Історія успіху із Вознесенська: як працює перша в країні сонячна електростанція 50 кВт на міському водоканалі – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Історія успіху із Вознесенська: як працює перша в країні сонячна електростанція 50 кВт на міському водоканалі

Історія успіху із Вознесенська:  як працює перша в країні сонячна електростанція 50 кВт на міському водоканалі

У серпні 2020 року у м.Вознесенськ Миколаївської області у комунальному підприємстві “Водопостачання м.Вознесенська” запрацювала сонячна електростанція (СЕС). Її потужність – 50 кВт. 

Рішення облаштувати СЕС для комунального підприємства виникло через постійне здорожчання електроенергії, яка у тарифі на водопостачання та водовідведення займає до 40 %.

Уже за перший місяць роботи у тестовому режимі станція згенерувала 8,3 МВт-год електроенергії для власного вжитку, що дозволило зекономити підприємству 25 000 гривень. А загалом за рік роботи – із вересня 2020 по вересень 2021 року – виробила близько 71 МВт-год. У грошах це приблизно 300 000 гривень. Для порівняння: такою кількістю електроенергії можна забезпечити 144 квартири – одну типову багатоповерхівку – протягом місяця.

“Енергоносії і надалі лише дорожчатимуть, – коментує Олексій Вдовіченко, директор КП “Водопостачання м.Вознесенська”. – Власна СЕС хоч і покриває сьогодні лише частину потреб водоканалу – 10 % для найбільшої нашої водонасосної станції “Матросова”, де вона і встановлена – та це дає нам можливість стримувати зростання тарифу на водопостачання і водовідведення для вознесенців, а також невелику енергонезалежність підприємству”.

Встановлення СЕС вартувало 1 180 000 гривень. З них: 450 000 гривень виділила із бюджету міська рада Вознесенська, 430 000 гривень – кошти гранту Норвезького посольства, і 300 000 гривень – вклад КП “Водопостачання м. Вознесенська”.

ВНС “Матросова” розташована на земельній ділянці площею 2,0 га, що надає змогу розташувати на ній сонячну електростанцію потужністю біля 500 кВт, тобто збільшити наявну у 10 разів.

Очікується, що розбудована станція зможе виробляти біля 650-700 000 кВт-год електроенергії в рік, що забезпечить біля 80 % потреб по насосній станції та біля 35 % усього підприємства. 

Відеоролик про Вознесенську СЕС

“За ціною на електроенергію від 1 жовтня 2021 року КП “Водопостачання м.Вознесенська” зможе зменшити витрати на електроенергію біля 3000,00 тис. грн. (700,00 тис. кВт-год х 4,30) на рік, що в свою чергу надасть можливість не підвищувати тариф на воду, а можливо навіть поступово його зменшувати,” – переконаний Олексій Вдовіченко. 

Інфографіка з деталями проєкту 

Окрім економічних вигод, як-от скорочення споживання “традиційної” атомної чи вугільної електроенергії та створення у громаді нових робочих місць для технічного обслуговування, СЕС також допоможе скорочувати 25 200 тонн викиди парникових газів щорічно, а отже зберігати довкілля громади.