Сонце та біомаса для енергонезалежності Чорткова – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонце та біомаса для енергонезалежності Чорткова

Щороку середньостатистичне місто з населенням 35 тис. осіб витрачає понад 10 млн грн на оплату енергоресурсів для бюджетних будівель. Ще близько 20 млн грн мешканці витрачають на опалення будинків. Ці гроші майже повністю та безповоротно виводяться із громади.

Ключовий інструмент утримування десятків мільйонів гривень у місцевому бюджеті та забезпечення добробуту членів громади – розвиток місцевих відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Екоклуб проаналізував потенціал ВДЕ для Чорткова – міста, яке взяло на себе зобов’язання перейти на використання лише відновлюваних джерел енергії до 2050 року.

З огляду на кліматичні умови та географічне розташування міста Чортків, серед різних видів відновлюваних джерел енергії (сонце, вітер, вода, біомаса, геотермальна енергія) найбільш простим та технічно доступним є використання енергії сонця та біомаси.

Загальне споживання енергоресурсів Чортковом в 2016 році становило 204,74 тис. МВт·год, з них найбільше це природній газ 125, 49 тис. МВт·год. Для його заміщення в Чорткові можна використовувати деревне паливо та паливо з рослинних відходів. Енергетичного потенціалу лише рослинних відходів, які поновлюються щорічно, достатньо для покриття поточного споживання газу.

Щодо сонячної енергії – для м. Чортків показник середньорічної кількості сумарної сонячної радіації, що надходить на 1 м2 поверхні, за даними PVGIS17 складає 1060 кВт·год/м2. Це один з найменших показників на території України, проте цілком достатній для ефективного використання доступної сонячної енергії.

Розрахунок теоретичної потужності СЕС на невикористаних землях запасу в Чортківському районі

Реалізація проектів сонячної енергетики можлива як на незалучених земельних ділянках, так і на дахах будівель усіх форм власності. Найбільш привабливими є великі площі ділянок чи дахів, оскільки вагому частку вартості сонячної електростанції займають роботи з проектування та підключення, які для станцій малої потужності можуть бути надто дорогими для забезпечення прийнятних термінів окупності.

Теоретично доступний потенціал наземних СЕС, що можна розмістити на землях запасу в Чортківському районі, становитиме 5691 МВт. Ця величина є дуже приблизною і враховує лише землі запасу, що не використовуються, та не враховує землі, які зараз використовуються для ріллі або є приватною власністю.

На основі проведеного аналізу дахів деяких шкіл та дитсадків м. Чорткова з плоскими дахами загальною площею 12 194 кв. м була попередньо проведена оцінка теоретичної потужності СЕС, що може бути споруджена на даху 1 707,3 кВт. Реальна потужність може бути значно меншою та залежати від географічних параметрів розташування об’єкту, затінення деревами, сусідніми будівлями, іншими елементами конструкції будівлі. Так, для школи з найбільшою площею даху (5480 кв. м) розрахункова встановлена потужність змодельованої станції склала 202 кВт, що в 4 рази менше, ніж теоретична. Це пояснюється конструктивними особливостями даху.

Практична реалізація проектів використання відновлюваних джерел енергії залежить від багатьох факторів: можливості залучення інвестицій, наявності вільних ділянок, можливості підключення до мереж, технічних обмежень тощо. Всі ці особливості мають бути враховані під час планування подальшого використання потенціалу місцевих відновлюваних ресурсів.

Втім найпершим кроком у переході на ВДЕ, наголошують активісти Екоклубу, має бути скорочення енергоспоживання. Реалізація базових енергоефективних заходів в будівлях (утеплення стін, горища, встановлення автоматичної регуляції подачі тепла тощо) зменшує енергоспоживання на 30-40 %.

Загалом проведений аналіз свідчить про те, що потенціал відновлюваних джерел енергії, доступних для використання в місті Чортків, значно перевищує поточне споживання енергоресурсів.

Завантажити аналіз потенціалу ВДЕ Чорткова