Авторка: Оксана Поль
Зміна клімату посилює загострення хвороб у людини та навіть провокує її передчасну смерть. Людський організм піддається впливу зміни клімату в результаті екстремальних погодних умов, а також через зміни в екосистемах – погіршення якості води, повітря та продуктів харчування, та інше. При цьому на ранній стадії вплив не є досить значним, але експерти прогнозують його збільшення у всьому світі. (1)
В Україні відчутні кліматичні наслідки, які вже мають негативний відбиток на здоров’ї людини, наприклад, за рахунок збільшення екстремальних погодних явищ, таких як спека влітку без нічного охолодження (так звані тропічні ночі). У такі дні при довготривалій спеці серцево-судинна система людини працює з максимальною ефективністю, а організм відчуває сильне навантаження. Особливо важко переносити спеку людям з інвалідністю, хронічними хворобами та особам похилого віку.
Тільки в Європі хвилі спеки забирають більше 3 000 життів на рік. (2) За оцінками Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, у Західній Європі жарким літом 2003 року через тепловий стрес померло 35 000 людей. (3) На жаль, поки в Україні статистично не фіксується смерть від зміни погодних явищ чи забруднення довкілля, тому дані по Україні не можуть бути представленими в цій статті. (6)
Демографічні зміни і зміна клімату – разом становлять перед суспільством серйозні проблеми та виклики. Тривалість життя населення в світі і в Україні збільшується, а разом з нею і число літніх людей, наслідки зміни клімату позначаються передусім саме на них. (5) У той же час щільність населення знижується: все більше і більше людей живуть самотніми. Самотні люди похилого віку є більш чутливими до кліматичних змін і саме вони під загрозою, тому, важливо попередити їх про про прихід жарких днів. (2)
Але як достукатися до цих людей, щоб під час аномальної спеки можна було проводити цілеспрямовану профілактичну роботу?
У Німеччині знайшли просте і ефективне рішення – “Тепловий телефон – зонд” (назва мовою оригіналу Hitzetelefon Sonnenschirm): монахині (дияконистки) і члени Ради у справах людей похилого віку телефоном інформують людей похилого віку про майбутній прихід теплової небезпеки. “Тепловий телефон – зонд” як пілотний проект у 2010 році розробили Кассельське регіональне управління охорони здоров’я та Будинок матері дияконисток у рамках адаптаційних заходів для Північного Гессена. Завдяки позитивним відгукам від людей похилого віку, в перший рік проєкту та з великим суспільним резонансом з літа 2011 року “тепловий телефон” був поширений на все місто. (2)
Основні цілі проєкту:
– вчасно отримати інформацію про насування теплового періоду;
– правильно оцінити індивідуальний ризик для здоров’я в спеку;
– мати можливість особисто проконсультувати про заходи захисту при аномальній спеці. (4)
Як працює “Тепловий телефон – зонд”?
У період з 15 червня по 31 серпня монахині і члени ради у справах людей похилого віку надають безкоштовно інформацію про всі теплові попередження 2-го рівня, які визначаються за даними німецької метеорологічної служби для міста Касселя.
Як правило, дзвонять між 8:30 і 12:00 годинами, телефонна послуга надається безкоштовно. Якщо протягом цього часу не додзвонилися, то відбувається ще максимально дві спроби зв’язатися. Після цього більше не буде ніяких спроб зателефонувати в день попередження. (7)
У зв’язку з вимогами законодавства про відповідальність – індивідуальна медична консультація по телефону неможлива. Однак, під час телефонної розмови волонтери звертають увагу на те, чи немає у їхнього співрозмовника ознак порушення здоров’я, також ведеться письмова реєстрація громадян. Під час первинної телефонної консультації працівники медичного закладу пропонують користувачам індивідуальну оцінку ризику. Якщо з’ясовується, що існує підвищений ризик по здоров’ю, пов’язаний зі спекою, то постраждалим пропонується подальше допоміжне обслуговування. Сюди входить індивідуальна консультація по телефону, а також детальна індивідуальна консультація з питань ризику в рамках профілактичного візиту додому. (2)
Планування і реалізація
Перше, що потрібно було зробити, це з’ясувати, в яких сильно навантажених теплом районах міста живуть багато людей похилого віку, тому що саме там особливо необхідні превентивні заходи. Для цього було проведено порівняння маломасштабних теплових і демографічних даних зі структурою житлових районів. Результатом стали зони ризику міста Касселя, на які орієнтувався проєкт. (4)
Перешкоди на шляху розробки і реалізації
“На жаль, хоча літні люди страждають більшою мірою, вони, як правило, дуже неохоче беруть участь в профілактичних заходах. Вони часто недооцінюють власну вразливість до ризиків, пов’язаних зі спекою”, – коментує Маркус Хеккенхан з Управління охорони здоров’я регіону Касселя.
Щодо критеріїв оцінки практики
Телефон працює: оцінка проведена науковим проєктом KLIMZUG, показала, що такий захід допомагає своєчасно попереджати людей похилого віку і є ефективним, запобігає небезпечним наслідкам. Особиста відданість і добровільна праця є основою “теплового телефону”, тому це легко реалізувати за доступною ціною, але вимагає високого ступеня зацікавленості і прихильності. “Позитивним побічним ефектом був також сам контакт з людьми похилого віку, які проживають на самоті, вони дуже високо оцінили соціальний контакт з працівниками теплового телефону”, – сказав Манфред Ауль, голова консультативної ради для літніх людей.(4)
З нагоди десятої річниці цього проєкту Кассельске регіональне управління охорони здоров’я провело опитування серед учасників телефонної служби, щоб з’ясувати, наскільки вони задоволені запропонованими послугами. Стало ясно, що особливо цінуються особисті контакти й індивідуальний підхід. Три чверті респондентів заявили, що крім попередження про спеку і рекомендацій про те, як справлятися з її приходом, для них важливіше за все особистий контакт по телефону. “Я відчуваю себе трохи в безпеці, і це дуже важливе почуття для мене. Є люди, які думають і все ще дбають про тебе”, – коментує один з учасників. (8)
Однак, зміна клімату має не тільки прямий вплив на наше здоров’я, але і непрямий. Підвищення температури створює ідеальні умови для поширення переносників хвороб. Кліщі, наприклад, розмножуються значно швидше, що, в свою чергу, підвищує ризик зараження бореліозом. Також збільшення кількості екстремальних погодних явищ може негативно вплинути на систему охорони здоров’я і ускладнити медичне забезпечення, тоді як послуги амбулаторного лікування повинні надаватися пацієнтам навіть під час сильної зливи, граду або шторму. (2) Медична система стоїть перед кліматичними викликами, котрі потрібно врахувати, оскільки захист здоров’я – це захист людського життя, саме тому її ефективність є особливо важливим критерієм.
Використані джерела:
1. Confalonieri U et al. (2007). Human health. In: Parry ML et al., eds. Climate change 2007 – Impacts, adaptation and vulnerability. Contribution of Working Group II to the Fourth Assessment Report of the IPCC. Cambridge and New York, NY, Cambridge University Press: 391–431.
2. Umweltbundesamt (2013): Handbuch zur guten Praxis der Anpassung an den Klimawandel. S.22-26. URL: https://www.umweltbundesamt.de/sites/default/files/medien/364/publikationen/uba_handbuch_gute_praxis_web-bf_0.pdf
3. Europäische Union (2020): Kühl bleiben: Wie Europa natürliche Lösungen zur Bekämpfung von Hitzewellen einsetzt. URL: https://europa.eu/euprotects/our-health/keeping-cool-how-europe-using-natural-solutions-fight-heatwaves_de
4. Klimawandel zukunftsfähig gestalten Nordhessen (o.J.): Prävention hitzebedingter Gesundheitsgefahren – das Hitzetelefon Sonnenschirm S.1-2.
5. Institute for Health Metrics and Evaluation Population Health Building/Hans Rosling Center (2020): Ukraine URL: http://www.healthdata.org/ukraine?language=41
6. Український центр суспільних даних (2020): Причини смерті в Україні, 2018 URL: https://socialdata.org.ua/death/
7. Stadt Kassel, documenta-Stadt; vertreten durch den Magistrat (2020): Hitzetelefon Sonnenschirm URL: https://www.kassel.de/buerger/gesundheit/gesundheitsfoerderung/inhaltsseiten-hitze/hitzetelefon-sonnenschirm.php
8. Nord Hessen Journal (2020): Zehn Jahre „Hitzetelefon Sonnenschirm“ – Teilnehmende wurden zur Zufriedenheit befragt.URL: https://nordhessen-journal.de/2020/09/29/zehn-jahre-hitzetelefon-sonnenschirm-teilnehmende-wurden-zur-zufriedenheit-befragt/
Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.