Заводу “Волинь-цемент” дозволили працювати попри неповний звіт про вплив на довкілля – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Заводу “Волинь-цемент” дозволили працювати попри неповний звіт про вплив на довкілля

Заводу “Волинь-цемент” дозволили працювати попри неповний звіт про вплив на довкілля

Волинь-Цемент” у Здолбунові отримав позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Це означає, що заводу дозволили працювати попри неточності у звіті: підприємство планує спалювати види палива, які можуть забруднити довкілля, вплинути на здоров’я людей.  Позитивний висновок з ОВД заводу “Волиньцемент” показує, що під час війни в Україні порушуються норми і правила закону.   

У чому проблема та як Міністерство аргументувало дозвіл на планову діяльність заводу?  

Передісторія  

Екоклуб проаналізував звіт з ОВД заводу і виявив можливі небезпеки. Тому ми запропонували Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України (далі – Міндовкілля) не видавати «Волинь-Цементу» висновок, отримавши який завод зможе використовувати нові види відходів для спалювання. 

Натомість Міндовкілля допустило таку діяльність та зазначило: завод може працювати, якщо додатково оцінить свій вплив під час іншої стадії проєктування.    

Що вказало міністерство  

Міністерство оцінило звіт “Волинь-Цементу” на використання лише того альтернативного палива, яке дослідив Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України. Тож якщо завод планує використовувати інші види відходів, їх потрібно додатково проаналізувати.  

Щоб використовувати вказані у звіті відходи, “Волинь-Цемент” повинен ретельно проаналізувати свій вплив на природоохоронну територію європейського значення  – Смарагдову мережу. Згодом потрібно надати Міндовкіллю інформацію, яка міститиме заходи зі зменшення можливого негативного впливу.  

До початку планової діяльності “Волинь-Цемент” повинен виконати такі заходи, а результати надати до Міндовкілля:  

– Визначити та встановити санітарно-захисні зони для виробничого майданчика, відповідно до вимог Державних санітарних правил.  

– Отримати сертифікати використання альтернативних видів палива.  

 - Дослідити вплив на повітря, врахувавши можливі режими роботи обертової печі (залежно від виду та кількості кожного виду палива).  

– Дослідити вплив на клімат і мікроклімат через можливу зміну кількісного складу парникових газів.  

– Дослідити можливий вплив на Смарагдову мережу – Здолбунівські ставки.  

– Надати інформацію щодо зменшення потреби у використанні викопного палива внаслідок діяльності.  

– Надати Міндовкіллю інформацію про викиди та захворюваність у Здолбунові за останні п’ять років.  

Міндовкілля встановило й інші обмеження:  

  – Не проводити  підготовчі та будівельні роботи під час планованої діяльності. 

– Не збільшувати показники потужності підприємства з виробництва цементу та клінкеру.  

– Використовувати RDF-паливо (яке виготовляється з різних видів відходів) та біомасу лише за наявності відповідної сертифікації та висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи, дозволу на викиди забруднювальних речовин у повітря.  

– Підраховувати кількість, тип і склад відходів, які утворюються на підприємстві, подавати  статистичну звітність.  

– Не змішувати відходи, забезпечити їхнє належне зберігання та складування.  

– Не використовувати на промисловому майданчику як альтернативне паливо необроблені та неперероблені  відходи, що не відповідають вимогам альтернативного палива (неподрібнене, невідсортоване).  

До використання альтеративних видів палива додатково оцінити вплив на довкілля заходів щодо:  

– поводження з побутовими та іншими відходами (оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення) обсягом 100 тонн на добу або більше;  

– поводження з небезпечними відходами;  

– утилізації, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.  

Згідно з висновком Міндовкілля, “ВолиньЦемент” повинен здійснювати післяпроєктний моніторинг:  

– До початку вказаної у звіті діяльності розробити, затвердити та надати до уповноваженого центрального органу план післяпроєктного моніторингу.  

– Оприлюднювати результати післяпроєктного моніторингу. Надсилати їх для публікації на сайті Здолбунівської громади, що може зазнавати впливу (якщо немає веб-сайту заводу).  

Чи може завод працювати   

Поки завод не виконає всі вимоги Міндовкілля, він не зможе використовувати зазначені у звіті з ОВД відходи. Зараз “ВолиньЦемент” може працювати у межах своєї попередньої діяльності. Окрім того, дозвіл заводу на викиди у повітря застарілий (дійсний до 11 липня цього року). Водночас, експерти Екоклубу не знайшли у відкритих джерелах нового дозволу. 


“Отримання такого дозволу передбачав цей звіт з ОВД, який за назвою містить інший вид досліджень: “поводження з відходами”. Тому нам невідомо, чи підприємство працює законно”, – говорить Юлія Квітка, координаторка напряму ОВД Екоклубу.  

Здолбунівська міська рада на власному сайті опублікувала повідомлення про допустимість роботи заводу. Громадяни не мали змогу сповна бути долученими до справи “ВолиньЦемент”, бо були позбавлені доступу до інформації у сфері захисту довкілля. На сайті Здолбунівської міськради вказано: що позитивний висновок з ОВД дозволяє заводу виконувати заплановані у звіті роботи:  

 “Тобто місцеве населення недоінформоване про можливі ризики, наслідки і умови такої діяльності”, – говорить Юлія Квітка. 

“Інформація від підприємства про використання високих температур під час технологічного процесу ще не свідчить про дотримання та контроль сталості температури щонайменше 850 градусів на холодному кінці печі. Лише такий захід не допустить відновленню токсичних речовин – фуранів та діоксинів”. 

Які порушення на прикладі цієї справи 

– Назва звіту з ОВД не відповідає його змісту, не містить необхідної до цієї діяльності інформації (у сфері поводження з відходами).  

– Висновок видали попри неврахування можливого негативного впливу на Смарагдову мережу та наслідків зі зменшення негативного впливу на неї.  

– Доступ до інформації та участь громадськості не забезпечили належним чином: громадськість не доінформована про результати процедури оцінки впливу на довкілля, а остаточне рішення щодо  планованої діяльності буде прийнято без участі громадськості (згідно з вимогами висновку, всю науково-дослідну інформацію та документацію завод має надіслати до Міністерства, яке прийматиме рішення): 

«Завод не вважає за доцільне проводити широке інформування населення щодо планованої діяльності за допомогою сучасних інформаційних та медіа ресурсів: спілкування проєктантів у вигляді відео-конференцій, обговорення у соціальних мережах та за допомогою телеграм-каналів, анонсовані телевізійні дискусії», – наголошує житель Здолбунова Ігор Бенесюк.