test

loader-icon
loader-image

Рівне одне із перших міст в Україні, яке ще задовго до теплих кредитів, задовго до інших державних програм співфінансування розпочало підтримку, можна так сказати, ОСББ-шного руху”, – розповідає Михайло Лук'яник, регіональний представник "Фонду енергоефективності".

У 2009 році стартувала “Програма ПРООН”, яка нині має назву “Муніципальна програма сталого розвитку” (МПСР). На думку експерта, саме ця програма стала хорошим “плацдармом” підготовки ОСББ до подальших державних програм “Теплі кредити” та “Енергодім”.

Ціль програми була дуже проста і зрозуміла – залучити спільноти міста до вирішення проблем соціального, економічного та екологічного характеру з метою покращення їх власного добробуту та якості життя.

Муніципальна програма сталого розвитку передбачала співфінансування з боку ОСББ.

На початку запуску програми співфінансування з міського бюджету збільшувалося і навіть досягло 92% у 2012-2013 роках. Згодом, коли програма почала користуватися попитом серед ОСББ, суму співфінансування з місцевого бюджету зменшували і залишили її у розмірі 69%, як було на початку.

Найбільшого розмаху програма почала набирати починаючи з 2015 року. Саме в цьому році була прийнята програма “Теплі кредити”, що дозволило скоротити внесок громади з 20-30% до 10-15% у проекти.

Наразі, хоч держава пропонує програми з набагато вигіднішими для ОСББ умовами, МПСР у Рівному вирішили не завершувати. Тож програма діє і досі.

Отже, наразі в програмі максимальна кількість бюджетних коштів: 

 • на реалізацію одного проєкту становить 1 мільйон гривень на рік
 • на модернізацію та заміну ліфтів – до 1 мільйона на 1 ліфт

Сьогодні фінансування у рамках програми здійснюється у таких співвідношеннях:

 • муніципалітет – 60% (до 1 млн грн);
 • ОСББ, ЖБК, донори – 40% і більше.

Фінансування проєктів щодо капітального ремонту, заміни та модернізації ліфтів, відновлення та встановлення систем протипожежного захисту будинків підвищеної поверховості, а також облаштування дитячих майданчиків здійснюється за таким розподілом витрат:

 • міський бюджет – 80 % (до 800 тис. грн);
 • ОСББ, ЖБК, спонсори – 20 % і більше.

Відбір та затвердження проєктів, поданих заявниками, відбувається у, так званому, Дорадчому комітеті за такими пріоритетами:

 • житлово-комунальна сфера,
 • енергозбереження, 
 • соціальна сфера, 
 • екологія, 
 • здоровий спосіб життя.

Який алгоритм реалізації програми?

На початку року або наприкінці минулого ОСББ подають заявки. Заявки формуються у проєктні пропозиції і подаються на розгляд у Дорадчий комітет в березні. 

 1. Переможці підписують угоду із міською радою.

 1. Наступний етап реалізації програми – спрощені закупівлі – пошук підрядника для виконання робіт, передбачених проєктом.

Для цього ОСББ публікує оголошення про відкритий конкурс і обирає виконавця.

“На цьому етапі, – зазначає Михайло Лук’яник, –  ОСББ часто обирають найдешевшу пропозицію, і вона не завжди краща.”

 1. Оплата робіт на початках здійснюється об’єднанням співвласників. Михайло Лук’яник додає, що часто виходом у цих ситуаціях є кредит, аби зекономити час на збори коштів серед мешканців. Після виконання робіт ОСББ збирає всі необхідні документи, подає їх до казначейства. Воно, у свою чергу, після здійснених перевірок кількома траншами здійснює перерахунок з міського бюджету своєї відсоткової частки у рамках проєкту  виконавцю робіт.

Михайло Лук’яник додає, що на цьому етапі учасникам Програми треба бути готовими до суттєвих затрат часу. Адже необхідно буде відкрити рахунок у казначействі, зареєструватися у спеціальній програмі для проведення платежів та здачі звітів і навчитися нею користуватися.

Програма не передбачає загальних зборів, аби прийняти рішення для участі у ній. Проте наприкінці дії проєкту ОСББ повинне зібрати підписи серед мешканців за результатами проробленої роботи, які мають затвердити, чи все добре зроблено у будинку за результатами реалізованого проєкту.

Динаміка реалізації програми

Загалом за  2009 – 2020  роки у Рівному був реалізований  671  проєкт, з яких  440 - енергоефективні.

Загальна вартість усіх проєктів – 319 мільйонів. Із них: 

 • внесок муніципалітету – 223,4 млн грн; 
 • внесок ОСББ, ЖБК – 95,4 млн грн. 

Михайло Лук’яник заявляє, що програма мала позитивну динаміку щодо кількості реалізованих проєктів. Більше того, вона стала чудовим стимулом для мешканців Рівного створювати ОСББ.

Такі зрушення не оминули увагою, і Муніципальна програма сталого розвитку отримала відзнаки:

 • у 2012 році автори програми отримали подяку від Муніципальної програми врядування та сталого розвитку Програми розвитку ООН в Україні (МПВСР/ПРООН) за вагомі досягнення у впровадженні принципів сталого розвитку шляхом реалізації ініціатив із посилення ефективності муніципального врядування, зміцнення потенціалу місцевих громад, залучення їх до процесу прийняття рішень і поширення досвіду залучення громадян до управління місцевим розвитком
 • у 2013-му Рівненська міська рада отримала спеціальну відзнаку Ради Європи в рамках конкурсу Ради Європи «Кращі практики місцевого самоврядування»

Нижче фото реалізованих проєктів у Рівному в рамках Програми:

Вартість квартир у цьому утепленому будинку вища від такого ж неутепленого на, приблизно, 3 тисячі доларі. При цьому, власники квартир вклали у проєкт близько 10 тисяч гривень.

Детальніше про Рівненську муніципальну програму сталого розвитку тут

Стаття та серія вебінарів відбувається у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР)а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.

ГО "Екоклуб" запрошує ОСББ, що готуються або вивчають можливість участі у програмі "Енергодім", звертатись за юридичною та бухгалтерською підтримкою.

Консультації безкоштовні з 26 жовтня по 30 листопада.

- Особливості прийняття рішень в ОСББ: на що можуть і не мають права витрачати гроші.
- Основні етапи співпраці ОСББ з Фондом енергоефективності.
- Державна програма підтримки ОСББ "Енергодім": порядок підготовки документів.
- Обрання банку-партнера між ОСББ та Фондом. - Терміни й форми проведення перевірки: документальна і виїзди.
- Юридичні особливості подання заявки та відшкодування коштів по програмі "Енергодім".
- Розробка проектної документації, її експертиза та отримання часткового відшкодування їх вартості. - Договори із підрядниками.

Контакти профільного фахівця: Михайло Лук'яник, експерт програми "Енергодім", співавтор і радник при прийнятті програми "Термомодернізації м. Рівне" , "Комплексної програми енергоефективності Рівненської області", Програми "Енергодім Рівне", голова ОСББ.

Контакти:

Тел. + 380986265533 (Viber, Телеграм, WhatsApp).

Ел. адреса: lukyanyk@ukr.net

Консультації відбудуться у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.

ГО «Екоклуб» в рамках реалізації «Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ» за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО «Ekonet» за підтримки «Хліба для Світу», оголошує конкурс на відбір ФОП 3-ої групи із відповідними КВЕД або юридичної особи для виконання енергетичного аудиту житлового будинку у м. Рівне. вул. Київська, 77 (14-ти поверховий, 1-під’їзний зі силікатної цегли).

Технічне завдання додається (додаток 1) і буде невід’ємною частиною договору з переможцем конкурсу.

Витрати учасника, пов'язані з підготовкою та поданням цінової пропозиції не відшкодовуються (в тому числі і у разі відміни конкурсу чи визнання конкурсу такими, що не відбувся). До вартості цінової пропозиції не включаються витрати, які учасник поніс при підготовці пропозиції.

Учасник самостійно несе відповідальність за формування цінової пропозиції та формує ціни у відповідності до вимог чинного законодавства.

Всі пропозиції, що відповідають Умовам та переліченим та Технічному завданню (Додаток 1) мають бути надіслані електронною поштою на адресу office@ecoclubrivne.org з вказанням теми листа «Конкурс енергоаудит».

Кінцевий термін отримання Замовником конкурсних пропозицій: до 14:00 години, 04.11.2021 року.

Валюта пропозиції: ціни зазначаються у гривнях. Оцінка конкурсних пропозицій буде здійснюватися у гривнях.

Для участі у конкурсі подається цінова пропозиція за формою наведеній нижче

ЦІНОВА ПРОПОЗИЦІЯ

на проведення енергоаудиту житлового будинку у м. Рівне. вул. Київська, 77.

Уважно вивчивши умови конкурсу та технічну документацію, цим погоджуємось з її умовами і подаємо свою цінову пропозицію на закупівлю послуг проведення енергоаудитів із видачею енергетичних сертифікатів для громадських будівель ОТГ.

Повне найменування учасника – суб’єкта підприємницької діяльності

Ідентифікаційний код - ЄДРПОУ

Поштова адреса (місце знаходження)

Телефон, факс, e-mail

Особа, уповноважена підписувати договір

(прізвище, ім’я, по батькові, посада,

телефон)

Вартість послуги, грн.

Подаючи дану заявку учасником:

· надається згода на оброблення організації персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» (зі змінами) від 01.06.2010 № 2297-VI, у т.ч. збирання, зберігання і поширення, включаючи оприлюднення на вебпорталі www. ecoclubrivne.org та соціальних мережах;

· надається згода на зйомки відео ролику під час проведення енергетичного аудиту;

· фізичною особою-підприємцем надається копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань або свідоцтва про державну реєстрацію такої особи;

· юридичною особою надається копія Статуту (положення, іншого установчого документу в залежності від організаційно-правової форми або інформацію в довільній формі із зазначенням коду доступу завдяки якому можливо здійснити пошук установчих документів юридичної особи за посиланням: https://online.minjust.gov.ua/edr-search;

· надається підтвердження наявності необхідної матеріально-технічної бази у довільній формі.

Додаток 1.

Технічне завдання на проведення енергетичного аудиту житлового будинку у м. Рівне

1. Енергетичний аудит повинен виконуватись згідно чинних нормативних документів, а саме:

- ДСТУ Б А.2.2-12:2015 Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанні.

- ДБН В.2.6-31:2016 Теплова ізоляція будівель.

- Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» від 22.06.2017 №2118-VII.

- Наказ Мінрегіону від 21.03.2018 №62 «Про затвердження Порядку ведення баз даних звітів про результати обстеження інженерних систем, атестованих енергоаудиторів та фахівців з обстеження інженерних систем, енергетичних сертифікатів».

- Наказ Мінрегіону від 11.07.2018 №169 «Про затвердження Методики визначення енергетичної ефективності будівель».

- Наказ Мінрегіону від 11.07.2018 №170 «Про затвердження Методики визначення економічно доцільного рівня енергетичної ефективності будівель».

- Наказ Мінрегіону від 11.07.2018 №172 «Про затвердження Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності та форми енергетичного сертифіката».

- Наказ Мінрегіону від 18.10.2018 №276 «Про затвердження Порядку незалежного моніторингу енергетичних сертифікатів».

Послуги повинні включати:

-збір та аналіз інформації про будівлю, креслень, схем та описів, інформації про обсяги споживання енергетичних та інших ресурсів, а також аналіз інформації і розробка плану обстежень;

-огляд будівлі та проведення інструментальних вимірювань;

-огляд поточного стану будівлі, інженерних мереж та приладів;

-огляд умов експлуатації, потреб у ремонті та покращенні санітарних умов;

-проведення безперервного вимірювання внутрішньої та зовнішньої температури та вологості протягом не менше ніж 1 доби;

-аналіз температурних графіків системи теплопостачання та гарячого водопостачання;

-фіксація параметрів електроспоживання (активна та реактивна потужність, частота, добове споживання) та водоспоживання (подобова витрата води) в разі доцільності;

-вимірювання рівня освітленості.

-підготовка звіту з енергетичного аудиту.

-підготовка сертифікату енергетичної ефективності та реєстрація його в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

-підготовка Опису проекту для подачі до ДУ «Фонд енергоефективності».

4. Перед проведенням енергетичного аудиту та підготовкою опису проекту, Виконавець повинен щонайменше обговорити та узгодити з Замовником обрані критерії базової лінії, методики вимірювання та розрахунків, а також пріоритети щодо заходів з підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії для об’єкту.

5. Звіт з енергетичного аудиту повинен включати:

1) інформація про виконавців енергетичного аудиту: назва компанії, перелік імен, адрес, телефонних номерів та адрес електронної пошти учасників проекту;

2) перелік документів, використаних при підготовці звіту з енергетичного аудиту, у т.ч. нормативні акти, технічні паспорти, специфікації, плани, креслення, рисунки, тощо;

3) короткий опис результатів (загальна характеристика будівлі та загальний енергетичний баланс будівлі, інформація про питомі показники споживання енергетичних ресурсів та потенціал зниження енергоспоживання, основні техніко-економічні показники потенційних енергоефективних заходів);

4) характеристику будівлі (розташування, фото, дата будівництва, розміри, в т.ч. опалювальна площа та об’єм, кількість поверхів, матеріали, фізичний стан, інформація про кількість працівників та відвідувачів (в разі доцільності), режим експлуатації, в т.ч. типи та місця встановлених лічильників енергетичних ресурсів, тощо);

5) дані про стіни: конструкція (матеріал прошарків та їх товщина), геометричні та теплотехнічні характеристики стін з розподілом за сторонами світу;

6) дані про вікна та двері: тип та матеріал рами, геометричні та теплотехнічні характеристики вікон з розподілом за сторонами світу;

7) дані про дах: тип, конструкція (матеріал прошарків та їх товщина), геометричні та теплотехнічні характеристики;

8) дані про підлогу: тип, конструкція (матеріал прошарків та їх товщина), геометричні та теплотехнічні характеристики;

9) дані про систему опалення: тип внутрішньої системи, теплове навантаження (проектне та/або нормативне та/або договірне), наявність та кількість балансирів на стояках чи відгалуженнях, схема підключення до зовнішніх мереж, тип та кількість опалювальних приладів за кожним типом, тип та кількість термостатичних регуляторів на опалювальних приладах, тощо;

10) дані про систему вентиляції: кількість вентиляційних систем та їх опис, нормативне теплове навантаження для потреб вентиляції;

11) дані про систему побутового гарячого та холодного водопостачання, в т.ч. нормативне теплове навантаження для гарячого водопостачання;

12) дані про систему освітлення: типи світильників, кількість ламп у світильнику, потужність ламп, світильників, час роботи, питому максимальну та

питому усереднену потужність системи освітлення, опір ізоляції електропроводки (для підтвердження можливості виконання роботи надати сертифікат підтвердження компетенції вимірювальної лабораторії);

13) дані про котельню (в разі наявності): загальний опис встановленого обладнання, потужність та час роботи обладнання, тип палива, питомі обсяги споживання палива на виробництво теплової енергії, тощо;

14) дані про обсяги використання паливо-енергетичних ресурсів (електроенергія, теплова енергія, природний газ, тощо), гарячої та холодної води у натуральних показниках за останні 2 повні роки для кожного місяця року та за рік в цілому, а також базовий рівень споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг, визначений як усереднене за 3 роки значення обсягів річного споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг;

15) розрахований енергетичний баланс будівлі за статтями опалення, вентиляція, гаряче водопостачання, освітлення, охолодження та в разі наявності інше обладнання (вентилятори, насоси, тощо), відповідно до таких сценаріїв: розрахунковий базовий рівень споживання енергетичних ресурсів, фактичний базовий рівень та рівень енергоефективної моделі);

16) інформація про можливі енергоефективні заходи (надаються у складі опису проекту) та проекти використання місцевих відновлювальних джерел енергії, а саме для кожного заходу:

· назва заходу;

· короткий опис заходу;

· оцінка обсягу необхідних інвестицій з деталізацією основних статей витрат (витрати на проектування, основні матеріали та обладнання, витрати на виконання робіт та інші витрати) та описом основних припущень (вартість основних матеріалів та обладнання, курс іноземних валют на дату виконання оцінки, тощо), а також оцінка операційних витрат (в разі наявності; наприклад, на обслуговування обладнання);

· оцінка тривалості та графіку реалізації заходу;

· потенціал енергозбереження в результаті здійснення заходу (з розбивкою на економію електроенергії, теплової енергії, природного газу, тощо) та / або потенціал виробництва енергії (електроенергії та / або теплової енергії) з відновлюваних джерел;

· фінансові показники, а саме: простий та дисконтований термін окупності; внутрішня норма прибутковості та чиста приведена вартість із зазначенням основних припущень (ставка дисконтування, період аналізу грошових потоків, тощо); співвідношення інвестицій до заощаджень;

· інформація про альтернативні варіанти виконання заходу (в разі їх наявності) та вплив на основні показники (вартість, потенціал енергозбереження, період окупності) заходу; наприклад, використання різних матеріалів або різної товщини матеріалів для утеплення зовнішніх стін.

17) екологічні вигоди (скорочення викидів, в тому числі парникових газів за фактичним сценарієм, базовим рівнем та сценарієм енергоефективної моделі);

18) опис запропонованої системи енергомоніторингу;

19) сертифікат енергетичної ефективності на будинок.

ГО “Екоклуб” запрошує підрядників (енергоаудиторів/-ок, проектувальників/-иць, будівельників) на вебінари про можливості співпраці з ОСББ у рамках програми “Енергодім”. 

Знання, здобуті під час вебінарів, допоможуть покращити взаємодію підрядників  із ОСББ та пришвидшити процеси підготовки документації та технічної реалізації спільних проєктів за підтримки “Енергодому”. 

Теми:

Вебінар 1. Програма “Енергодім” та її вимоги. Загальні принципи роботи, можливості для підрядників, вимоги до документації та організацій.
Вебінар 2. ОСББ і особливості роботи з ними. Договірні зобов’язання, комунікація, формати співпраці.
Вебінар 3. Енергоаудити для ОСББ. Особливості проведення, вимоги програми “Енергодім”, програмне забезпечення для автоматизації процесів.

Реєстрація на вебінари до 25 жовтня включно: https://forms.gle/ZbdsJRbNLNfoYZhC8 
Участь безкоштовна.
Вебінари відбудуться на платформі Zoom.

Контакти:
Наталія Литвин, координаторка проєктів Екоклубу,
ел. адреса: n.lytvyn@ecoclubrivne.org

Серія вебінарів відбувається у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.

ГО “Екоклуб” запрошує ОСББ на вебінари про підвищення енергоефективності будинків. Вебінари відбудуться онлайн на платформі Zoom у липні та серпні. 

В Україні із 2018 року працює Фонд енергоефективності. Це державна установа, яка фінансує термореновацію багатоквартирних будинків з ОСББ, зокрема через програму «Енергодім». 

Незважаючи на широку інформаційну кампанію та наявні фінансові ресурси (близько 2,7 млрд грн від державного бюджету та 100 млн євро від ЄС та Німеччини), з вересня 2019 по квітень 2021 року Фонд отримав всього 625 заявок і лише 11 з них знаходяться у статусі завершених. 

Серед основних проблем такої низької кількості заявок та реалізованих проєктів експерти та представники ОСББ виділяють складність підготовки усього пакету документів для участі у програмі «Енергодім», в тому числі неякісні документи від підрядників, відсутність у ОСББ достатніх сум для початкового фінансування проектів, довгий період від моменту подання заяви до отримання гранту (12-15 місяців), відсутність досвіду у ОСББ у реалізації подібних проектів. 

Вебінари, які пропонує Екоклуб, допоможуть представникам ОСББ пройти весь процес - від роз’яснення роботи програми “Енергодім” до підготовки заявки та пошуку співфінансування на місцевому рівні.

Теми, які розглянемо:

1. Чому варто економити енергію: фінансова, кліматична, безпекова складові.

2. Державна програма підтримки ОСББ «Енергодім». Загальні принципи роботи, можливості для ОСББ, порядок отримання компенсації коштів.

3. Енергетичний аудит. Складання технічного завдання, порядок проведення, звіт з аудиту. Важливі деталі для участі у програмі «Енергодім».

4. Юридичні особливості подання заявки та відшкодування коштів по програмі «Енергодім». 

5. Розробка проектної документації, її експертиза та отримання часткового відшкодування їх вартості.

6. Можливості підтримки ОСББ від місцевих органів влади на прикладі Рівненської області. Умови участі в обласній та місцевих програмах підтримки.

7. Реалізація технічних рішень. Загальні підходи до правильного утеплення, встановлення вікон, заміна або встановлення обладнання.

8. Успішні та неуспішні приклади участі ОСББ у програмі «Енергодім»

Реєстрація на вебінари до 15 липня включно: https://forms.gle/YB84wygMxbPusJai6 

Участь безкоштовна.

Серед учасників вебінарів Екоклуб проведе конкурс, переможець якого отримає послуги з енергетичного аудиту на умовах співфінансування. 

Умови участі в конкурсі: 

- Співфінансування не менше 10 % від вартості аудиту. Вартість буде визначено на основі відкритого тендеру. 

- Участь  представників ОСББ у не менше ніж 5-ти вебінарах, що будуть проводитися (не обов’язково, щоб це була 1 і та ж особа). 

- Подана заявка у гугл-формі.

- Мотивація отримати енергоаудит. 

- Підтверджений план використання енергоаудиту (подача заявки до Фонду енергоефективності, місцевої програми фінансування, т.д.) 

- Дозвіл на зйомки відео під час енергоаудиту та надання коментаря як представника ОСББ. 

- Дозвіл на поширення звіту з енергоаудиту в цілому або його окремих частин у вільний доступ усім зацікавленим. 

Серія вебінарів та співфінансування енергоаудиту відбудеться у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО "Ekonet" за підтримки "Хліба для Світу".

Контакти:

Наталія Литвин, ел. адреса: n.lytvyn@ecoclubrivne.org

Net Energy Metering – механізм підтримки генерації “чистої” енергії для власних потреб, що дозволяє використовувати електромережу як своєрідний “акумулятор”. Генерація електрики сонячними та вітровими електростанціями залежить від погоди, часу доби та пори року. Тому чисте вимірювання може відіграти значну роль у енергетичному переході. Мета механізму – допомогти генерувати і споживати електроенергію з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) без “зеленого” тарифу в обсязі, що забезпечить їхні власні потреби. Коаліція “Енергетичний перехід”, яку координує ГО “Екоклуб”,  долучилась до робочої групи із написання концепції цього механізму. Тож, що пропонують наші експерти, читайте далі.

Що таке Net Energy Metering?

Net Energy Metering (чисте вимірювання енергії) – механізм, що дозволяє власникам об’єктів відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) подавати в мережу надлишки виробленої енергії і споживати їх пізніше, коли виникає потреба. “Чисте вимірювання” – це різниця між спожитою електроенергією та тією, що передають в мережу. Якщо споживач виробив більше електроенергії, ніж спожив, цей надлишок зберігають на майбутнє. Таким чином, споживач не втрачає вироблену об’єктами ВДЕ енергію, а навпаки може використати її для власних потреб у майбутньому. Завдання цього механізму – знайти оптимальний облік зберігання надлишку енергії, який згодом може бути використаний споживачем. Залежно від національного законодавства це може бути: місяць, квартал або ж рік.
До слова, станом на сьогодні понад 70 країн світу застосовували Net Metering для стимулювання розвитку сфери відновлюваної енергетики.

Чи все так просто?

Ймовірно, найбільша технічна проблема полягає у тому, що оператор національної мережі має балансувати генерацію та споживання електрики. З економічної точки зору, на енергетичних ринках електрика часто найдешевша у періоди найбільшої генерації, а найдорожча – у періоди найбільшого споживання. Тож ті, хто використовує Net Metering, несуть частку витрат за користування послугами національної електричної мережі.

Чому Екоклуб долучений до Net Energy Metering?

Екоклуб та інші 6 організацій, що входять до коаліції (ГО “Екодія”,  ГО “Хмельницький енергетичний кластер”, ГО “Ekoltava”, ГО “Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку”, ГО “Місто Сонця”, ГО “Безпечний хаб “ПравоPolice”) зацікавлені, щоб люди брали участь у процесі переходу на відновлювані джерела енергії. 

“Ми розуміємо, що з’явилась можливість створити відповідні умови і залучити людей до енергетичного переходу. Ми вважаємо, що хорошим варіантом, де це може зараз спрацювати – ОСББ. І якщо ціни на електрику зростуть, то це ще більше стане цікавим для них”, – розповіла координаторка проєктів ГО «Екоклуб» Наталія Литвин. 

У чому користь механізму Net Energy Metering для громад та, зокрема, ОСББ?

- Більшість українців живуть в багатоквартирних будинках і технічно не спроможні встановити у себе потужності ВДЕ.

- ОСББ об’єднують мешканців будинків і дозволяють реалізовувати спільні ініціативи. 

- На дахах багатоквартирних будинків уже зараз встановлюють пілотні сонячні електростанції.

- Домогосподарства можуть згладжувати піки електроспоживання за наявності відповідних економічних мотивів.

Щоб механізм Net Energy Metering запрацював ефективно, важливо враховувати якомога більше рекомендацій з боку усіх зацікавлених сторін.

Тож, експерти коаліції “Енергетичний перехід” пропонують Держенергоефективності такі кроки для якісної реалізації механізму чистого вимірювання енергії:

- Створити умови для спільного (тобто довільними об’єднаннями фізичних та юридичних осіб) фінансування спорудження, управління та спільного використання утвореної електрики на умовах Net Metering.

- Об’єкти ВДЕ, що під’єднані за умовами Net Metering, не мають мати зобов’язання фізично знаходитися на земельних ділянках/об’єктах власників.

- Майбутні регуляторні акти урядовців мають містити економічні стимули реалізації таких графіків генерації та використання електрики, які б робили внесок у балансування на рівні країни.

- Унормувати та спростити розміщення сонячні електростанції на дахах багатоквартирних будинків (інтеграції у будівельні конструкції, під’єднання до електромереж).

- Створити правові умови (врегулювання чинного законодавства) та стимулюючі механізми для участі органів місцевого самоврядування чи комунальних підприємств у підтримці спорудження об’єктів ВДЕ, що працюватимуть на умовах Net Metering. (До прикладу, участь ОМС як співзасновника у енергетичних кооперативах, надання пільгових позик, сприяння у підключенні, типова документація тощо).

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.

З початком опалювального періоду тема енергозбереження стала особливо актуальною. Мешканців цікавить, як заощаджувати тепло та сплачувати за комунальні послуги менше. Тому, для роз’яснення початкових кроків економії, 13 листопада Екоклуб провів для мешканців багатоквартирних будинків та голів ОСББ семінар «Потенціал економії будинку: тепловізійне та енергетичне обстеження». 

Захід відбувся в рамках проекту «Залучення громади Рівного до впровадження реформ», що реалізується об’єднанням громадських організацій «Рада реформ Рівного». 

Під час семінару експерт з енергоефективності громадської організації «Екоклуб» Дмитро Сакалюк розповів про тепловізійну зйомку, енергетичні аудити та особливості їх проведення у багатоквартирному будинку. Представники ОСББ цікавились питаннями ефективності аудиту для зниження енергоспоживання і в результаті, для двох об’єднань Екоклуб проведе тепловізійну зйомку з метою визначення тепловтрат будинків.

Юрій Веремчук, голова правління ОСББ «Богоявленська 4а», де й планується проведення такої теплозйомки пояснив, чому це важливо напередодні здійснення масштабних енергозберігаючих заходів. «Тепловізійна зйомка досить ефективна для того, щоб зробити аналіз, де є щілини, де «втікає» тепло: з яких вікон, дверей, під’їздів. І на основі цієї тепловізійної зйомки ми плануємо робити проект утеплення будинку», - коментує Юрій Веремчук.

Учасники семінару почули про основи проведення тепловізійної зйомки, оцінювання отриманих результатів експертами та отримали рекомендації по власному будинку на основі описаних проблем. «Для голів та мешканців ОСББ важливо знати, що якісно виконаний тепловізійний аналіз будівлі дає можливість виявити втрати тепла, що дозволяє ефективніше спланувати ремонтні заходи для мінімізації цих втрат. Проте тепловізійне обстеження, особливо, багатоквартирного будинку, - це складний процес, що потребує дотримання спеціальних норм та правил виконання», - наголошує Дмитро Сакалюк.

Експерт зазначив, що, для прикладу, тепловізійна зйомка повинна здійснюватися в опалювальний період вночі, а найкраще – рано вранці і лише за відповідних погодних умов. Дощ, сніг, вітер, туман чи сонце роблять вимірювання неможливими або ж суттєво їх ускладнюють. Наразі, порушуються ці правила досить часто і, відповідно, їх результати впливають на рішення щодо впровадження енергозберігаючих заходів.

Крім цього, представник Екоклубу розповів про енергетичний аудит (комплексне енергетичне обстеження будівлі), як спосіб отримання конкретних рекомендацій для зниження енергоспоживання. Завданням енергоаудиту є: підвищення надійності енергопостачання, розробка пріоритетних заходів енергозбереження, економія грошових коштів та енергоресурсів, підвищення фінансової стійкості та модернізація будівлі.

На завершення учасники обговорили особливості проведення енергоаудиту у багатоквартирному будинку. Так, середня вартість на енергетичне обстеження житлових будівель сягає від 15 до 20 тис. грн., що включає обстеження внутрішніх інженерних систем, стану огороджувальних конструкцій, фасаду будинку тощо. Завершальний етап – це складання звіту з конкретними рекомендаціями щодо теплової модернізації будинку, її вартості та прогнозованих результатів після впровадження необхідних заходів. По завершенні співвласники отримують сертифікат.

«Ретельне енергетичне обстеження є необхідним першим кроком, адже дозволяє співвласникам уникнути багатьох помилок і раціонально інвестувати кошти в енергоефективні заходи, які пізніше допоможуть суттєво економити», - додає спікер. 

За коментарями звертайтеся:

Наталія Холодова,

ГО «Екоклуб»

тел.: 0362 26 78 91

e-mail: natalia@ecoclubrivne.org

Ця діяльність реалізовується коаліцією громадських організацій «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю «Ради реформ Рівного»  i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Цікаві статті:

Презентація Екоклубу про енергоаудити

Енергосервісні контракти: енергоефективність як прибуток

Рівне велосипедне

Утилізація небезпечних відходів у Рівному: хто відповідальний?

13 листопада о 16.00 в Інформаційно-освітньому просторі «Інфохаб» (м. Рівне, вул. Словацького, 3а) для мешканців багатоквартирних будинків та голів ОСББ відбудеться семінар «Потенціал економії будинку: тепловізійне та енергетичне обстеження». Захід організовано в рамках проекту «Залучення громади Рівного до впровадження реформ», що реалізується об’єднанням громадських організацій «Рада реформ Рівного». 

Під час семінару експерт з енергоефективності громадської організації «Екоклуб» Дмитро Сакалюк розкаже про:

-              Тепловізійну зйомку - сучасний метод контролю теплових втрат будівлі.

Тепловізор - це прилад, який дозволяє отримати видиме зображення об’єктів, що випромінюють тепло (інфрачервоне випромінення). Принцип їх дії базується на температурній різниці між фоном та вимірюваним об’єктом і перетворенням отриманої інформації в зображення. На екрані тепловізора все, що холодне – забарвлено в синій колір, а те, що тепле – в жовто-червоний. Це простий та ефективний метод визначення тепловтрат. Найбільш точні дані отримують при проведенні процедури в холодні місяці осені, весни та взимку.

-              Енергетичний аудит,  як спосіб отримання конкретних рекомендацій для зниження енергоспоживання.

Енергетичний аудит – це обстеження квартири, котеджу чи багатоквартирного будинку для виявлення шляхів економії енергоресурсів (газу, електроенергії, води тощо). Це безпосередньо пов'язано з нашими витратами. Проведення енергоаудиту допомагає прийняти рішення для підвищення умов комфортного перебування вдома.

-              Особливості проведення енергоаудиту багатоквартирних будинків.

Основна мета аудиту багатоквартирного будинку - отримати інформацію про його стан і визначити у що об’єднанню краще інвестувати гроші. Ретельне енергетичне обстеження є необхідним першим кроком, адже дозволяє співвласникам уникнути багатьох помилок і раціонально інвестувати кошти в енергоефективні заходи, які пізніше допоможуть суттєво економити. 

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Наталія Холодова, ГО «Екоклуб»

тел.: 0362 26 78 91

e-mail: natalia@ecoclubrivne.org

Ця діяльність реалізовується коаліцією громадських організацій «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю «Ради реформ Рівного»  i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Підвищення енергоефективності будівель – перший крок до економічного зростання та енергонезалежності. Як економити до 70% тепла за допомогою енергоефективних заходів на рівні всієї будівлі розповіли експерти Екоклубу мешканцям багатоквартирних будинків та голів ОСББ під час семінару «Як правильно та ефективно підготувати житло до опалювального сезону». Захід організовано в рамках проекту «Залучення громади Рівного до впровадження реформ», що реалізується об’єднанням громадських організацій «Рада реформ Рівного».

Експерт Дмитро Сакалюк пояснив, що встановлення лічильників – найкращий стимул економії енергії. Вони дозволяють сплачувати лише за фактично спожиту теплову енергію, а не за втрати у теплотрасах. Без чіткого обліку енергоспоживання планувати заходи з енергозбереження вкрай складно.

Серед інших порад були озвучені:

- модернізація системи опалення будівлі за встановленням індивідуального теплового пункту (ІТП) з автоматичним регулюванням подачі теплоносія (термін окупності – близько 1-3 років);

- теплоізоляція трубопроводів (близько 1 року);

- балансування системи опалення будівлі шляхом встановлення автоматичних або ручних балансувальних клапанів (2-3 роки);

- реконструкція внутрішньої системи опалення будівлі (більше 10 років);

- заміна існуючих ламп розжарювання на сходових клітинах та в коридорах на світлодіодні (1-2 роки);

- заміна вікон та дверей на металопластикові. Рекомендовано встановлювати профіль не менше ніж 70 ммз подвійним склопакетом і енергозберігаючим склінням (7-10 років);

- утеплення даху (близько 10 років);

- утеплення зовнішніх стін (до 10 років) та інші.

Також спікери розповіли про державну підтримку заходів з енергозбереження через механізм відшкодування частини кредиту. Зокрема, про переваги для покупців вікон за умови використання програм підтримки енергоефективності. За допомогою програм усі зацікавлені можуть скористатися позиками на проведення утеплення, заміну вікон, дверей, обладнання, встановлення індивідуальних теплових пунктів.

Окрім цього, під час семінару учасники почули поради про те, як якісно встановити пластикові вікна.  Відомо, що встановлення пластикових вікон забезпечує надійну герметизацію і теплозахист. Проте допустивши помилку під час його встановлення, можна звести нанівець будь-які переваги віконної конструкції.

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Наталія Холодова,

ГО «Екоклуб»

тел.: 0362 26 78 91

e-mail: natalia@ecoclubrivne.org

Ця діяльність реалізовується коаліцією громадських організацій «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю «Ради реформ Рівного»  i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

 

У четвер, 13 вересня о 16.00 для мешканців багатоквартирних будинків та голів ОСББ відбудеться семінар «Як правильно та ефективно підготувати житло до опалювального сезону». Захід організовано в рамках проекту «Залучення громади Рівного до впровадження реформ», що реалізується об’єднанням громадських організацій «Рада реформ Рівного».

Під час семінару експерт з енергоефективності ГО «Екоклуб» Дмитро Сакалюк розкаже, як ефективно підготувати будинок до опалювального сезону. Так, правління ОСББ несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації та своєчасної підготовки житлових будинків до опалювального сезону. Особливу увагу приділяють опалювальній системі будівлі: стану труб, індивідуального теплопункту. Будинки, побудовані за часів СРСР, можуть економити до 70% тепла за допомогою енергоефективних заходів на рівні всієї будівлі.

Також спікери розкажуть про державну підтримку заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів. Зокрема, про переваги для покупців вікон за умови використання програм підтримки енергоефективності.

Окрім цього, під час семінару учасники почують поради про те, як якісно встановити пластикові вікна.  Відомо, що встановлення пластикових вікон забезпечує надійну герметизацію і теплозахист. Проте допустивши помилку під час його встановлення, можна звести нанівець будь-які переваги віконної конструкції.

Семінар відбудеться за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 364в.

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Наталія Холодова,

ГО «Екоклуб»

тел.: 0362 26 78 91

e-mail: natalia@ecoclubrivne.org

Ця діяльність реалізовується коаліцією громадських організацій «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю «Ради реформ Рівного»  i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Контактна інформація

Адреса:
33014, м. Рівне, вул. Степана Бандери 41, оф. 95