Для лікарні на Гостомельщині встановили тепловий насос та сонячну електростанцію – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Для лікарні на Гостомельщині встановили тепловий насос та сонячну електростанцію

Для лікарні на Гостомельщині встановили тепловий насос та сонячну електростанцію

Село Горенка на Київщині зазнало значних руйнувань у перші місяці відкритої російської війни. Постраждала і місцева амбулаторія – єдиний медичний заклад у селі, що обслуговує жителів кількох навколишніх населених пунктів. Під час обстрілів один із снарядів влучив у подвір’я медзакладу, вибив вікна та пошкодив фасад. Через відсутність електроенергії у лютому 2022 року система опалення лікарні була повністю виведена з ладу, тож потребувала реконструкції.   

Узимку цього року в амбулаторії встановили тепловий насос та сонячну електростанцію. У статті розповідаємо, які вигоди отримає оновлена амбулаторія та чому це приклад “зеленого” відновлення будівель. 

Від планування до реалізації 

Під час аналізу ділянки амбулаторії фахівці з’ясували, що на подвір’ї доцільно встановити тепловий насос, а на даху – сонячні панелі.

Сонячна електростанція (СЕС), що працює у парі з тепловим насосом, забезпечуватиме амбулаторію електрикою навіть в умовах планових чи аварійних відключень. Робота СЕС та теплового насосу допоможе зменшити витрати на опалення та електроенергію, що особливо доцільно для медичних закладів у селах з обмеженим бюджетом. 

Загальна потужність СЕС – 12 кВт  (загальна кількість – 28 сонячних панелей). Додатково також встановили акумулятор, що накопичуватиме надлишкову електроенергію. Його ємність –  8 кВт. У зимовий період СЕС повністю покриває наявні потреби амбулаторії в електроенергії, а також заряджає акумулятор. 

Потужність теплового насосу типу “ґрунт-вода” – 20 кВт.  Серед усіх видів система “ґрунт-вода” – найбільш економна у використанні. Очікуване споживання електроенергії для роботи теплового насосу за опалювальний сезон 9 000 – 12 000 кВт*год. А очікуване виробництво електроенергії від СЕС – 12 000 кВт*год. 

За попередніми розрахунками, за опалювальний сезон амбулаторія зекономить близько 300 тисяч гривень, які раніше витрачали на оплату рахунків за газ. Загальна вартість реконструкції склала 56 тисяч євро. Передбачуваний термін окупності встановленого обладнання – до семи років. 

Більше про переваги теплових насосів у системах центрального опалення, дивіться у відео. 


Довідково: 

Восени 2022 року Екоклуб започаткував проєкт по збору коштів на встановлення сонячних електростанцій для українських лікарень. В рамках проекту вже встановили СЕС для лікарні у місті Звягель. Більше про кампанію Solar Aid For Ukraine та як долучитися читайте за посиланням. 


“Зелене” відновлення будівель 

Реконструкція амбулаторії в Горенці – приклад того, як українські муніципалітети можуть працювати над енергетичною незалежністю та стійкістю будівель.  

Енергоефективні технології та використання відновлюваних джерел енергії повинні замінити викопне паливо.  Це дозволить громадам зменшити залежність від зовнішніх постачальників електроенергії, знизити витрати на енергоспоживання, а також зберегти довкілля (під час спалення викопних енергоносіїв у повітря потрапляє значна кількість шкідливих викидів). 

«Будівлі критичної інфраструктури потрібно відновлювати вже. Попереду кілька місяців тепла, які треба використати, щоб відновити інфраструктуру енергоефективно, зокрема шляхом встановлення теплових насосів» – стверджує Денис Цуцаєв, координатор проектів Greenpeace. 

Відновлення амбулаторії в Горенці – пілотний проєкт Greenpeace. Прогятом цього року ініціатори проєкту планують залучити п’ять європейських міст, котрі допоможуть п’ятьом українським громадам впровадити енергоефективні рішення на місцях. 

Важлива умова такої співпраці – наявність у муніципалітетів загально-стратегічних енергетичних документів, перехід від використання викопних енергоносіїв на відновлювані джерела енергії. 

«Щоб таких проєктів було більше, потрібно, щоб уряд робив запит на сучасні технології до західних партнерів. Важливо, щоб це входило в плани відновлення громад і в Національний план відновлення» – говорить Денис Цуцаєв.

Реконструкцію в Горенці ініціював Greenpeace Центральної та Східної Європи в рамках проекту «Партнерство громад заради зеленого відновлення України» та реалізував у співпраці з ГО «Екодія», ГО «Екоклуб», БФ «Перемога України» за сприяння Гостомельської селищної військової адміністрації та Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.