Джерело: Еко.Район
Забруднення повітря щорічно призводить до приблизно семи мільйонів смертей у всьому світі. Україна є однією з країн, яка від забруднення повітря страждає найбільше в Європі.
Згідно з дослідженнями, близько 10% втрат здоров’я в Україні пов’язано із забрудненням повітря. Це означає близько 43 000 передчасних смертей і майже один мільйон людей з інвалідністю. Ці дослідження зроблені в період до масштабної війни в Україні. З урахуванням наслідків бойових дій цифра точно буде іншою – більшою.
Саме тому законодавство ЄС вимагає гарантій про добру якість атмосферного повітря та запроваджує механізми моніторингу і контролю за забрудниками.
Основу законодавства ЄС становить директива про якість атмосферного повітря та чисте повітря для Європи. Згідно з Угодою про асоціацію Україна зобов’язалася наблизитись до неї. Цей процес Україна почала з 2019 року. Кожна область розробила свою програму управління якістю повітря та розпочала моніторинг. У тому числі й Рівненщина.
Станом на листопад 2023 року на Рівненщині працює чотири державних та дев’ять громадських пунктів моніторингу повітря.
Як ця система влаштована та чи відповідає вона стандартам ЄС, дізнавався Еко.Район.
Як на Рівненщині моніторять повітря
Процес імплементації Директиви ЄС про якість атмосферного повітря Україна розпочався з аналізу наявних мереж спостережень. Експерти виявили, що вся система потребує повної модернізації. Тож почали розробляти програми для вирішення ситуації. Директива передбачає зонування, то ж територію України розділили на зони та агломерації.
Таким чином виокремили Рівненську зону та розробили програму на 2022 – 2026 роки, відповідно до якої на Рівненщині мають змінити застарілі підходи на сучасні. Ці зміни мають торкнутись збору, оброблення та аналізу інформації про повітря, щоб експерти, контрольні органи та прості громадяни могли в моменті відстежувати реальний стан якості повітря з усіма змінами та небезпечними проявами.
На сьогодні на Рівненщині працює чотири державних точки моніторингу: три пости у Рівному та станція у селі Городок. У Городку станцію встановило підприємство «Кроноспан-Рівне» на вимогу громадськості. Нею розпоряджається місцева влада. Ще дві точки планують ввести в експлуатацію: у Рівному та Костополі.
«На жаль, дані таких постів не завжди є актуальними в реальному часі: немає єдиної системи моніторингу, яка б відображала релевантні дані для населення, на які можна було б оперативно реагувати, наприклад, під час аварійних ситуацій, наднормових викидів речовин і ін. Більшість державних постів є застарілими і потребують технологічного оновлення. Проби повітря з постів моніторингу відбирають двічі-тричі на день вручну», – розповідає Юлія Квітка, експертка ГО «Екоклуб».
Паралельно громадські організації запустили свій моніторинг. Жителі сіл чи міст за запитом до громадських організацій або ж самостійно встановлюють пункти моніторингу на житлових будівлях, офісних приміщеннях, школах, церквах тощо.
Мережа постів громадського моніторингу є більш розгалужною в Україні та дозволяє контролювати повітря у невеликих населених пунктах.
Завдяки цьому жителі області отримують інформацію про забруднення повітря формальдегідом, оксидом азоту, пилом, дізнаватимуться про рівень радіації онлайн у режимі реального часу.
«Пости громадського моніторингу якості повітря – це сучасні інструменти оцінки повітря, які самостійно та незалежно від держави встановлюють усі охочі. Порівнюючи із державним моніторингом у Рівному, такі пости дозволяють оперативно дізнаватися інформацію про стан повітря, показують достовірні дані за кількома основними забруднювальними речовинами у режимі реального часу», – каже Юлія Квітка.
Розвиток мережі постів громадського моніторингу повітря на Рівненщині заклали ГО «Екоклуб» разом з міжнародним проєктом «Чисте повітря для України» за підтримки чеської громадської організації «Арніка».
На Рівненщині сьогодні функціонує дев’ять точок громадського моніторингу повітря.
Юлія Квітка каже, що наразі необхідна для якісного дослідження кількість станції є лише у Рівному, проте вони систематично потребують технологічного обслуговування.
«Нині існує кричуща необхідність встановлення автоматизованих постів моніторингу повітря у Квасилові, Здолбунові, Зорі, Костополі, Варковичах і інших населених пунктах, де потенційно можливе забруднення атмосферного повітря через виробничі підприємства», – каже екологиня.
Як збирають дані та що досліджують станції моніторингу повітря на Рівненщині
Збір та аналітику даних щодо повітря проводить Департамент екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації та подає щоквартальні звіти. Є також інтерактивні карти Державної установи «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
Крім того, інформацію мали б оприлюднювати на сайті Рівненського гідрометеоцентру, проте такої актуальної інформації немає.
Дані громадського моніторингу легко знайти на платформах Eco-City, SaveEcoBot, ЛУН. Це онлайн-карти, де в режимі реального часу люди можуть бачити, чим дихають.
Пости громадського моніторингу вимірюють дрібнодисперсний пил, чадний газ, оксид азоту, аміак та озон.
Прилади можуть вимірювати специфічні для певної території забруднювальні речовини: до прикладу, формальдегід, який необхідно вимірювати біля деревообробних підприємств, рівень радіації біля атомних станцій.
Регулювати ситуацію із забрудненням повітря може Держекоінспекція. Інспектори мають повноваження відбирати проби та вимірювати показники складу та властивостей викидів.
Крім того, в Україні мав би здійснюватись державний облік підприємств, установ, організацій та підприємців, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і на стан атмосферного повітря
Але, як розповідає Юля Квітка, такий облік не ведуть, або ж він не є систематичним, окрім того, доступ до такої інформації закритий для громадськості в актуальному часі.
Чи готове українське повітря до членства в ЄС
Директива ЄС про чисте повітря вимагає від України сьогодні насамперед забезпечення технічної спроможності проведення моніторингу якості атмосферного повітря. Однак, як розповідає екологиня, більшість обладнання, зокрема на Рівненщині, застаріле і потребує фінансування.
Ще одна вимога ЄС: встановлення системи інформування громадськості. Мова про створення єдиної платформи з актуальними онлайн-даними щодо стану атмосферного повітря у релевантних локаціях: поблизу підприємств, СЗЗ, місцях скупчення людей, дитсадків і шкіл, рекреаційних зон, житлових масивів.
І ще одна вимога – оцінка якості атмосферного повітря та провадження заходів щодо його покращення.
За словами експертки, має бути розроблена програма з покращення якості атмосферного повітря, яка б приводила до відповідальності потенційних забруднювачів за порушення, а також передбачала відкритий моніторинг та контроль за якістю повітря.
«Наразі, багато гіперактивних карт – побудовані на застарілих даних, поки ця інформація не буде відкритою і доступною для громадськості у місцях потенційного забруднення в актуальному часі, перспективи наблизитись до вимог ЄС віддалені», – каже Юлія Квітка.
До прикладу, такі країни як Словаччина та Польща змогли привести своє законодавство щодо управління якістю повітря до вимог ЄС за два роки. Сьогодні ці країни працюють над покращенням якості повітря: обмежують використання старих котлів, зменшують використання транспортних засобів з великим рівнем викидів, а також зобов’язують до озеленення територій.
Як ініціювати встановлення станції
Поки Україна на початковому етапі імплементації директиви, розповідаємо, за яким принципом відбувається встановлення станцій моніторингу.
По-перше, це станції встановлюють за запитом громади, а також за наближеністю до забруднювачів. Якщо станцію встановлює орган місцевої влади – проводиться дослідження та обґрунтування вибору місця встановлення: рельєф, потенційні забруднювачі, пішохідний трафік і ін.
Отримати станцію моніторингу можна в рамках програми «Чисте повітря для України». Для цього треба заповнити анкету.
Також можна придбати станції безпосередньо у магазині BeeGreen.
Станцію моніторингу може встановити будь-який житель Рівненщини самостійно, або ж за сприяння ГО, чи звернувшись до місцевої влади з відповідним проханням.
Згідно з програмою державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря на 2022 – 2026 роки Рівненської зони, на проєкти з управління якістю повітря передбачена сума 30 084 гривень, зокрема: з державного бюджету – 27 386 гривень; з обласного бюджету – 1098 гривень та з бюджетів місцевого самоврядування – 1600 тисяч гривень.