Рівненські депутати відмовилися від створення Револьверного фонду від Асоціації енергоефективних міст України. На сесії міської ради 26 жовтня вони не проголосували за виділення з бюджету громади п’яти мільйонів гривень. Це означає, що жителі багатоквартирних будинків не зможуть отримати кошти на роботи з утеплення та модернізації. А тому продовжуватимуть сплачувати великі рахунки за тепло. Також його створення дозволило б розвивати місцеву економіку. За нашими підрахунками, лише цього року Рівненська громада змогла б залучити у бюджет 2-3 мільйони гривень.
Револьверний фонд – це інструмент поворотної фінансової допомоги для багатоквартирних будинків від Асоціації енергоефективних міст України (АЕМУ), за яким жителі можуть отримати кошти на енергоефективні проєкти. Він також може надавати безкоштовні позики місцевим комунальним підприємствам на відновлення пошкодженої інфраструктури, придбання генераторів тощо. Інструментом вже скористалися Новогродівка, Краматорськ, Ковель та Новояворівськ, Костопіль, а невдовзі – Кам’янець Подільський.
«Така допомога стала б суттєвою для ОСББ, які планують завершити багатомільйонні проєкти. Їхня реалізація принесе не лише користь співвласникам: із використання кожного мільйону велика частка надійде у вигляді податків до міського бюджету. Але місто вирішило по-іншому», – говорить Михайло Лук’яник, координатор проєктів Екоклубу.
Ще до відкритого вторгнення декілька рівненських ОСББ скористалися можливостями програми «Енергодім» від Фонду енергоефективності – взяли кредит на утеплення та модернізацію будинків. У таких будинках споживання тепла подекуди зменшилося на 50%. Зовнішній вигляд будівель покращився, а вартість житла суттєво зросла.
“Після початку війни кредитування призупинилось. Співвласники будинків не можуть почати роботи, оскільки зібрати відразу потрібно всю суму, а це – 20, 30 чи 50 тисяч гривень із однієї квартири. Поява револьверного фонду цю проблему могла б вирішити, і будинки успішно завершили б усі роботи ще до початку морозів”, – наголошує Михайло Лук’яник.
Як працює Револьверний фонд
1) Міська рада приймає рішення про участь міста в програмі револьверного фонду, підписуюючи договір. Громада перераховує кошти для надання безкоштовних позик. Лише міська рада через створену нею конкурсну комісію вирішує кому, для чого та на який термін позичати кошти з цього рахунку.
2) Адміністративне обслуговування роботи фонду, провадження відповідної документації здійснює офіс АЕМУ – на підставі ухвал міських рад приймає від громад та видає позичальникам гроші, контролює їхнє цільове використання. Цю роботу офіс виконує за власні кошти, призначені для статутної діяльності.
3) Позичальники отримують поворотну допомогу безоплатно на термін до 12 місяців чи більше. Відразу через місяць, опісля повернення першої частини позики, цими коштами може скористатися наступний заявник.
4) Громада-учасник може будь-коли безперешкодно повернути собі всі вкладені у фонд кошти.
Що далі
Рівненська міська рада відклала розгляд питання про створення револьверного фонду на невизначений час. Місто пообіцяло надати альтернативу запропонованому рішенню.
Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.