Стратегічна екологічна оцінка проєктів відбудови України – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Стратегічна екологічна оцінка проєктів відбудови України

Стратегічна екологічна оцінка проєктів відбудови України

У травні 2023 року набули чинності зміни до Закону про стратегічну екологічну оцінку (СЕО). Завдяки цьому в Україні відтепер передбачена відповідальність за порушення СЕО. Також зміни регламентують створення Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки, що має на меті зробити процес післявоєнної відбудови прозорим та доступним для громадськості. Розповідаємо, як оновлений Закон буде впливати на прозорість “зеленої” післявоєнніої відбудови. 

Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) – це процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання окремих проєктів та програм, що впливають на довкілля та здоров’я людей. Розроблення СЕО – частина роботи із документами державного планування: містобудівна документація, плани або схеми проєктів, щодо яких передбачено процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД), або які можуть впливати на природохоронні території та об’єкти. СЕО стосується усіх сфер – від містобудування та енергетики до планування сільського та водного господарства.  

19 травня 2023 року набули чинності зміни, запропоновані минулоріч до Закону про стратегічну екологічну оцінку. Серед основних змін: 

  • Створення та адміністрування Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки; 
  • Відповідальність за правопорушення у сфері СЕО. 

Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки 

Єдиний реєстр виступає платформою для розміщення документів СЕО онлайн. Від моменту розміщення починаються громадські обговорення. Реєстр допоможе систематизувати та уніфікувати документи СЕО в одному відкритому для громадськості онлайн-середовищі. 23-29 травня процедуру СЕО можна було пройти в тестовому режимі на платформі ЕкоСистема.  

“Відповідно до змін, Єдиний реєстр має спростити низку бюрократичних процесів. Першочергово – це доступ до бази даних, а отже, швидше проходження відповідних процедур”, – коментує фахівчиня з ОВД та СЕО Екоклубу Юлія Квітка. 

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів у травні провело тренінги з роботи у Реєстрі для замовників документів державного планування, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Тренінги для громадськості проведуть згодом. 

Відповідальність за правопорушення у сфері СЕО 

Раніше у Законі не було передбачено відповідальності за порушення у процедурі СЕО. Згідно з новими змінами, такими правопорушеннями є: 

  • нездійснення СЕО;  
  • порушення процедури СЕО (скасування рішень органів державної влади або відмова у погодженні документів, призначення цільових ділянок);  
  • неврахування результатів СЕО під час затвердження документів державного планування. 

Відповідальні за правопорушення нестимуть дисциплінарну, цивільну та адміністративну відповідальність. 

“Щоб Закон охоплював усю сферу процедури СЕО, також варто додати відповідальність за виконання СЕО неналежної якості”, – додає Юлія Квітка. 

Зміни у сфері дії Закону  

Раніше у липні 2022 року прийняли зміну, що обмежує дію Закону про стратегічну екологічну оцінку. Відповідно до неї, дія Закону не поширюється на “план відновлення та розвитку регіонів, плани відновлення та розвитку територіальних громад”. Згідно таких обмежень, процедури СЕО не передбачені під час планування післявоєнної відбудови. Це суперечить офіційній позиції Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів: 

“Стратегічна екологічна оцінка має бути ключовим інструментом для післявоєнного «зеленого» відновлення”, – коментує заступниця міністра Олена Крамаренко. 

Довідково: Плани відновлення та розвитку регіонів (територіальних громад) – це документи, що мають бути розроблені для відновлення та розвитку регіонів і територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України. 

“Через цю зміну лишається відкритим питання, як буде забезпечено дотримання природоохоронних принципів під час післявоєнної відбудови? Як громадськість зможе дізнатись про вплив запропонованих проєктів  регіонального (місцевого) розвитку на своє здоров’я та довкілля?” – доповнює Юлія Квітка. 

Екоклуб вважає, що Закон про стратегічну екологічну оцінку має бути змінений та покращений, так само як і Закон про Оцінку впливу на довкілля (ОВД). Про можливі ускладнення від змін до Закону про ОВД читайте більше тут: позиція Екоклубу.

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.