Андрій Мартинюк, виконавчий директор Екоклубу, звернувся до представників урядів та громадських діячів країн Європи та Північної Америки із закликом відновлювати добробут планети з урахуванням справедливого енергетичного переходу та збереження клімату.
5 травня 2022 у рамках підготовки до міжнародної зустрічі “Стокгольм 50+” “Здорова планета для загального процвітання” відбувся діалог лідерів та панельна дискусія “Ключові повідомлення із регіонів”. До заходу долучилися понад 160 учасників.
Під час свого виступу Андрій Мартинюк зосередився на ризиках через залежності від викопного палива (зокрема, російського), небезпеці для світу ядерного тероризму (як приклад, захоплення та обстріл найбільшої у Європі Запорізької АЕС) та необхідності відбудовувати як Україну, так і планету, керуючись принципами сталого розвитку – з чистою, безпечною енергетикою, відновленням природи та збереженням клімату.
Тези Андрія під час виступу на панельній дискусії:
“На мій превеликий жаль, я повинен почати з того, що зараз нам потрібно не лише відновлення від COVID-19, а й від російської військової агресії в Україні. Представники суспільства багатьох країн нашого регіону взяли участь у «Підготовчій зустрічі ОГО «Стокгольм +50», яка відбулася в понеділок. Війна в Україні була однією з головних тем. Наведу основні озвучені тези.
– Про якесь відновлення під час масштабної війни в Україні не може бути й мови. Російські війська вбили десятки тисяч українців, зруйнували тисячі будинків, лікарень і шкіл, знищили все місто Маріуполь та багато інших муніципалітетів. Рада безпеки ООН повністю не діє. Війна також підриває основи енергетичної та продовольчої безпеки багатьох країн.
– Війна стала можливою завдяки багаторічному експорту російського викопного палива. Повна заборона на викопне паливо має бути включена в заходи з відновлення. Крім того, така заборона, ймовірно, прискорить перехід на відновлювані джерела енергії і, таким чином, сприятиме досягненню цілей Паризької угоди щодо клімату.
– Захопивши дві АЕС і запускаючи ракети над іншими АЕС, Росія по суті займається атомним тероризмом. Ця країна також чітко демонструє, що ядерна енергетика небезпечна і не може бути включена до заходів з відновлення після Covid або захисту клімату. Більше того, Росія явно погрожує розгорнути ядерну зброю, що не можна вибачити.
– Війна вже призвела до збільшення військових бюджетів. Це ще більше посилює проблеми нерівності. Підтримка та фінансування після COVID-19 спрямовується в основному на сектори, де переважають чоловіки, такі як озброєння, інженерія та транспорт, тоді як ті, хто перебуває на передовій кризи Covid, працівники сфери охорони здоров’я та освіти – переважно жіночі сектори – не отримали необхідної підтримки.
– Малі та середні виробники безпечних продуктів харчування для місцевого споживання, які турбуються про ґрунт і воду, повинні бути підтримані в рамках відновлення продовольчої безпеки. Це також зменшить викиди парникових газів, не перевозячи їжу на великі відстані. Відбудова України потребує масштабних інвестицій у зелену інфраструктуру, енергоефективність та відновлювані джерела енергії, що також має бути у центрі уваги програм відновлення Covid.
– Відновлення має відбуватися з урахуванням стану навколишнього середовища, який має бути добре задокументований. Військові дії призводять до руйнування навколишнього середовища. У деяких випадках ми можемо говорити про злочини проти природи, які також називають «ЕКОЦИД», коли йдеться про забруднення річок токсичними вугільними стоками, спалення заповідників, збільшення радіоактивних викидів з чорнобильського «червоного лісу» або величезні викиди забруднюючих речовин від нападів Росії на підприємства.
– Необхідно враховувати вже впроваджені відновлювальні заходи. Для цього необхідно провести дослідження, у тому числі соціальний та гендерний аналіз. Необхідно використовувати базу даних ОЕСР щодо заходів з відновлення.
– Участь громадськості є важливою на всіх етапах відновлювальних заходів.
“«Стокгольм+50» – міжнародна зустріч Генеральної Асамблеї ООН, яка ось уже вп’ятдесяте відбудеться у Стокгольмі (Швеція) 2-3 червня 2022 року. 50 років тому уряди вирішили співпрацювати в галузі навколишнього середовища, створивши програму ООН з навколишнього середовища. З тих пір багато країн мають екологічні міністерства та почали співпрацювати у сфері сталого розвитку та кліматичних заходів, – розповідає Андрій. – У червні Швеція проводить глобальну зустріч із багатьма зацікавленими сторонами, щоб вивчити досвід цих 50-ти років і сподіватися на майбутнє. Участь у дискусіях на таких майданчиках дозволяє висвітлювати назагал ті злочини проти людей та природи, екоцид, який відбувається сьогодні в Україні. А також говорити про якісне відновлення країни опісля цього та пріоритети в розбудові кращого, безпечного майбутнього для планети та людства, яке обов’язково має базуватися на дбайливому ставленні до природи та безпечній енергії”.
Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.