16-17 грудня в Одесі проходив семінар-практикум «Ефективні рішення в енергетичній галузі України». На заході було обговорено успішні рішення в сучасній енергетиці України в державному та локальному масштабах.
Учасникам семінару презентували кращі практики та інструменти з підвищення енергоефективності й енергозбереження будівель. Зокрема, Дмитром Сакалюком, експертом Екоклубу, було представлено створення у місті Славута (Хмельницька область) такого фінансового механізму, як Револьверний фонд. За його допомогою мешканці міста мають можливість отримувати поворотні позики на впровадження у своїх помешканнях заходів з енергоефективності. Це перший в Україні Револьверний фонд для приватних будинків. Саме цей сегмент сьогодні є незаслужено забутим, переконаний експерт. Адже власники приватних будинків мають набагато більше можливостей їх термомодернізації, скажімо, аніж мешканці багатоповерхівок. До того ж такі будівлі мають значний потенціал в енергозбереженні. Детальніше про фонд.
Тема викликала серед учасників жваву дискусію. Представниками різних структур було визнано досвід створення фонду як позитивний. Свідченням цього було ряд звернень щодо отримання документів для можливої мультиплікації та відтворення фонду в інших містах.
Учасники семінару також ознайомилися із онлайн-калькулятором для розрахунку заходів з енергоефективності та їх окупності. Внісши дані про енерго-, тепло- та водоспоживання та відзначивши особливості свого будинку, кожен бажаючий зможе отримати перелік рекомендацій щодо того, як зменшити енергоспоживання свого будинку.
Семінар відвідав Святослав Павлюк, ключовий експерт та керівник команди проекту “Угода Мерів – Схід”. Він розповів присутнім про енергетичний баланс України та виклики, що стоять перед країною, у сфері енергоефективності. «Політика держави має полягати не в тому, як зробити газ дешевшим, а в тому, як зробити доступнішими програми з енергоефективності. Якщо імпортний газ подешевшає, різницю варто було б направити саме на термомодернізацію, на доступність кредитів, а не на зниження тарифів, інакше при наступному скачку ціни люди знов опиняться під ударом», – наголосив експерт.
«Сьогодні існує багато технічних та економічних можливостей відмовитися від традиційних експортованих енергоресурсів, – прокоментував Дмитро Сакалюк. – Цінність цього семінару якраз і полягає в тому, аби познайомити енергоменеджерів, людей, які працюють на місцях, з такими можливостями та один з одним. Знання про успішні практики та співпраця – це ті інструменти, за допомогою яких нам вдасться досягти реформування енергетичного сектору та реальної енергонезалежності для країни».
У заході взяли участь понад 40 енергоменеджерів, представників місцевого самоврядування з 10-ти міст України.
Захід організовано Екоклубом спільно з представництвом GIZ в Україні.