Жителі села Бабин на Рівненщині понад рік страждають від шкідливих викидів: різкого запаху ацетону та пластику, який вливає на їхнє самопочуття. Стверджують, забрудник – місцеве підприємство «Мегапак ЛТД». Воно розташоване і працює у центрі села, посеред житлових будинків. За їхніми словами, речовини осідають та отруюють овочі та фрукти, а жителі сусідніх будинків не можуть поводити час на подвір’ї.
Численні колективні звернення та скарги, акції протесту результатів не дали. У відповідь «Мегапак» подав судовий позов на жителів «за перешкоджання підприємницької діяльності». Це – черговий приклад стратегічного судового позову проти участі громадськості (СППУГ).
У чому проблема
Жителі Бабина зверталися до Державної екологічної інспекції, Держпродспоживслужби, Рівненської обласної прокуратури, управління Держпраці, Департаменту екології Рівненської обласної адміністрації. У зверненнях зазначають, що «переробка сировини та виробництво пластику супроводжуються викидом у повітря канцерогенних та інших високотоксичних речовин (бензолу, стиролу, поліциклічні ароматичні вуглеводні). Це спричиняє онкологічні захворювання, хвороби нервової, репродуктивної, імунної систем, затримку розвитку тощо».
Із початком роботи підприємства жителька села Галина помітила зміни у своєму самопочутті: скаржиться на нудоту, задишку, пришвидшене серцебиття. Її односельчани теж помітили погіршення стану здоров’я: страждають від головного болю, підвищення артеріального тиску.
У 2023 році «Мегапак» отримував дозвіл на викиди. Тоді жителі висловилися проти: зверталися до місцевої влади, влаштовували акції протесту. За одну з таких акцій отримали повістки до суду.
«Проти мене та інших жителів відкрили кримінальне провадження за блокування в’їзду до підприємства. Спершу поліція не вбачала злочину з нашого боку та відмовилася розглядати цю справу. Тоді «Мегапак» поскаржився на бездіяльність поліції і суд зобов’язав розглянути справу», – розповідає Галина Крутій, жителька сусіднього із підприємством будинку.
Що відомо про підприємство
«Мегапак ЛТД» працює у селі Бабин із червня 2022 року. Серед офіційно зареєстрованих діяльностей – виготовлення пластикової тари, друк та виробництво сухих будівельних сумішей. Дозвіл на викиди за цією адресою підприємство отримало лише для флексографічного друку*.
*Флексографічний друк – різновид друку спиртовими чи водорозчинними фарбами на гнучких матеріалах (плівка, папір, картон, фольга, тканина тощо).
Екоклуб з’ясовує, чи проходило підприємство оцінку впливу на навколишнє середовище (ОВНС).
Реакція місцевої влади
Голова Бабинської громади Володимир Бойко підтримав звернення жителів та повідомляв Рівненському департаменту екології, що громада проти видачі підприємству дозволу на викиди. Водночас зазначив, що сільська та районна ради не можуть вплинути на діяльність «Мегапак»: підприємство має необхідні для роботи документи та проходить державні перевірки забруднення повітря.
Сільський голова пообіцяв винести питання про виділення коштів на оплату адвоката на сесію сільради, щоб захистити інтереси громадян у суді.
СППУГ або SLAPP (“Strategic Lawsuit Against Public Participation”): що це
Позов “Мегапак” на жителів Бабина – приклад стратегічного судового позову проти участі громадськості (СППУГ).
СППУГ покликаний перешкоджати громадянам реалізовувати своє право на свободу слова та обмежувати доступ до інформації. Окрім того, це призводить до додаткового навантаження на судову систему, що також коштує великих грошей платникам податків.
Такі випадки траплялися раніше на Рівненщині. Деревообробне підприємство «Кроноспан» у Городку подавало позов проти громадськості та Екоклубу за критику звіту з оцінки впливу на довкілля.
Більше про SLAPP та як йому протидіяти тут.
Що далі
Жителі Бабинської громади впевнені: підприємство «Мегапак ЛТД» шкодить їхньому здоров’ю та довкіллю. Окрім судової скарги, планують провести незалежну експертизу якості повітря.
31 січня учасників(ниць) протесту викликали на допит до відділку поліції.
«Поліція відкрила кримінальне провадження проти «Мегапак» ще у листопаді 2022 року. Суд лишив справу без розгляду. Зверталася до прокуратури з проханням допитати мене та визнати потерпілою, але поки справа не рухається. Будемо продовжувати працювати та робити усе можливе, щоб відстояти своє право на чисте та безпечне довкілля», – ділиться Галина Крутій.
Експерти(ки) Екоклубу слідкуватимуть за справою та інформуватимуть про можливі правопорушення з боку підприємства.