На даху Дубенської міської лікарні встановили сонячну електростанцію (СЕС). Її потужність – 43,6 кВт. Вона покриє близько третини потреби медичного закладу в електроенергії. Пацієнти проходитимуть лікування чи обстеження навіть під час аварійних відключень світла. Цим проєктом Дубно розпочало шлях до розвитку сонячної енергетики у громаді.
Проєкт втілила громадська організація “Екоклуб”. Його загальна вартість – 1 478 217 гривень. Частину коштів отримали від Посольства Федеративної Республіки Німеччини – 987 500 гривень. Іншу – виділили із бюджету громади – 430 717 гривень.
Міська лікарня Дубного готується стати кластерною: уже сьогодні її обладнують сучасними приладами, завдяки яким надаватимуть пацієнтам найширший спектр послуг. Медзаклад обслуговує близько 169 тисяч пацієнтів – жителів міста та навколишніх населених пунктів. У лікарні проводять надскладні операції на серці та мозку. Тож від роботи обладнання, яке потребує великої кількості стабільного електропостачання, залежить життя людей. Сонячна електростанція дозволить надавати невідкладну допомогу пацієнтам у критичних ситуаціях та бути впевненими в їхній безпеці:
«Медицина не стоїть на місці, із кожним днем з’являється нове, сучасне обладнання. Нещодавно Дубенська міська лікарня отримала ангіограф, комп’ютерний томограф та інші дороговартісні прилади. Обладнання споживає велику кількість електроенергії. Тож лікарня має забезпечити постійність їхньої роботи у критичних ситуаціях. Сонячна електростанція робитиме це надійніше та дешевше, ніж генератор» – говорить Віктор Красовський, директор медзакладу.
Робота СЕС дозволить зменшити витрати на електрику із загальної мережі: економія становитиме близько 154 700 гривень у рік. Заощаджені кошти планують спрямувати на збільшення потужностей станції та покращення надання медичних послуг:
«Лікарні особливо вразливі у військовий час, тож потребують підтримки. Внесок Посольства Німеччини та Екоклубу дуже цінний для нашої громади. Ми активно розвиваємо відновлювальні джерела енергії. Так, п’ять котелень у Дубно працюють на альтернативному паливі. Працюємо, щоб «зелених» проєктів у громаді з’являлося все більше» – коментує Василь Антонюк, міський голова Дубного.
У межах проєкту «Сонячна допомога Україні» (Solar Aid For Ukrane) Екоклуб допомагає громадам встановлювати сонячні електростанції для потреб лікарень та водоканалів. Зокрема, цього червня до запуску готуються СЕС для лікарень у Сумах та Житомирі. Минулоріч станція заплацювала для лікарні у Звягелі (Житомирська область), а вже цього року громада виділила кошти на встановлення СЕС для потреб водоканалу. До кінця літа завдяки Екоклубу вісім об’єктів критичної інфраструктури у різних областях України отримають сонячні електростанції.
“Ми працюємо над тим, щоб більше громад розвивали власну енергетику. Нещодавно відібрали 20 водоканалів, яким розробимо техніко-економічні обґрунтування. Це документи, які дозволять оцінити доцільність встановлення СЕС. І продовжуємо збирати контакти громад, які готові встановити станції для потреб лікарень. Звертайтеся до Екоклубу, ми допоможемо вашій громаді стати на шлях енергетичної незалежності”, – наголошує Дмито Сакалюк, експерт ГО “Екоклуб”.
Більше про проєкт та як долучитися тут.