Конференція ООН зі зміни клімату COP27: що очікувати цьогоріч та з чим поїде Екоклуб – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Конференція ООН зі зміни клімату COP27: що очікувати цьогоріч та з чим поїде Екоклуб

Конференція ООН зі зміни клімату COP27: що очікувати цьогоріч та з чим поїде Екоклуб

Щороку людство потерпає від аномальної спеки, повеней, лісових пожеж та інших екстремальних погодних явищ. Усе це – наслідки зміни клімату. Міжурядова група експертів із питань зміни клімату (IPCC) стверджує, що вже 2050 року очікується стрімке підвищення температури на 1,5 °C. Як наслідок, зростатимуть періоди хвиль спеки, теплі сезони будуть довшими, а холодні – коротшими. 

Новий звіт Організації об’єднаних націй (ООН) про зміну клімату показує, що хоч країни і скорочують викиди парникових газів, проте цих зусиль недостатньо, щоб обмежити підвищення глобальної температури до 1,5 °C до кінця століття. Тож щороку для обговорень шляхів подолання зміни клімату та її наслідків відбувається масштабна кліматична подія  —  Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату (COP — Conference of the Parties). Залучені підписанти Рамкової конвенції ООН обговорюють прискорення виконання глобальних кліматичних дій щодо адаптації до зміни клімату та шляхи фінансування збитків.

Цьогоріч COP27 відбуватиметься в Єгипті. Представниці Екоклубу відвідають перший тиждень найважливішої кліматичної події року. Яка мета візиту Екоклубу та що цьогоріч очікувати від конференції?

Що таке COP та у чому важливість

Формально у Шарм аль Шейху відбудеться Зустріч сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Конвенцію прийняли 9 травня 1992 року. Учасниками стали 196 країн, що об’єднались навколо ідеї збереження клімату та обмеження людського впливу людської діяльності на клімат Землі.

Першою міжнародною угодою до Рамкової конвенції ОНН був Кіотський протокол (1997 рік). Кіотський протокол — це юридично оформлене зобов’язання для розвинених держав щодо скорочення викидів парникових газів до рівня 1990 року. Однак згодом, 2020 року, на заміну Кіотському протоколу з’явилася Паризька угода.

Паризька угода (2015 рік), на відміну від Кіотського протоколу, передбачає, що зобов’язання зі скорочення викидів парникових газів в атмосферу беруть на себе всі держави, незалежно від рівня їхнього економічного розвитку. Її основна мета — стримати столітнє підвищення температури в межах 1,5 °C, зменшуючи викиди діоксиду вуглецю в атмосферу.

Що обговорюватимуть цьогоріч

Цьогорічна конференція та переговори відбудуться із 6-го по 18-те листопада.  Головне питання кліматичних переговорів — пошук шляхів боротьби із втратами та збитками, спричиненими зміною клімату. Саймон Штілл, головний секретар ООН з питань клімату наголошує на основних робочих напрямках у межах цьогорічних переговорів:

“Чотири основні робочі напрямки – це пом’якшення наслідків зміни клімату, адаптація, фінанси та збитки – знайомі всім. Кожен напрямок має певні завдання, які необхідно виконати. Усіх їх об’єднує один головний принцип: необхідність термінових дій”.

Найбільше від зміни клімату страждають регіони, які зробили найменший вклад в посилення глобального потепління. Тож на COP27 обговорюватимуть зменшення викидів парникових газів різними країнами, адаптацію до наслідків зміни клімату, фінансову підтримку країн Глобального Півдня.

Делегації  країн-учасників двадцять сьомих кліматичних переговорів цьогоріч ставлять за мету розглянути створення фонду підтримки країн, що потерпають від наслідків зміни клімату. Згідно з вимогами Конвенції, Сторони-підписанти, що мають більше фінансових ресурсів, зобов’язані підтримувати матеріальною допомогою Сторони, які менш забезпечені та більш вразливі.

Серед важливих подій під час конференції – День адаптації до зміни клімату на СОР 27. Під час події зацікавлені сторони обговорюватимуть підвищення стійкості сільського господарства та продовольчих систем до несприятливих впливів клімату, питання продовольчої безпеки, захист прибережних районів, втрати та збитки, зменшення ризиків стихійних лих.

Делегації країн також обговорюватимуть підходи, політику та технології, щоб полегшити та заохотити країни до скорочення викидів парникових газів на Дні декарбонізації на COP. Нафтова, газова промисловості, виробництво сталі та цементу — промисловості з найбільшим вуглецевим слідом. Їхні викиди становлять понад 1/4 світових викидів СО2. Однією з цілей COP27 цього дня є привернення уваги до важливості декарбонізації цих секторів.

Особливу увагу на цьогорічній кліматичній конференції збираються приділити питанню гендерної рівності. Зміна клімату сприяє збільшенню гендерної нерівності, знижує здатність жінок бути фінансово незалежними, негативно впливає на соціальні та політичні права жінок:

“У більшості випадків гендерна нерівність означає більшу вразливість жінок  та інших незахищених верств населення до зміни клімату. Особливо це помітно у країнах, що розвиваються, економіка яких переважно базована на сільському господарстві, де традиційно задіяні жінки, які значною мірою залежать від природних явищ і катаклізмів”, — говорить Наталія Лушнікова, координаторка проєктів ГО “Екоклуб”.

День біорізноманіття на COP27 буде присвячений обговоренню та прийняттю важливих рішень, які можуть посприяти захищеності флори та фауни Землі. Зміна клімату вже впливає на біорізноманіття планети: страждають наземні та морські екосистеми. Тож ще одне завдання цьогорічних переговорів — знайти шляхи зменшення негативного впливу на рослинний та тваринний світ планети. 

Передостанній день COP27 запланований як День рішень. Подія дозволить представникам великих компаній, малого та середнього бізнесу, урядовцям та працівникам фінансових установ обмінятися ідеями та досвідом. Організатори кліматичної події переконані: це може стати поштовхом для потенційної співпраці та створення майбутніх союзів.

Календар тематичних днів та детальнішу інформацію про кожен день знаходьте за цим посиланням.

Екоклуб на COP 27: сонячна енергетика для українських лікарень

СОР27 — надважлива подія не тільки для всього світу, а й для України. Станом на початок жовтня, екологічні збитки України від війни становлять 36 млрд євро. Через повномасштабне вторгнення росії в атмосферу потрапляють мільйони тонн вуглецю, що неабияк впливає на зміну клімату.

Із початку вторгнення внаслідок російських обстрілів зруйновано або пошкоджено майже 40% об’єктів енергетичної інфраструктури України, повідомляє Міністерство енергетики. Тож Екоклуб спільно з Асоціацією Сонячної енергетики України збиратимуть кошти на встановлення сонячних панелей для українських лікарень. 

В умовах постійних перебоїв електропостачання медичним закладам надважливо мати резервні джерела живлення. Ми збиратимемо кошти для шести українських лікарень. Наша мета – зібрати 200 тисяч євро. Як тільки ми реалізуємо проект, лікарні з п’яти областей України отримають понад 200 кВт встановленої потужності кожна.

Ви також можете долучитися до збору, перейшовши за посиланням.

Де слідкувати за COP27

Звісно ж, на сайті Екоклубу та у соціальних мережах. Ми розповідатимемо про всі важливі новини, перебіг переговорів та їхню важливість для України.

Огляд кліматичної події також здійснюватимуть найбільші світові онлайн-медіа:

  1. United nations 
  2. The Guardian
  3. Argus Media
  4. Euronews
  5. Bloomberg

За діяльністю української делегації на COP27 також слідкуватиме Українська кліматична мережа, про що писатиме за цим посиланням.

Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.