Зовні чи зсередини? Як? Чим? І скільки коштує? – утеплення стін у запитаннях та відповідях – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Зовні чи зсередини? Як? Чим? І скільки коштує? – утеплення стін у запитаннях та відповідях

Авторка статті – Ольгя Лящук

У зв’язку зі зростанням тарифів на опалення та всезростаючою кількістю встановлених будинкових (або навіть квартирних) лічильників тепла перед багатьма жителями багатоповерхівок постає питання утеплення стін своїх помешкань.

Ми спробували з’ясувати – які методи утеплення є найбільш ефективним і, що важливо,  доступними для міських жителів.

Передусім необхідно визначитися зовні ви будете утеплювати стіни чи зсередини.

 

 

Внутрішнє утеплення:

Плюси Мінуси
+ кімната швидше нагрівається – швидше охолоджується (особливо вночі)
+ можна виконати разом із внутрішнім ремонтом – на час ремонту треба переїжджати
+ можна зробити самому

 

– суттєво зменшує внутрішній розмір приміщення
+ єдиний варіант, коли змінювати фасад заборонено (наприклад, будівля має історичну цінність) – складна для виконання технологія для уникнення конденсату
  – стіна повністю промерзає  – адже теплоізоляція не дає їй нагріватися від внутрішнього тепла, що зменшу термін її експлуатації
  – необхідність додаткової вентиляції
  – помилки під час монтажу загрожують появою цвілі, та, навіть, руйнацією як елементів утеплення, так і самих стін

 Ольга, 34 роки: «Ми утеплювали зовнішні стіни зсередини. Я знаю, що краще робити це зовні, але для нас це було дорого. До того ж ми якраз робили ремонт – обшивали стіни гіпсокартоном, тому між стіною та гіпсокартоном поклали утеплювач. Зараз слідкуємо, щоб ніде вологості не було (нам сказали, що це найбільша проблема). Вже три роки так живемо, поки що все нормально. І так, стало тепліше набагато, градуси на 2-3. Зимою в квартирі температура біля 24, деколи і 25, для нас це навіть забагато. Ремонт робив чоловік сам, то ми тільки на матеріали витратили гроші».

 Зовнішнє утеплення:

Плюси Мінуси
+ довше зберігає тепло (приміщення лишається теплим) – довше прогрівається
+ стабільна температура – неможливо здійснити власними силами в багатоповерхових будинках
+ вирішення проблеми герметизації швів у панельних будинках – «клаптикове утеплення»*
+ збільшує термін служби стін, оскільки створює шар захисту від дії зовнішніх факторів  

змінює фасад будинку, що може бути як плюсом, так і мінусом

*«Клаптикове утеплення» – коли утеплюється одна (або дві-три) квартири, а не весь будинок. На жаль, це явище доволі поширене, хоча приносить з собою ряд проблем. Найбільша з них – активна руйнація стіни на стику утепленого та неутепленого фасаду, що відбувається  через різницю температур та конденсації вологи. Таке утеплення також може сприяти утворенню плісняви (можливо, не у вас, а у вашого сусіда, але від цього не легше). Крім того, воно обходиться дорожче в перерахунку на окрему квартиру та й виглядає зовсім неестетично.

Утеплення

Саша, 32 роки: «Ми квартиру утеплили ще 3 роки тому. Десь в 10 000 гривень вклались, але дуже хотіли якісно. Робили хлопці, вже не пам’ятаю хто саме. Ну то нам тепло. Лічильника нема в нас, але хоч тепло. До того було дуже холодно – ледве 18 було зимою. А тепер і влітку не так гаряче. Ну і я не чув, що не можна окремо квартири утепляти. В нас сусіди, наприклад, не захотіли, то ми самі зробили».

Варто зазначити, що «клаптиковим утепленням» не вважається утеплення однієї стіни будинку повністю, якщо утеплення відбувається із ретельним дотриманням технології. Це може бути доцільним, якщо, наприклад, будинок розташований так, що одна його стіна зазнає значного впливу вітру. Або якщо це панельний будинок і лише на одній його стіні багато негерметичних швів між панелями.

Ніна, 65 років: «В нас ОСББ, то наш голова минулого року утеплив одну стіну. Там дуже холодно зимою було, вікна в них пластикові стоять, а в хаті холодно. А мене на іншу сторону виходить квартира – то в мене тепло. То скидалися тільки ті, хто з тої сторони живе. Ми платили лише по 400 грн, щоб знизу та зверху утеплили (напевне, мова йде про цоколь та горище – прим. автора). То в них цю зиму тепло було! І нам по лічильнику стало трохи менше платити, не знаю, чи це з цим пов’язано, чи зима тепла».

Як бачимо, внутрішнє утеплення багато в чому програє зовнішньому. Хоча є випадки, коли зовнішнє утеплення неможливе – насамперед, це стосується історичних будівель, де зміна зовнішнього вигляду фасаду заборонена з огляду на збереження історичної пам’яті.  Але, погодьтеся, таких будинків – одиниці.

Другою перепоною може бути технічна неможливість виконати фасадні роботи – наприклад, на першому поверсі знаходиться магазин або сама конструкція будинку містить такі архітектурні нюанси, що перешкоджають змінам фасаду. Такі випадки розглядаються окремо і, як правило, рішення все ж знаходиться.

Отже – порада: намагайтесь максимально сконцентрувати свої сили на організації зовнішнього утеплення. Ідеально – зібратися всім будинком або хоча б під’їздом. Тим більше, що зараз існує ряд різних фінансових ініціатив, які підтримують прагнення людей до теплозбереження. (Детальніше про це – нижче.)

Пінопластове утеплення

Тепер варто замислитися про вибір матеріалів. Загальна порада – зверніться до спеціаліста з утеплення, особливо, якщо йдеться про зовнішнє утеплення. Він зможе врахувати всі нюанси, що є дуже важливими, порадить, яку товщину утеплювача вам необхідно обрати і який саме підходить найбільше.

Нижче наведемо приклади найбільш популярних матеріалів/методів утеплення. Тут важливо пам’ятати, що у вартість утеплення входить не лише один цей матеріал, а й штукатурки, профілі, фарби, дюбеля та інше – залежно від обраного методу утеплення. Тому до вартості самого матеріалу необхідно додавати і вартість усіх необхідних складових технологічного процесу.

МАТЕРІАЛИ:

Мінеральна вата – не підходить для внутрішнього утеплення – її мікрочастинки можуть виділятися в повітря та провокувати ряд захворювань. Нестійка до вологи, але практично не горить. Виконати утеплення може лише професіонал. Має гарні паропроникні властивості, що для утеплення квартири може бути як плюсом, так і мінусом.

Скловата – в принципі має подібні властивості до мінеральної вати, але коштує дешевше. Головний її мінус – з часом вона дає усадку. Також під час монтажу через крихкість волокон скловати необхідно ретельно дотримуватись норм техніки безпеки.

Вартість супроводжуючих матеріалів становить біля 30 грн/м2.

Виробник Товщина Розмір/кількість Ціна, грн
Мін вата Мастер 100 мм 0,6*1 (6шт, 3,6 м2) 104,95
Мінвата Rockwool 100мм 0.6*1. (10шт, 6 м2) 405,00
Мінвата Мастер-GREEN 100 мм 0.6*1 (6шт 3,6 м2) 135,00
Скловата Isover 50 мм 1220*6150*2шт (20.01 м2) 280,00
Ізоват 135 Плита мінеральна 100 мм 0.6*1 (2шт 1,2 м2) 159,00

Пінопласт – перевага пінопласту в його ціні і добрій теплопровідності, також він стійкий до впливу вологості. Але головний його недолік – горючість та відносна недовговічність. Також гризуни можуть облаштовувати собі нори в ізоляції.

Пінополістирол – для внутрішнього утеплення один з найкращих матеріалів. З мінусів – низька звукоізоляція. Може також застосовуватись і в зовнішньому утепленні. Під час вибору цього матеріалу, спробуйте відшукати плити зі східчастим краєм – тоді, можливо, виконати монтаж взагалі без щілин.

Виробник Товщина Розмір Ціна, грн
Пінопласт Євробуд 5 см лист 100см*50см 15,00
Пінопласт Ферозіт 5 см лист 100см*50см 16,95
Пінопласт Століт 5 см лист 100см*50см 14,53
Екструдований пінополістирол Техноплекс 5 см лист 120см*60см 80,00
Екструдований пінополістирол Екоборд 5 см лист 120см*60см 73,00

 

 

 

Пінополіуретан (http://www.ppu21.com.ua/) – легкий у виконанні матеріал, він спінюється під час нанесення на поверхню і не потребує каркасних конструкцій, а значить зводяться до мінімуму містки холоду (зазвичай, це металеві кріплення каркасу до стін).  Виконання робіт можливе лише професіоналами з відповідним обладнанням.

Тепловер http://teplover.ua/ – відносно новий матеріал – це штукатурка на основі вермікуліта. Її переваги – довговічність та негорючість, з мінусів – ціна та порівняно складніша технологія нанесення. До того ж з утепленням однієї квартири можуть виникнути технологічні складнощі – такі випадки розглядаються окремо спеціалістами компанії.

Рідка керамічна ізоляція http://tsmceramic.com.ua/articles/1.html – може застосовуватися і внутрішньо, і зовнішньо. Головні переваги – не горить, є порівняно екологічною та може бути виконана своїми руками, без залучення фахівців.

Зараз все більшу популярність набувають екологічні матеріали для утепленння – наприклад, солома та очерет з глиною, панелі з очерету та гіпсові панелі і т.д. Інформацію про такі матеріали можна отримати, наприклад,  з посібника «Утеплення будинку: комфорт та економія», виданого «Екоклубом»: http://ecoclubrivne.org/%D0%BD%D0%B0%D1%88%D1%96-%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97/

Головним недоліком таких матеріалів є складність у пошуку виконавця робіт та, власне, купівля. Але утеплити квартиру екологічними матеріалами все одно цілком реально.

GE POCKET CAMCORDER

Коли ви визначились як (внутрішньо чи зовнішньо) і яким матеріалом плануєте утеплити своє помешкання, необхідно дізнатися вартість таких робіт.

В принципі, ціни на роботи з утеплення на ринку приблизно однакові і не дуже сильно відрізняються у різних фірм.

За роботу з пінопластом з вас візьмуть найдешевше – від 90 грн/м2 без декоративних робіт, з декоративним облаштування фасаду (так би мовити «під ключ») вартість зростає до 130-150 грн/м2.

Утеплення скловатою або мінеральною ватою обійдеться трохи дорожче – від 150 до 200 грн/м2.

Найдорожче обійдеться утеплення тепловером – від 230 грн/м2.

А чи можна якось зекономити?

В Рівному, як і в деяких інших містах України, діє декілька державних програм з відшкодування частини вартості утеплення. Програми є як для громадських організацій (мешканці будинку мають об’єднатися в організацію), так і для ОСББ. З Порядком отримання відшкодування від Рівненської міської ради на утеплення багатоквартирних будинків через створення громадської організації можна ознайомитись за цим посиланням – . http://ecoclubrivne.org/refund-order/. У рамках цієї програми відшкодовується  50% вартості проекту.

Валентин, 56 років: «У нас ОСББ, то наш голова почув про міську програму, де половину платило місто, і ми утеплили будинок. Скидались десь по 3500 грн. Чи буде тепліше – побачимо взимку. Надіємося, що платити за тепло будемо менше».

Також у деяких банках існують спеціальні програми кредитування утеплення будинків та квартир. Наприклад, «Ощадбанк» надає кредит в розмірі від 1000 до 50000 грн строком до 3 років під 25%. На ці кошти можуть бути придбані матеріали для утеплення http://www.oschadbank.ua/ua/private/loans/programs/energy/. При чому держава компенсує 30% кредиту на утеплення квартири або індивідуального будинку) та 40% на утеплення багатоквартирних будинків ОСББ або ЖБК. У випадку, якщо заявник отримує субсидію на сплату комунальних послуг уряд відшкодовує 70% кредиту.

Тому варіанти – є.

Теплої Вам зими!