Розвиток відновлюваної енергетики – питання національної безпеки та надійності електропостачання в Україні  – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Розвиток відновлюваної енергетики – питання національної безпеки та надійності електропостачання в Україні 

Розвиток відновлюваної енергетики – питання національної безпеки та надійності електропостачання в Україні 

Росіяни атакували енергетичні об’єкти в усіх областях країни. Продовжують руйнувати підстанції, об’єкти вітрової та сонячної генерації. Один із наслідків масових обстрілів – неможливість передати електроенергію із західної у східну частину України. Тож питання розвитку децентралізованих об’єктів відновлюваної енергетики (ВДЕ) в українських громадах особливо важливе.  

 “Розподілені потужності генерують електрику там, де її споживають. Окрім того, їх важче зруйнувати ракетами, ніж об’єкти централізованої енергетики”,  – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко на конференції Berlin Energy Transition Days учора, 29 березня.  

Нарощування розподіленої генерації з ВДЕ разом із підвищенням ефективності використання енергії – це відповідь як на російські ракетні удари, так і на кліматичну кризу.  Тобто, це внесок у зелену повоєнну відбудову України, яку потрібно розпочинати вже зараз. Адже саме хворобливе споживання нафти, газу та вугілля спричинило кліматичну кризу та уможливило повномасштабний напад росії. 

Незважаючи на військовий стан, українським громадам уже зараз вигідно розвивати ВДЕ. Вартість електрики від сонячних електростанцій (СЕС) у 5-7, інколи у 10 разів менша, ніж електрики від дизельних генераторів. Робота СЕС не залежить від постачань викопних видів палива, установки прості в експлуатації та працюють усередньому 20 років. Серед недоліків – їх не можна ввімкнути вночі, як-от генератори, а ще вимагають високих початкових інвестицій. 

«Нам потрібно продовжити розвивати реформу децентралізації – найбільш успішну з усіх коли-небудь реалізованих в Україні. Щоб це стало можливим, необхідно посилювати спроможність органів місцевого самоврядування (ОМС) розробляти та впроваджувати проєкти сталої енергетики. 

Розвиток спроможності ОМС повинен стати обов’язковою частиною будь-яких заходів із відновлення”, – наполягав виконавчий директор Екоклубу Андрій Мартинюк під час виступу на форумі Cooperation Dialogue: The forum for energy and climate partnerships. 

Андрій Мартинюк також наголосив, що доступ громад до фінансування та підтримки має бути однією зі складових розвитку децентралізації енергетики в Україні: 

Це повинно відбуватися на основі зрозумілих та чітких критеріїв, а не вищої політичної волі.  Мовиться не лише про грантову підтримку, а й доступні, вигідні та довготривалі кредити», – додав він. 

Berlin Energy Transition Days – конференція, яка відбувається 28-30 березня у Берліні, Німеччині.  Під час неї міністри та делегації із понад 60 країн світу беруть участь у дискусіях з представниками бізнесу, науки та громадянського суспільства.  

Серед тем для обговорень – як прискорити глобальний енергетичний перехід та докласти узгоджених і глобальних зусиль для побудови стійкої, безпечної і незалежної системи енергопостачання. Більше за посиланням.

Публікація видана у межах проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.