Як загрожує нещодавній теракт на Каховській ГЕС роботі Запорізької атомної електростанції – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як загрожує нещодавній теракт на Каховській ГЕС роботі Запорізької атомної електростанції

Як загрожує нещодавній теракт на Каховській ГЕС роботі Запорізької атомної електростанції

Терактом на Каховській ГЕС російські війська посилили загрозу масштабного радіоактивного забруднення. Територія Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) із березня минулого року окупована російськими військами. Ворог неодноразово порушував режим безпеки на території станції: обстрілював майданчик та досі зберігає там небезпечні вибухові боєприпаси. Теракт на Каховській ГЕС вкотре підтвердив: окупанти здатні спричинити значний негативний багаторічний вплив на стан довкілля в Україні.

Загроза для сховищ відпрацьованого ядерного палива

Руйнування Каховської ГЕС створює додаткові небезпеки для обох сховищ відпрацьованого ядерного палива, що зберігається на території ЗАЕС. Попри те, що атомні реактори зупинені, їм необхідне постійне охолодження. Як і для «мокрого» сховища, де під водою, що повинна постійно циркулювати, зберігається «свіже» відпрацьоване паливо. Температура щойно витягнутого з реактора палива сягає 300 градусів за Цельсієм. Паливо постійно виділяє тепло ще протягом двох-п’яти років. Щоб запобігти його руйнації та вивільненню радіоактивних матеріалів назовні, потрібна вода.

Став-охолоджувач ЗАЕС не має прямого сполучення з Каховським водосховищем, проте з нього підкачували воду для компенсації втрат унаслідок випаровування води.

Більше: Ядерний тероризм Росії: перше у світі захоплення ядерних об’єктів, які працюють

«За словами Президента «Енергоатому» Петра Котіна, воду у став можна підкачувати насосними пересувними станціями з місць у водосховищі, де ще залишилася вода. Але для них потрібні паливо і доступ до ставка-охолоджувача. Ми неодноразово спостерігали проблеми з паливом для забезпечення роботи насосів, коли внаслідок обстрілів руйнувались ліній електропередач. Чи можемо ми бути впевнені, що у майбутньому не буде таких проблем?» – коментує координаторка проєктів Екоклубу Ольга Лящук.

Також Енергоатом розглядає використання підземних свердловин питної води, запаси яких обмежені:

«В умовах прогнозованого зниження рівня ґрунтових вод і нестачі питної води в регіоні покладатися на їхнє використання – особливо небезпечно», – додає Ольга Лящук.

Загроза обвалу басейну

Басейн, що охолоджує ЗАЕС, ризикує обвалитися через тиск води з басейну з одного боку, та брак води у висушеному водосховищі з іншого. Про це повідомив французький Інститут радіаційного захисту та ядерної безпеки. Внутрішній тиск води в охолоджувальному басейні може пробити дамбу, якщо з іншого боку в резервуарі впаде вода.

«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», –  заявляв глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.

Зі звіту французького Інституту радіаційного захисту та ядерної безпеки

«Брудна» бомба

Окрім питання безперервного охолодження станції і басейну з відпрацьованим ядерним паливом, є загроза безпеці «сухого» сховища. У ньому на поверхні землі, у спеціальних контейнерах з металу та бетону, містяться понад 4 000 збірок відпрацьованого ядерного палива. Їх планують зберігати близько 50 років.

Відпрацьоване ядерне паливо у тисячі разів радіоактивніше за «свіже», та є сировиною для виробництва ядерної зброї – «брудної» бомби, чим можуть скористатися росіяни.

Від звичайної атомної бомби вона відрізняється відсутністю ядерного вибуху. У «брудній» радіоактивний матеріал розповсюджується завдяки вибуху звичайної вибухівки. Після застосування такої бомби територія стає непридатною для життя.

Враховуючи усі ризики, спричинені руйнуванням Каховської ГЕС, а також вільний доступ до наземного сховища відпрацьованого ядерного палива, закликаємо МАГАТЕ, ООН сприяти звільненню території Запорізької АЕС від російських окупантів.

Фото: НАЕК «Енергоатом»

Ця стаття створена в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цього оголошення і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст оголошення несе винятково ГО “Екоклуб”.