсом в Україні. Їхнє збереження […]
  • Розвиток відновлюваних джерел енергії у громадах – один із кроків до їхньої безпеки
    Післявоєнне відновлення України повинне базуватися на «зелених» принципах та засадах сталого розвитку. Відбудова у громадах вже розпочалася: муніципалітети розвивають відновлювані джерела енергії (ВДЕ), підвищуючи надійність електропостачання. Тому необхідно створити умови стимулу громад, що прагнуть мати власну ВДЕ-генерацію, забезпечити їм доступ до фінансування.    ГО “Екоклуб» спільно з громадами від початку війни змонтували п’ять сонячних електростанцій (СЕС) […]
  • Енергоефективне оновлення системи центрального опалення: теплові насоси
    Система центрального опалення в Україні не оновлювалася ще з радянських часів. Один із варіантів її модернізації – встановлення теплових насосів. Їхня робота зменшить собівартість одиниці виробленої енергії, а також залежність від використання газу.   Розповідаємо, яку вигоду отримують теплоенерго від встановлення теплових насосів у системах центрального теплопостачання, та які кроки у цьому напрямку вже роблять громади […]
  • Чому українським громадам важливо зберегти центральне опалення
    Розвиток центрального опалення в українських громадах особливо важливий під час післявоєнної «зеленої» відбудови. Це допоможе їм стати енергонезалежними,  зменшити витрати на енергоносії, створити робочі місця та відмовитися від використання викопних видів палива. Михайло Лук’яник, координатор проєктів Екоклубу, розповідає про переваги центрального опалення (ЦО) та як встановлені теплові насоси дозволять громадам заощадити кошти. Переваги розвитку ЦО […]